HABER

Dikkat çekici araştırma: Ultrason dalgaları Kovid-19'a zarar verebilir

Yeni bir araştırmada, ultrason dalgalarının ve titreşimlerinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) zarar vererek virüsün sivri uçlarının çöküp yırtılmasına neden olabileceği kaydedildi.

Dikkat çekici araştırma: Ultrason dalgaları Kovid-19'a zarar verebilir

The Explorist internet sitesinde yayımlanan, Massachusetts Institute of Technology (MIT) uzmanları tarafından yapılan araştırmada, tıbbi görüntüleme frekanslarındaki ultrason dalgalarının ve titreşimlerinin, diğer virüsler gibi küre şeklinde olan ve yüzeylerinde hücrelere takılan sivri uçlar bulunan Kovid-19’un sahip olduğu bu uçların çökmesine ve yırtılmasına yol açabileceği belirtildi.

TİTREŞİMLER VE DALGALAR HASARLAR VERİR

Ultrason titreşimlerinin tıbbi görüntülemede kullanılan frekanslar dahilinde olması gerektiği belirtilen araştırmada bilim insanları, virüsün bir dizi ultrason frekansındaki titreşimlere tepkisini modellemek için bilgisayar simülasyonları kullandı.

Çalışmada, virüsün havada ve sudaki simülasyonlarında, 25 ila 100 megahertz aralığındaki titreşimlerin, virüsün kabuğunu ve sivri uçlarını bir milisaniye içinde çökertmeye ve çatlatmaya başladığı belirlendi.

Araştırma ekibinden MIT'de uygulamalı mekanik profesörü Tomasz Wierzbicki açıklamasında, "Ultrason uyarımı altında koronavirüsün kabuğunun ve sivri uçlarının titreşeceğini, bu titreşimin çokluğu nedeniyle virüsün belirli kısımlarını kırabilecek yükler oluşturacağını kanıtladık. Sonuçta bu titreşimler ve dalgalar, virüsün dış kabuğuna ve uçlarına gözle görülür, muhtemelen içindeki RNA’ya ise gözle görülemeyecek hasarlar verir. Umudumuz, araştırmamızın disiplinler arası bir tartışmayı başlatmasıdır." ifadelerini kullandı.

SONUÇLAR BAŞLANGIÇ NİTELİĞİNDE VE SINIRLI VERİYE DAYANIYOR

Araştırmayı yapan bilim insanları, sonuçların başlangıç niteliğinde olduğunu ve virüsün fiziksel özellikleriyle ilgili sınırlı veriye dayandığını belirtti. Bununla birlikte çalışmadan elde ettikleri bulguların, Kovid-19 için olası bir ultrason temelli tedavinin ilk ipucu olabileceğini kaydetti.

Bilim insanları açıklamalarında, bir sonraki hedeflerinin ise ultrasonun tedavide nasıl uygulanabileceğini kavramak ve insan vücudunun karmaşıklığı içinde virüse zarar vermedeki tam etkisini belirlemek olduğunu aktardı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
fransada 3.dalga mutasyona rastlanılmış,müslümanlarla dalgalarını 3. seviyeye çıkartmışlar,şeref yoksunu topluluk beş bin askerletatbikat yapıyorsunuz o kadar ermeni azeriler topluca savaştı hangisinde virüs göründü,ermeni azeri savaşında bir sürü insan öldü veya şehit oldu o ölenlerin içinde bir tane asker virüslü olsaydı o virüs onun bozulmuş bedeninde çoğalarak etrafa yayılırdı çünkü milletlere ilk yalan söylediğinizde 9 saat havada ölmeden kalıyor diye sallıyordunuz hadi diyelim ki 2 saat havada ve temiz suda canlı kalıyor dünya döndükçe rüzgar oluşturuyor bu rüzgarla heryere bulaşırdı
Senin Mutasyondan daha önemli sorunların var.. Bir doktora görünmelisin..
Ne diyon sen Dayı?
Gıdıklarsak gülmekten çatlar, bu daha iyi
Bence Fekanslarda denenmeli .. çoğu hastalığın geçtiği söylenmekte bu konuda internet kitap bulunabilir..
Geri Dön