HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Erdoğan'a canlı yayında meydan okudu! Özgür Özel: "Kendisine kaçamayacağı bir teklif sunarız"

CHP lideri Özgür Özel'den erken seçim gündemini hareketlendirecek bir çıkış geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a meydan okuyan Özel tarih vererek "Kendisine kaçamayacağı bir teklif sunarız" dedi. Özel ayrıca CHP'nin asgari ücret önerisini açıkladı.

Erdoğan'a canlı yayında meydan okudu! Özgür Özel: "Kendisine kaçamayacağı bir teklif sunarız"

Siyasetin gündeminde bir kez daha erken seçim var. CHP Genel Başkanı Özgür Özel erken seçim tahminini tarih vererek açıkladı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Kendine güveniyorsa bir kere daha gelir yarışırız. Yok güvenmiyorsa geriye giden her gün onun seçimden kaçtığı gündür" dedi.

Ekran görüntüsü 2024-06-28 104339

"NORMALLEŞMİYORLARSA BIRAKALIM ANORMAL KALSINLAR"

Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Özel'in mesajlarından öne çıkanlar şöyle:

  • Normalleşme süreci bitmez. Normalleşme bizim birinci parti olma sorumluluğuyla ortaya koyduğumuz özgüvenli ve inandığımız bir süreç. Normalleşmenin özeti şudur; normal demokrasilerde ne varsa onu talep etmek ve muhalefet olarak üstüne düşeni yapmaktır. Selamlaşmak, konuşmak, müzakere etmek. Normal demokrasilerde olanı talep etmek. Anayasaya tam uyum, kanunlara tam uyum, AİHM kararlarına tam uyum. Bunları talep etmek benim görevim. Ha bunları yapmıyorsa, kendileri normalleşmiyorsa bırakalım onlar anormal kalsın. Vatandaş da normalle anormal arasında günü gelince tercihini yapar.

#CANLI _ İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah (Konuk_ CHP Genel Başkanı Özgür Özel) 2-43-47 screenshot

ERKEN SEÇİM MESAJI: "TARİH OLARAK SÖYLÜYORUM"

  • "Erken seçim için 360 rey gerekiyor. AKP'nin evet diyemediği bir erken seçim yapılamıyor. O yüzden de teknik olarak mümkün değil. Ben hep söylüyorum; erken seçimi millet isterse kaçınılmaz olur diyorum. Tarih olarak da şunu söylüyorum. 5 yıl var iki seçim arasında bunun ortası çok kritik bir yer 2.5 yıl. Sayın Erdoğan eğer Meclis seçimleri yenileme kararı almazsa bir daha aday olamıyor. 2.5. yılda şöyle bir noktaya geleceğiz. Biz gel seçimleri yenileyelim deriz gelip aday olursa 2.5 yıl o koyar, 2.5 yıl biz koyarız ortaya. Tam ortasının öyle bir manası var. Erdoğan kendine güveniyorsa bir kere daha gelir yarışırız. Yok güvenmiyorsa geriye giden her gün onun seçimden kaçtığı gündür.

AA-20240502-34442578-34442574-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_CHP_GENEL_BASKANI_OZELI_KABUL_ETTI

  • Şartlar böyle giderse biz vatandaşların taleplerini dile getiriyorken ittifak ortağı ona yüz çeviriyor diye hiçbir talebi duymayıp memleketi bu hale getirirse biz önümüzdeki yıl bugünlerde erken seçim talebini dillendiririz ve tam 2.5. yılında kendisine kaçamayacağı bir teklif sunarız. Kaçarsa millet görür neden kaçtığını.

  • Seçimleri yenilemeye AKP ve MHP'nin de tek başına gücü yetmiyor. Hep birlikte karar alırsak olacak. Kaçmasınlar, yaparız deriz 2.5 yılda seçimi.

CHP İLE BAKAN ŞİMŞEK'İN GÖRÜŞMESİ

  • Vatandaşların taleplerini bizim bu konudaki önerilerimizi ve bu konuda makro çözüm önerisi götüreceğiz dedik. 4 tane talebi sıralayalım. Eğer bizi dinlerlerse en düşük emekli maaşını asgari ücret durumuna yükseltelim yani bugün için 17 bin lira.

"ASGARİ ÜCRET 25 BİN TL OLSUN"

  • Asgari ücrete enflasyon zammı verelim yani bu 6 ayda bu enflasyonun erittiği yüzde 28'i en azından 17 bin liranın üstüne verelim ve asgari ücret en az 22.500 bence 25 bin lira olsun. Çay taban fiyatı 25 lira olması gerekiyor. Buğday taban fiyatının 15 bin lira olması gerekiyor. Çiftçinin de aldığı desteklemenin GSMH'dan yüzde 1'i olması gerekiyor bunu sağlayalım. Büyük bir kredi kartı çıkmazı içinde ülke kredi kartları faizlerini düşürelim faizden alınan yüzde 30 vergiyi sıfırlayalım. Bir kereye mahsus kredi kartı faizlerini silip ana parasını bölelim ki yeniden nefes alsınlar. Bunlar için kaynağa ihtiyaç var.

Ekran görüntüsü 2024-06-28 104439

VERGİ MESAJI

  • Bunlar için makro öneride bulunuyoruz diyoruz ki gelin Türkiye'nin vergi sistemini baştan aşağı değiştirelim. Bugün Türkiye'de 100 lira vergi toplanıyor bu verginin 68 lirası dolaylı vergi. Yani fabrikatörle fabrika bekçisi elektriğe suya benzine aynı vergiyi veriyor. Yüzde 21 herkesin aldığı maaşlardan kesilen gelir vergisi yüzde 89 yapıyor. Yüzde 11 Türkiye'de para kazanan herkesin ticaretten sanayiden ödediği vergi. Çok kazanandan çok az kazanandan az alacağız. Kazanmayandan vergi almayacağız. Bu işin tersine dönmesi lazım. Dolaylı vergiyi düşürmeye başlayacağız diyorlar ama mahcup mahcup söylüyorlar.

"ESAD İLE GÖRÜŞMEYE GİDECEĞİM"

  • Suriye ve Türkiye arasındaki diyalog kanallarının açılması için gerekirse ben Esad ile görüşmeye gideceğim. Bunun zeminin araştırıyoruz. Olumlu gelişmeler var günü geldiğinde açıklayacağız. Zemin arayışı içerisindeyiz; üzerinde çalışıyoruz. Gidip sayın Esad'la görüşüp, Türkiye'yle bir masaya oturmasıyla ilgili net talebimizi iletip ana muhalefet sorumluluğunu yapacağız. Çünkü masaya oturmadan bu sorun çözülmeyecek.

#CANLI _ İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah (Konuk_ CHP Genel Başkanı Özgür Özel) 2-42-55 screenshot

- SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'NIN İSTİFA ETTİĞİ İDDİASI

  • Bizim Sağlık Bakanıyla farklı düşündüğümüz alan çok. Ama Sayın Erdoğan'ın görevlendirdiği son bakanlar arasında iletişime, diyaloğa açık biridir. Birileri gidecekse en son gitmesi gerekenlerden biri odur bence. AK Parti'nin bakanları arasında bence iletişimi en kuvvetli bakanlardan biridir.
Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler