Facebook Bağımlılığı Kokainin Beynimize Olan Etkisine Çok Benziyor!

Sosyal medyanın uyuşturucudan farkı yok...

Facebook Bağımlılığı Kokainin Beynimize Olan Etkisine Çok Benziyor!

Facebook hayatımızı ele geçiren sanal uyuşturucu mu?

Açıkçası iş güç olmasa farenin tekerleği bozulana kadar aşağı kaydırmaya devam edebileceğimiz, son olarak 1 milyar 250 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile sosyal medyanın uzak ara lideri olan Facebook'un, insanlar üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma yapıldı.

California State Üniversitesi'nden Profesör Ofir Turel'in araştırmasına göre; Facebook kullanımının beynimize etki ettiği yer ile kokainin etki ettiği yerin aynı olduğu ve etkinin benzer özellikler gösterdiğini tespit edildi.


Bilimsel inceleme yapıldı

Üniversitenin yaptığı psikolojik araştırmanın (Disability and Trauma) sonuçlarında, teste katılan üniversite öğrencilerine, Mark Zuckerberg'in Facebook'una ne kadar bağımlı olduklarını değerlendirebilmek için bazı sorular soruldu.

Sonrasında ise deneklere sıralı bir şekilde farklı görseller gösterilmeye başlandı. Bu görsellerin bazıları Facebook ile alakalıydı ve öğrencilerden "Facebook ile alakalı görseli görünce, önlerindeki tuşa basmaları" istendi. - - - - - -

Araştırmaların sonucu hayli ilginçti...

Test bitip sonuçlar değerlendirildiğinde beklenmedik sonuçlar elde edildi.

Beynin uyuşturucu bağımlılığından etkilenen amigdala bölgesi, sıralı görsel turunda Facebook ve sosyal medya görsellerine kokaine nasıl tepki veriyorsa aynen o şekilde tepki verdi.

bazı kullanıcılar sorulara "uyarıcı etkisindeymiş" gibi hızlı cevaplar verdi.

"Belirtilerden şüphelenip böyle bir psikolojik araştırma yaptıklarını" dile getiren profesör, "olayın aslında çok tehlikeli bir hal aldığını, insanların istemsiz olarak Facebook'a gereğinden fazla önem verdiğini fakat iyi tarafından bakarsak; durumun en azından tedavi edilebilir ve iyi huylu bir bağımlılık olduğunu" söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler