HABER

Sel felaketinden acı haberler geliyor (Kastamonu, Bartın ve Sinop'taki selde son durum)

Sel felaketinden acı haberler gelmeye devam ediyor. Afet bölgesinde konuşan Bakan Soylu da, "Kastamonu'da 62, Sinop'ta 15 kayıp ihbarı yapıldı" dedi. Soylu, 58 can kaybı olduğunu söyledi. Öte yandan Bartın'da kaybolan Arife Ünal’ın da cansız bedeni bulundu. Ayrıca, yolda mahsur kalan bir banka aracında görevli vatandaşın, kurtardığı küçük kızın ailesiyle birlikte sel sularına kapıldığı öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta batı Karadeniz'i etkisi altına şiddetli yağışlar sele neden oldu. Kastamonu, Bartın ve Sinop'ta yollar çöktü, köprüler ve evler yıkıldı. Çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği felaketle ilgili son dakika gelişmeleri yaşanırken, AFAD'da yapılan açıklamada can kaybının yükseldiği bildirildi.

İşte sel felaketinde dakika dakika gelişmeler

23:48 BAKAN DÖNMEZ: GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE VATANDAŞIMIZI ELEKTRİK İLE BULUŞTURACAĞIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, güvenli bir şekilde vatandaşın elektrikle buluşturulacağını aktardı. Bakan Dönmez yaptığı açıklamada "395 köyde 38 bin hanede elektrik kesikken bugün an itibarıyla 100 köyün altına indi. Elektrik veremediğimiz ev sayısı 8 bin 843." ifadelerine yer verdi.

23:39 BAKAN KURUM: 1 HAFTA SONRA ESNAFIMIZIN YARALARINI SARACAK YAPISAL ADIMLARI TOKİ BAŞKANLIĞIMIZ BAŞLATACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, esnafın yaralarını saracak yapısal adımları atılacağını belirtirken derelerle ilgili yapısal iyileştirme adımlarının da atılacağını aktardı.

23.00: BAKAN SOYLU: 58 CAN KAYBI, 77 KAYIP İHBARI VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bozkurt'taki sel felaketi ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Soylu açıklamasında, "Yaşadığımız sel bugüne kadar gördüğümüz en ağır tablodur" dedi. Bakan Soylu, "Kastamonu'da 62, Sinop'ta 15 kayıp ihbarı yapıldı" dedi. Soylu, 58 can kaybı olduğunu söyledi.

Bakan Soylu, "Evini tahliye eden, evinde hasar olan vatandaşımıza, 50 bin liraya kadar kira ve eşya yardımı yapacağız." dedi.

Detaylar için tıklayın

21.44 AFAD: CAN KAYBI 57'YE YÜKSELDİ

AFAD'dan yapılan açıklamada "Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu'da 48, Sinop'ta 8 ,Bartın'da 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 8 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir."

19.48: AFAD: CAN KAYBI 55'E YÜKSELDİ

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu'da 46, Sinop'ta 8, Bartın'da 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir." denildi.

17.27: AFAD: CAN KAYBI 51'E YÜKSELDİ

AFAD afet bölgesindeki son gelişmeyi aktararak can kaybının 51'e yükseldiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, "Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 43, Sinop’ta 7 ve Bartın’da 1 vatandaşımız hayatınI kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bartın’da yürütülen arama kurtarma çalışmaları neticesinde kaybolan 1 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır." ifadelerine yer verildi.

13.30: CAN KAYBI 44'E YÜKSELDİ

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 36, Sinop’ta 7 ve Bartın’da 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bartın’da yürütülen arama kurtarma çalışmaları neticesinde kaybolan 1 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır." denildi.

dfhgfjm

KURTARDIĞI ELİF'İN AİLESİYLE BİRLİKTE SELE KAPILDI

Bu arada, İstanbul Esenyurt Belediyesi'nde zabıta memuru olarak çalışan Murat Özdemir (40) ile eşi Sermin (30), kızları Sudenaz (13) ve Elif Özdemir’in (3) memleketleri Kastamonu'nun İnebolu ilçesine giderken Küre ilçesi yakınlarında İkiçay köprüsü üzerinde sele yakalandığı ortaya çıktı. Suyun yükselmesiyle köprüde mahsur kalan ailenin yardımına ise yine aynı yolda mahsur kalan bankaya ait para nakil aracında görevli Ertuğrul Sevik'in yetiştiği ve küçük Elif'i kucaklayarak ilerideki kepçe operatörüne teslim edip kurtulmasını sağladığı öğrenildi. Ertuğrul Sevik'in, yardım için tekrar geri döndüğünde ise Özdemir ailesinin diğer fertleriyle birlikte sele kapıldığı ortaya çıktı. AFAD tarafından yapılan arama kurtarma çalışmalarında Murat, Sermin ve Sudenaz Özdemir ile Elif'i kurtaran Ertuğul Sevik'in cansız bedenine ulaşıldı.

12.55: BARTIN VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Bartın Valiliği, sel bölgesindeki hasarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 4 gün önce meydana gelen selde 13 köprünün yıkıldığı ve 45 yapının ağır hasar gördüğü belirtilerek, "İlimiz Ulus İlçesi Abdipaşa ve Kumluca Beldeleri bölgelerinde bulunan köylerde etkili olan sel afetinde 1 kişi hayatını kaybetti. Karayolları'na bağlı 4 köprü, İl Özel İdaresi'ne bağlı 9 köprü yıkık durumda. Ulaşılamayan yerleşim yeri yok. Ulaşım servis yolu, menfez, boru vesaire yöntemlerle sağlanıyor. Elektriksiz yerleşim yeri yok. 40 köy ve bağlı mahallelere su verilemiyor. Yıkık ve acil yıkılacak ağır hasarlı yapı sayısı 45 adet. Etkilenen çiftçi sayısı 206, 5 bin 951 adet dikili sera, çoğunluğu hayvan ve tavuk yemi olan 152 ton mahsul, 40 bin kapasiteli bir tavukçuluk tesisi ile 10 bin kapasiteli alabalık tesisi zarar görmüştür" denildi.

11.40: EVİNE 600 METRE UZAKLIKTA CESEDİNE ULAŞILDI

Bartın'ın Ulus ilçesine bağlı Akörensöküler köyünde, 4 gün önce selin evini yıkması sonucu sulara kapılarak, kaybolan Arife Ünal’ın cansız bedeni bulundu. Ünal’ın kayaların arasında sıkışmış cesedine, evinin 600 metre uzağında ulaşıldı.

08.50: CAN KAYBI YÜKSELDİ

Sel felaketiyle ilgili son bilgileri veren AFAD, "Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 34, Sinop’ta 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir." açıklamasını yaptı.

01.11: "250-300 CESET ÇIKARILDIĞI VE KİMLİKLERİNİN TESPİT EDİLEMEDİĞİ" YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Valiliğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Maalesef bugün bazı şahıslarca, 250-300 ceset toplandığı ve kimliklerinin tespit edilemediği şeklinde, gerçek dışı açıklamalarda bulunulmuştur. İlimizde şu ana kadar hayatını kaybeden 32 vatandaşımız bulunmaktadır. Sel felaketi ile mücadelemizi zaafa uğratmaya dönük, bu açıklamayı kınıyoruz."

KAHREDEN GÖRÜNTÜLER

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
ULUSAL YAS İLAN EDİLMELİ ...... ALLAH YARDİMCİNİZ OLSUN ALLAH RAHMET EYLESİN
Allah yardımcınız olsun din kardeşlerım
Hayatını kaybeden insanlara Allah'tan rahmet ailelere sabır dilerim. Ama nedense artık bazı açıklamalara itimadım kalmadı. Orada insanlar ne çektiğini biliyor er geç gerçekler ortaya çıkacak. Dilerim sayı artmaz...
Geri Dön