Gelecekten karanlık kesitler: Black Mirror dizisi konusu

Black Mirror dizisi 2011 senesinden bu yana dünyanın dört bir yanında heyecanla izleniyor. Dizinin her bölümü izleyici tarafından büyük bir merak içerisinde bekleniyor. Her bölümde farklı bir olay örgüsü olduğu için oyuncular ve karakterler de düzenli olarak değişiyor. Fakat bu durum dizinin akıbeti açısından asla olumsuz etki oluşturmuyor. Black Mirror dizisi konusu ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Gelecekten karanlık kesitler: Black Mirror dizisi konusu

İçindekiler

  • Black Mirror Dizisi Konusu
  • Black Mirror Dizisi Karakterleri / Oyuncuları
  • Black Mirror Kaç Sezondan Oluşuyor?
  • Black Mirror IMDb Puanı Kaç?

Dünyada olup biten her şeye farklı bir açıdan bakmak ister miydiniz? Teknolojinin hayatı tamamen ele geçirdiğini gözünüzün önüne getirin. İnsanların davranışlarının ve duygularının teknolojinin kaderine bağlı olduğunu düşünün. İşte Black Mirror dizisi konusuyla tam olarak bunu yapıyor. Tabii geçtiğimiz senelerde vizyona giren Black Mirror Bandersnatch filmini de unutmamak gerek.

Black Mirror film konusunda da kendi farkını yarattı diyebiliriz. İnteraktif bir film olan Bendersnatch, izleyiciye seçim imkanı sunmuş bir yapım olarak ilgi çekmeyi başarmıştı. İsterseniz Black Mirror dizisi konusu ve oyuncuları hakkındaki detayları daha yakından incelemeye başlayalım.

Black Mirror Dizisi Konusu

Black Mirror'ı hala izlememiş olanlar için Black Mirror konusu ile ilgili bilgiler verelim. Dizinin asıl özelliği, her bölümün birbirinden bağımsız olması ve farklı bir konuya odaklanmış olmasıdır. Yani diziyi izlemeye beşinci bölümden başlarsanız hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz, çünkü bölümlerin birbirleri ile herhangi bir alakası bulunmuyor. Fakat bir bölümünü izlediğinizde diğer bölümleri de izlemek isteyeceğinize emin olabilirsiniz. Her bölümün farklı olduğundan söz ettik fakat bütün bölümlerin tek bir ortak özelliği var: Yüksek teknoloji! Dizide ilerlemiş, hayli güçlenmiş bir teknoloji karşımıza çıkıyor. Bu gelişmiş teknoloji insanlığı yüksek ölçüde etkiliyor. Ahlaki ikilemler ve gelişmiş teknolojiyi harmanlayın, ortaya Black Mirror dizisi çıkıyor.

Black Mirror Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Lacie (Bryce Dallas Howard)

Black Mirror oyuncuları ile de her daim dikkat çekiyor. Bryce Dallas Howard'ın yer aldığı bölüm bunu en iyi ifade eden bölüm olabilir! Lacie kendi halinde bir kadındır. Her gün işine gider, eve gelir kardeşiyle ilgilenir. Teknolojiyi de oldukça iyi kullanan biridir. Lacie'nin yaşadığı dünyada insanların her bir hareketi puanlanır. Puanınız düşükse kimse size saygı göstermez. Puanınız gayet iyi durumdaysa saygı ve nezaket görürsünüz. Bu yolda Lacie'nin başına çok şey gelecek, bakalım tüm bu durumların karşısında güçlü bir şekilde mücadele verebilecek mi?

Hayat dolu güzel bir kadın olan Lacie'ye kızıl saçlarıyla Bryce Dallas Howard hayat veriyor. Howard'ın Black Mirror'da sergilediği oyunculuk fazlasıyla beğenildi. Kendisini Jurassic World serisinde de severek seyretmiştik. Oyuncunun birçok ödülü de var.

Kenny (Alex Lawther)

Black Mirror hakkında birçok şey dumuşsunuzdur. Dizinin dönem dönem ahlak temalarına değindiğini de öğrenmiş olabilirsiniz. Bu bölüm bu temanın en iyi işlendiği bölümlerden biri. Kenny, kendi halinde görünen ama aslında hiç de öyle olmayan bir kişidir. Bir gün tehdit edilmeye başlar. Bu tehditlerin sonu buluşmaya kadar gider ama neler olacağı belirsizdir. Kenny en başta suçunun ne olduğunu bir türlü anlayamamış birisidir. Karşı taraf ona sürekli şantaj mesajları atar ve şantajını sürdürmek için Kenny'nin telefonunu aramaktan bir an olsun vazgeçmez. Kenny bu durumdan artık çok sıkılır ve kendisini huzursuz hissettiren bu kişiyle buluşur.

Alex Lawther, asıl çıkışını The End of the F***king World dizisiyle yaptı. Genç oyuncunun geleceği oldukça parlak gözüküyor ve birçok yapım için teklifler alıyor.

Liam (Toby Kebbell)

Liam, evli ve mutlu bir insandır. Bu mutluluk ne yazık ki çok da uzun sürmez. Liam'ın ve eşinin gözleri aslına bakarsak birer kameradır ve bu her iki kamera da gün boyu her şeyi kaydetme özelliğine sahiptir. Liam bir gün bu kayıtlar arasında öyle bir şeye rastlar ki hayatı tepetaklak hale gelir ve ne yapacağını bilemez. Heyecanla izleyeceğiniz bir Black Mirror bölümü...

Tobby Kebbell, Fantastik Dörtlü filmiyle tanıdığımız başarılı bir oyuncudur. BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü ve En İyi Çıkış Yapan Oyuncu Ödülü almıştır.

Bing (Daniel Kaluuya)

Black Mirror en iyi bölümler denildiği an akla gelen bölümlerden biri de Fifteen Million Merits oluyor. Bing, sahte bir hayatın tam içerisindedir ama farkında değildir. Zamanla yaşadığı bu hayatın aslında gerçek olmadığını fark edeceği ipuçları edinecektir. Bir gün aşık olur ve onunla mutlu bir yaşam sürmenin yollarını aramaya başlar. Ama bu nafile bir çapadır, Bing hiç beklemediği şeylerle sınanacaktır. Teknoloji devi bir yapıda sürdürdüğü yaşamın hiçbir gerçekliğe sahip olmadığını öğrendiği andan itibaren her şey tam orada başlar.

Daniel Kaluuya Skins, Kick-Ass 2 gibi yapımlarda rol almış yetenekli bir oyuncudur. En iyi erkek oyuncu Oscar Ödülü almış olup yeteneğini tescillemiştir.

Joe (Rafe Spall)

Black Mirror White Christmas bölümü, en çok izlenen bölümler arasında. Öyle ki Black Mirror yorumları incelendiğinde bu bölümün en sevilenlerden biri olduğunu görmüş oluyoruz. Bölümde Joe adında bir adamın bilinmezliğe doğru gidişini izlerken kafa karışıklıkları yaşıyoruz. Teknolojinin kurbanı olan Joe'nun yaşadıkları incelenmeye değer nitelikte oluyor. Karakter, bir adamla soğuk bir gün aynı evde hapsolunca karşılıklı olarak hayat hikayelerini anlatmaya başlıyorlar. Garip olaylar silsilesi son bulmuyor.

Rafe Spall Siyah Giyen Adamlar, Pi'nin Yaşamı, Bu Aşk Fazla Sürmez gibi yapımlarda yer alarak birçok kişinin takdirini kazanmıştır. Black Mirror'da gösterdiği üstün performansla da o dönem çok konuşulmuştu.

Rolo Haynes (Douglas Hodge)

Black Mirror Black Museum bölümü de en çok izlenen Black Mirror bölümleri arasında bulunuyor. Black Mirror dizisinin bu bölümü adı gibi karanlık olmuştu. Bölümde aslında pozitif olmayan şeyler, farklı bir üslupla pozitifmiş gibi anlatılıyor. Bölüm içerisinde farklı hikayeler anlatılıyor. Bölümde oyuncak bir maymunun kökenlerine kadar gidiliyor ve teknolojik varoluş araştırmaları yapılıyor. İlgiyle izleyeceğiniz bir bölüm. Rolo Haynes adlı adam da bu deneyleri bizzat yapanlardan sadece biri, oldukça meraklı ve değişik bir karakter.

Douglas Hodge, birçok müzikalden ödül almış usta bir aktördür. Black Mirror'daki rolü ile çoğu eleştirmenden tam not almıştır. Umarız kendisini ekranlarda daha sık görmeye devam ederiz.

Black Mirror Kaç Sezondan Oluşuyor?

Black Mirror 5 sezondur ekranlarda yer alıyor.

Black Mirror IMDb Puanı Kaç?

Dizinin IMDb puanı tam tamına 8,8. Dizi öyle güzel yorumlar alıyor ki daha uzun seneler devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler