Hadım edilmiş harem ağalarının yeteneklerinden aşk mektuplarına: Osmanlı haremi ve cariyeler

Osmanlı haremi her zaman ilgi çekmiş ve üzerindeki sır perdesi hiçbir zaman kaldırılalamış bir konu. Haremin içine kapalı yapısı, giriş çıkışların yasak olması, belgelerin azlığı derken hep karanlıkta kalmış. Bilinenleri ve söylentileri harmanlayarak, hareme bir yolculuk

Hadım edilmiş harem ağalarının yeteneklerinden aşk mektuplarına: Osmanlı haremi ve cariyeler

Topkapı Sarayı haremi 400’den fazla odaya sahipti ve odalar yıllar içinde eklene eklene yapıldığından, harem bir labirent şeklindeydi.

Harem kelimesi “haram” kelimesiyle aynı kökten gelip Arapça “yasak” demektir. Harem dışarıya tamamen kapalı bir yerdir. İçerisiyle ilgili bir bilgi ve haberin dışarı çıkması çok zordur.

Harem içerisinde padişahın eşlerini, kadın köleleri, hadım olmuş köleleri ve cariyeleri bulunduruluyordu.

Harem girişinde ”Ey iman edenler, size ait olmayan evlere izinsiz girmeyiniz!” yazısı bulunuyordu. Hareme yalnızca cariyeler ve padişah ailesi girebiliyordu. Acil durumlar dışında, içeriye erkek doktor bile kabul edilmiyordu.

Hareme girdiği bilinen esrarengiz yabancı

Hareme gerçekten girebilen nadir erkeklerden biri, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in Sultan 2. Mehmet'e hediye olarak gönderdiği orgu haremin bir köşesine kuran, orgun ustası Thomas Dallam’dır. O da ancak haremağalarının sıkı nezaretinde, hiçbir kadının ortada görünmediği bir yoldan geçerek hareme girebilmişti.

Harem aynı zamanda bir okuldu

Cariyelerin hepsi okuma yazma biliyorlardı. Bugünden bakılınca çok anlam ifade etmese de, 16. Yüzyılda bu nüfusun çok çok azının sahip olduğu bir özellikti. Neredeyse hepsinin odasında önemli büyüklükte bir kitaplık vardı. Müzik aleti çalmayı, şarkı söylemeyi, dansı, dikiş dikmesini, danteli, örgüyü, kıyafet tasarımını biliyorlardı. Harem bir meslek okulu gibiydi.

Haremde aşk başkadır

Padişahların kadınlarına ve Harem’deki kadınların padişahlara veya tam tersine sultanların ve Harem’deki kadınların padişahlara veya damat adaylarına, cilveli, hisli, özlem ve muhabbet dolu mektuplar yazdıkları biliniyor. ‘Harem’den Aşk Mektupları’ diye bilinen, yıllarca harem hazinesinde saklanan ancak Cumhuriyet’ten sonra ortaya çıkan bir aşk mektupları arşivi vardır. Bunlardan en meşhuru Hürrem Sultan’ın Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı mektuptur. Bir diğeri ise I. Abdülhamid’in kadınefendisi Ruhşah’a yazdığı mektuptur.

Haremde evlilikler nasıldı? Padişah cariyeleriyle evleniyor muydu yoksa nikahsız birliktelik mi vardı?

Padişah, cariye kökenli kadınlarla evlendiği zaman genel kural olarak onunla nikah yapmazdı. Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’a kıydığı nikah, Sultan I. İbrahim’in 1648’de cariyesine kıydığı nikah, Genç Osman’ın 1622’de Ukayla Hanım’a kıydığı nikah veyahut Sultan Abdülmecid’in 1850’lerde Bezmiara’ya kıydığı nikah bu kuralın istisnalarıdır.

Padişah haremdeki bütün kadınların kocası konumunda mıydı? Hepsiyle birlikte mi oluyordu?

Padişah haremdeki bütün kadınların ve haremin sahibiydi. Ancak haremdeki bütün kadınlarla birlikte olması durumu söz konusu değildi. Haremde padişahın annesi, akrabaları, çocukları, cariyeleri ve hizmetçileri bulunuyordu. Padişah istediği taktirde haremdeki cariyelerin birçoğuyla birlikte olabileceği gibi buna hiç yanaşmayan, ömrünü az sayıdaki cariyesiyle geçirmiş olan padişahlar da vardır. Haremdeki cariyelerin birçoğu, önemli devlet adamlarıyla evlendiriliyordu. Harem, aslında “soylu kadın yetiştirme merkezi” gibi bir yerdi.

Cariyenin padişahla dans, müzik ve cinsellik dolu bir gecesi

Bir kaynağa göre, kahya kadın cariyeleri, dans ve müzik gösterisi ile padişaha sunulurdu. Padişahın seçtiği kız, o gün külhancı usta tarafından hamamda yıkanır, kokular sürülürdü. Saçları taranıp örülür, süslenir, sonra da padişahın kapısında siyahi kadınların nöbet tuttukları yatak odasında geceyi onunla birlikte geçirirdi. Sabah namazı için kalkan padişah, artık odalık olan cariyeye memnuniyetine göre para, mücevher veya elbise gibi hediyeler gönderirdi. Padişahın o gece beğenmediği cariye veya cariyelerden huysuzluk edenler, çocuğu olmayan veya padişah tarafından istenmeyenler, biriyle evlendirilir ve çırak çıkarılırdı.

Deli İbrahim’in kadın düşkünlüğü ve 280 cariyeyi öldürtmesi

Osmanlı’nın deli padişahı olarak bilinen Sultan İbrahim, 3 kardeşini boğduran padişah IV. Murad dönemine kadar 20 sene kadar kafes denilen saray hapisliğine yaşamıştı. Bu yüzden akıl sağlığı bozulmuş ve fiziksel olarak çökmüştü. Tahta çıktığında cinsel iktidarsızlık yaşıyordu ancak büyücülerin, hocaların tedavileriyle düzelmişti. Cinsel gücü yerine geldikten sonra da ömrünü kadına ve eğlenceye adamıştı. Haremdeki cariye sayısı onun döneminde 2 – 3 kat artmıştır. Ayrıca haremde çıkan bir söylenti nedeniyle tam 280 cariyeyi, ayaklarına taş bağlatarak canlı canlı Marmara Denizi’ne attırmıştır. Bu korkunç olay, en büyük cariye katliamı olarak bilinir.

Haremin muhafızları hadım edilmiş harem ağaları

Hareme erkek girişi yasaktı ancak içerideki kontrolü ve güvenliği sağlamak için harem ağaları vardı. Bunlar çeşitli yollarla hadım edilmiş erkeklerdi. Müslüman erkeklerin hadım edilmesi haram olduğundan, yabancı uyruklular arasından seçilirdi.

Beyazların dayanıksızlığı ve harem ağalığında siyahi kölelerin tercih edilmeye başlanması

Beyaz kölelerin elde edilmesindeki güçlük, hadım edilmelerinin zorluğu ve fiziksel olarak dayanıksız olmaları gibi sebeplerle ak hadımların yerini siyah hadımlar almaya başlamıştır. Mısır, Sudan ve Habeşistan (Etiopya)’dan getirilen siyahi köleler, bunların yerini almış.

Hadım edilmiş haremağalarının cariyelere yaşattığı klitoral orgazmlar

Harem kadınları, cinsel organlarını korumuş hadımağalarını el üstünde tutarmış, çünkü bunlar sevişme sonrasında zevklerini uzatmayı bilirmiş. 16’ıncı yüzyıl aydınlarından Gelibolulu Ali’nin anlattığı olaylardan biri, saraydaki kadınlar ve hadımların ilişkisidir. Hadımın ilişkiye girecek durumu yoktur. Ancak bazılarının penis dibinde oluşan sertlikten yararlanarak kadınların klitorisine sürtünerek birtakım deneyimler yaşadıklarını ve kadınların bunlardan çok hoşlandıklarını yazar.

Haremağaları ve haremdeki seks oyuncakları

Hadımağaları şehveti tahrik için ilaçları da dener, erotik kadın giysilerine düşkün olurlardı. Dışarıyla temasları olduğu için, yapay erkeklik organı ve diğer erotik seks oyuncakları sağlayabilirlerdi.

Haremağaları ve oral seks yetenekleri

Ayrıca oral seks konusunda da çok deneyimleri vardı ve pek ustaydılar. Bir hadımla seviştikten sonra evlenen kadınlar, çok kez kocalarının marifetlerinden pek hoşnut kalmıyorlardı. Şu kadar ki bir saray görevlisi kızlarağasına yazdığı şikayetnamesinde şunları anlatır: ‘Hadımlarla içli dışlı olan odalıkların doymak bilmeyen bir cinsel iştahları olduğu doğru mu? Böyle olduğu bütün İstanbul’ca bilinen bir şey. İki odalık azat edilmiş ve haremden ayrılıp evlenmişlerdi. Ama evlenmelerinden bir hafta sonra kocaları, karılarını boşadılar. Sebep de karılarının kendilerine hadımağaları kadar başarılı olamadıklarını söylemeleriydi.’ ” Bazı hadımağaları da delikanlıları kızlara tercih ederdi. Bugünkü deyimiyle “gay” hadımağarı da varmış.

Harem hakkında söylenenler kanıtlanabilir değiş, her şey söylenti

Son olarak harem hakkında bilinen her şeyin aslında birer “söylenti”den ibaret olduğunu ve içeri girmenin yasak olması sebebiyle aktarılan her şeyin sözlü olarak bugüne geldiğini belirtelim. O yüzden burada veya başka bir yerde yazılan çoğu şeyin kanıtlanması pek mümkün değil. Genellikle ağızdan ağıza dolaşan fısıltılar ve batılı tarihçilerin oryantalist fantezileri, harem hakkında bildiklerimizi oluşturuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
Koca osmanlıda herşeyi araştırdınız bitirdiniz harem kaldı değil mi ?
@alq0l_ic SARAYIN EN BÜYÜK YERİ HAREM OLUNCA İLGİ ÇEKMESİ NORMAL
@alq0l_ic neden zorunamı gitti osmalının yediği haltları duyunca
BİZANS KRALLARI GİBİ SANKİ YAZANLARA BAKILIRSA. HALBUKİ HAREM YASAK- KAPALI ANLAMINDA OLDUĞU YAZILIRKEN BU KADAR BİLGİ NERDE VAR. ATMASYON VEBUNLAR HAYAL ÜRÜNÜ OLDUĞUNA İNANIYORUM.
niye bu kadar gücünüze gidiyor. bilinmeyen bir durum sanki harem. yüzyıllarca süre gelmiş bir gerçek.. :)
(bazı yanlışları olsa bile) harem hayatı olmayan ve tek eşli olan Yavuz Sultan Selim en kısa sürede Osmanlı topraklarını en büyük seviyesine çıkarmış bir padişahtır ne zamanki yukarıda bahsi geçen konular artıyor o zaman da çöküş başlıyor maalesef
ne o zorunamı gitti . Namus meseelsimi yapıyorsun.
bu anlattıklarınız çok gizli ama siz biliyorsunuz :) insan bilmediğini uydurur bunlarda uydurma.
Son parağrafı okuduktan sonra meseleyi anladım.."Kapalı kapılar ardında herkes kendi zihnini görür."
osmanlı neden yıkılmıştır ?
@handsome_84 laikliği isteyen ihanetçilerden
@handsome_84 senin gibi cahillerin sayısının artmasından
şeriat gelsinde 4 kadın alalım diye bakanlar hareme laf ettirmiyor :))) elinize para ya da imkan geçmesin, en çok cariyesi olan padişahıı bile kıskandrırsınz valla :))) neyse haber güzel ama en anlamlı ve doğru kısmı son satırları... ne diyor 'bilinen her şey aslında söylenti ' yani dedikodu üzerine olumlu olumsuz yorum yapmaya gerek yok :)
@candal 4 -14 vs kadınla evlenmek için şeriatın gelmesine gerek yok...isteyen evleniyor zaten...metres dost..kuma...ikinci eş gizli dost açık dost vs vs vs...
PADİŞAHLAR NİYE YABANCI KADINLARLA EVLENİYORLARDI OSMANLIDA KADIN YOKMUYDU
sevr ve lozan antlaşmaları bunu emrediyor
Bak şimdi oldumu. Sana sormayı unutmuşlar
VER MEHTERIIII
En son paragrafta yazdığı ğibi bunların hiçbirinin kanıtlanması mümkün değil ...Batılı tarihçilerin oryantalist fantezileri....Kafa karıştırıyorlar....Harem osmanlı sosyal yaşamına çok katkı sağlamış bir uygulamadır..Haremde yetişen kızlar imparatorluğun her yanından kişilerle evlendirilip bilgilerini o topraktaki kadınlara aktarılıyordu....OSMANLIYA ÇAMUR ATMAK İSTEYENLER kafa karıştırıryoo..
sapıklıkta zırve resmen kerhane baska bırsey degıl
BU BATININ "KADİM TÜRK MİLLETİNE KARŞI DİNMEK BİNMEYEN" DÜŞMANLIK ÜRÜNÜ KÜLTÜR EMPERYALİZM PROBAGANDASININ, ÜLKEMİZ İÇİN DEKİ UŞAKLARI TARAFINDAN DİLE GETİRİLMESİDİR.... ÇOK ZORLARINA GİDİYOR 600 SENE OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN HİZMETKARI OLMALARI.... ÖNCELİKLE "HADIM EDİLMİŞ HAREM AĞALARI" SON YÜZYILDA ORTAYA ÇIKMIŞTIR... HAREME ASLA ERKEKLER GİREMEDİĞİ GİBİ "HREM AĞALARININDA GİRMESİ YASAKTI." ANCAK DIŞ İŞLERDE, HAREMLE ERKEK GÖREVLİLER ARASINDA ARACI KONUMLARINDAYDILAR... BATILILAR İÇİN SORUN; HAREMDE BULUNAN KADINLARIN BATILI OLMASI... TAVSİYE EDİYORUZ ONLARA YUTUBA YAZIN LÜTFEN; Ön Türkler
bu haremden dolayı osmanlı yıkılmıştır uçkur davası
Tam da oryantalist kafayla yazılmış, kendi fantazilerini yazmış yazar. Kaynak Ne:Bir kaynağa göre, kahya kad.... Neymiş Ottoman Sex Shop. Ecdad dediğiniz gibi yaşasaydı bırakın 600-500 yılı 100 yılı bile zor görürdü. Muhteşem Yüzyıl gibi oryantalist diziler izleyerek böyle yazı yazmayın, komik
yazılanlar hep rivayet, kaynak yok, delili yok. olması da zor zaten. ama mantıksız, tutarsız şeyler çok. esasen; insanlık olduğu müddetçe günahlar olmuştur ve olmaya devam edecektir. Günahları araştırmanın bir faydası yoktur. Çünkü, günahları araştıranlar da günahkardır...
rabbim cehaletten kurtarsın bilinç altı inançlıları insan ya inandıgı gibi yaşar yada yaşadıgı gibi inanırmış..H.Z ÖMER (R.ANH.)
Harem kadın mektebidir. Yaz yaz sonra yabancılar böyle diyor de.
0smanlı bir hanedandır biz türkoğlu türküz padişah ırkından gelmemiz mümkün değil zaten alayı yabancı kadınlarla evlenmiş çocuk yapmış
Yalanları sırala, sonundada kesin bilgi yok diye not düş!şerefli ecdada ağza alınmayacak yazılanların hepsi sizin özlemini duğduğunuz karakterinizin yansıması Allah bildiği gibi yapasın bu zihniyeti..
Vardı yoktu, öyleydi böyleydi. Genel olarak bu tür haberlere zaten karşıyım ben.
Peygamber efendimiz köleligi kaldırıp yasakladı..Peki Osmanlıda kölelik neden vardı.
Bu haberi hazirliyan editör harbi hayal dünyasinda yasiyan cehalet icinde kalmis birisi oldugu kesin. Bu anlatigi harem araplarin harem tarzidir. Osmanli da bu tarz bir harem mantigi olmamistir. Biraz sacmalamayi birakip düzgün haber yapmayi deneyin.
HAKİKİ MÜSLÜMANLAR :)
Lan ne okulu sabah akşam sapıkça seks partileri.Kimi kandırıyorsunuz?
Diğer Haberler