KADIN

Hamilelikte grip olmak bebeği etkiler mi?

Hamilelikte grip olmak bebeği etkiler mi?

Hamile olan her anne adayının yakalanmaya korktuğu ve kendini sakındığı bir hastalıktır grip.

Hamileyken grip olmak anne adayında korku ve endişe yaratabilir. Bazen bu duruma engel olmak için kendini istediği kadar korusun veya beslenmesine özen göstersin girdiği ortamdaki herhangi bir mikrobu solumasından dahi gribe yakalanabilir.
Hamilelikte grip olduğunuzu anladığınız veya başlangıcını hissettiğiniz an ilk yapmanız gereken mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmek ve onun talimatlarına harfiyen uymanızdır.

Hamilelik sürecinde grip olmak eğer doğru şekilde tedavi sürecine gidilmemişse bebeğinize zarar verebilir. Normal zamanda çokta hafife aldığımız grip hamilelikte ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Eğer hamileliğinizin son zamanlarında gribe ve buna bağlı olarak nefes darlığına yakalandıysanız bebeğinize geçme olasılığı yüksektir.

Hamilelikte grip olursanız yapmanız gerekenler ise şöyle;

• Hamileliğiniz mevsim dönümlerine ve özellikle de salgın dönemlerine denk geliyorsa bu zamanlarda kapalı mekanlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz.

• Evinizi, ofisinizi veya bulunduğunuz yeri sık sık havalandırmalısınız.

• Bulunduğunuz yerin sıcaklığının belli bir oranda olması gerekmektedir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamlarda bulunmamalısınız.

• Hamilelik boyunca ve eğer yakalandıysanız grip boyunca bol bol sıvı tüketmelisiniz.

• Evinizde veya ofisinizde havanın nemini korumalısınız. Kuru hava solumanız hastalığa davetiye çıkarabilir.

• İlaç tedavisi ile ilgili mutlaka doktorunuzun uyarılarını dinlemelisiniz. Durum çok ciddi değil ise antibiyotik kullanmamalısınız.

• Gribal enfeksiyonu en çabuk geçirme yöntemi istirahattır. Bol bol dinlenmeli ve yatmaya önem vermelisiniz.

• Doktorunuz ile de konuşarak grip aşısı yaptırabilirsiniz. Fakat hamile olduğunuzu unutmadan sizin için hangi zamanın doğru olduğunu mutlaka doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz. Grip aşısı hem hamileliğiniz boyunca sizi hem de bebeğinizin bu hayattaki ilk zamanlarında bebeğinizi gripten koruyacaktır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE GRİP NASIL TEDAVİ EDİLİR?

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön