HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Jenga nasıl oynanır? Jenga nedir, oyun kuralları nelerdir?

Farklı oyunlar farklı yetenekleri geliştirmeye yönelik olarak icat edilmiştir. Bu tür oyunlardan biri de dengeye dayalı olarak oynanan hem dikkati hem de stratejik düşünme yeteneğini geliştirdiği kabul edilen Jenga oyunudur. İlk kez bin dokuz yüzlü yılların sonlarına doğru piyasaya sürülmüş olan Jenga oyunu Londra’da görüldükten sonra kısa süre içinde tüm dünyaya yayılmıştır.

Jenga nasıl oynanır? Jenga nedir, oyun kuralları nelerdir?

Tarihte ilk kez Londra’da tanıtılan, tasarımcısı İngiliz yazar ve oyun tasarımcısı olan Leslie Scott olan Jenga oyunu bir denge ve strateji oyunudur. Birkaç parça küçük tahtadan ibaret olan oyun belli kurallara göre oynanır. Tahta parçalarından oluşturulan kuleden, dikkat ve denge odaklı oynanarak doğru parçaların çekilmesi ile ilerler. Amaç ise rakibin hamlesi ile kule yıkılana dek kulenin yıkılmayacağı şekilde tahta çekmektir.

Jenga nedir?

Leslie Scott’un geliştirdiği ve 1986 yılında Londra’da piyasaya sürülmüş olan Jenga, denge, konsantrasyon, strateji, dikkat isteyen bir oyundur. İlk kez Londra’da düzenlenen bir oyuncak fuarında tanıtılmıştır ve kısa süre içinde insanların ilgisiyle karşılaşmıştır. Hasbro firması tarafından pazarlanmış olan oyun fiziksel bir beceri oyunudur. Bu oyunu oynayabilmek için en az iki en çok dört kişi gereklidir. Oyuncular sıraları geldiği zaman hamle yaparak, belli bir amaç doğrultusunda ve kurallara uyarak ilerler.

Jenga nasıl oynanır?

Genel olarak dört kişi ile oynanan Jenga oyunu elli dört adet küçük boy tahta bloktan oluşan bir oyundur. Genel olarak dört kişi ile oynansa da tercihe göre daha fazla ya da daha az oyuncu ile de oynanabilir. Hangi oyuncunun önce oyuna başlayacağı belirlenmeden önce Jenga tahtalarının kule düzeni ile dizilmesi gerekir. Bu düzene göre oluşturulacak olan kulenin her bir katında üçer blok olacak şekilde toplam on sekiz katlık bir kule yapılmalıdır.

Oluşturulan ilk üç blok kuzey ve güney şeklinde yapılmışsa onun üzerindeki üç blok da doğu ve batı yönünde dizilmelidir. Bu şekilde oyuncular sıra ile oluşturulan on sekiz katlı kuleden tahtaları çekmeye başlarlar. Önemli olan kuleyi yıkmadan tahta blokları çekebilmektir.

Jenga oyun kuralları nelerdir?

Jenga oyununda oyuncuların amacı oluşturulan on sekiz katlı kuleyi devirmeden tahta blokları çekerek eksiltmektir. Kule hangi oyuncu tahta blok çekerken devrilirse o oyuncu oyunu kaybeder. Ayrıca her oyuncu çektiği tahta bloğu kulenin en üstüne yerleştirmelidir. Her oyunda olduğu gibi Jenga oyununda da oyuncuların uyması zorunlu olan bazı kurallar vardır. Jenga oyun kuralları şunlardır:

  • Her bir oyuncu elinin değdiği tahta bloğu çekmeye mecburdur. Dokunduğu bloktan vazgeçip başka bir bloğa geçemez.
  • Oyunda hiçbir süre sınırlaması yoktur. Eğer oyuncular kendi aralarında bir süre belirlememişse kule yıkılana kadar oyun devam eder.
  • Hamle yapmak için de oyuncu ne zaman hazır hissederse o zaman hamle yapılabilir. Süre sınırının olmaması hamle için de geçerli bir kuraldır.
  • Oyuncuların diğer oyuncuların dikkatlerini dağıtacak ya da kulenin hareket etmesine, sallanmasına neden olacak hareketler yapması yasaktır.
  • Oyunun her etabında oyuncu hamlesi geldiği zaman tek bir blok çekebilir.
  • Oyuncuların kulenin dengede kalmasını sağlayabilmek için kuleyi herhangi bir kısmından tutmaları yasaktır.
  • Eğer bir oyuncu seçtiği ya da dokunduğu tahta bloğu çeker ve kule devrilirse o oyuncu oyunu kaybetmiş kabul edilir.

Renkli jenga nasıl oynanır?

En çok talep gören oyunlar arasında yer alan Jenga, zaman içinde çeşitlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Örnek olarak klasik bir tahta görünümünde olan ahşap setler renklendirilmiş ve daha eğlenceli olması sağlanmıştır. Renkli modelleri de bulunan jenga oyunu, klasik kurallara göre oynanabilir. Bunun dışında renkli jenga ile yapılan şekiller de vardır. Çocukların gelişimine destek olmak amacı ile oynanabilen renkli jenga ile sadece kule değil hayal gücüne göre farklı şekiller de oluşturulabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler