HABER

Kabine değişikliğinin perde arkası... Abdülkadir Selvi yazdı

Yeni kabinede kimler var' sorusunun yanıtı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Beştepe'deki, program akışına dahil olmayan sürpriz görüşmelerinin ardından belli oldu. 6 milletvekili ilk kez kabineye girdi. 5 bakanın ise kabine içinde yeri değiştirildi. Ankara kulisleriyle tanınan Abdülkadir Selvi, kabinedeki kritik değişikliklerin perde arkasını kaleme aldı. İşte Selvi'nin kaleminden yeni kabinenin şifreleri...

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi"ni getiren anayasa değişikliği teklifinin yüzde 51.4 "evet" oyuyla kabul edildiğinin açıklanması sonrası yapılmasına kesin gözüyle bakılan kabine değişikliği dün (19 Temmuz 2017) Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. İki saat süren Erdoğan- Yıldırım görüşmesi sonucu yapılan değişiklik kapsamında 15 bakan yerini korudu, 6 yeni isim kabineye girerken, 5 bakan yer değiştirdi.

Revizyon kapsamında Başbakan yardımcılıklarında yapılan değişiklikler dikkati çekti. Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş, Yıldırım Tuğrul Türkeş ve Veysi Kaynak'tan oluşan ekipte yalnızca Şimşek Başbakan Yardımcısı olarak yerini korudu. Kurtulmuş Kültür ve Turizm Bakanlığı, Canikli de Milli Savunma Bakanlığı görevlerine kaydırıldı.

Bekir Bozdağ Adalet Bakanlığı'ndan, Fikri Işık Milli Savunma Bakanlığı'ndan, Recep Akdağ da Sağlık Bakanlığı'ndan "Başbakan Yardımcılığı"na atandı.

SELVİ'DEN KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNİN PERDE ARKASI

Selvi'nin Hürriyet'te "Kabine değişikliğinin perde arkası" başlıklı bugünkü (20 Temmuz 2017) yazısında kabine değişikliğinin, yeni dönemde ekonominin daha çok ön plana çıkacağını gösterdiği noktasına dikkat çekiliyor.

O KİŞİ ŞİMDİ BAKAN

Selvi, kabinede tanıdık simalardan ziyade, yeni isimleri irdelediği yazısında, Akif Çağatay Kılıç'ın bulunduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, sporun içinden gelen NATO- Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı ile diplomasi birikimine sahip bir isim olan Osman Aşkın Bak'ın getirimesine özellikle değindi.

Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu zamanında SSK’lı olduğu için yaralı olduğu halde hastaneye alınmadığını anlattığını, o olayın en yakın tanığının ise Osman Aşkın Bak olduğunu ifade etti:

ERDOĞAN’IN BAŞINDA SERUM ŞİŞESİNİ TUTAN KİŞİ BUGÜN BAKAN

" Erdoğan, 90’lı yıllarda Kargasekmez’de bir trafik kazası geçiriyor. Devamını Erdoğan’dan dinleyelim.

“Bizi hemen önce Düzce’ye getirdiler, Düzce’de bizi almadılar. Ambulans yok ambulans. Bizi bir minibüsün içine koydular, sanki eşya koyar gibi. Yaralı arkadaşlarımızdan bir tanesi bizim serumları tutuyor. Hemşire de vermediler. Ve biz o halimizle Bolu’ya gittik. Devlet hastanesinde sorulan soru şu! Bunlar memur mu, sigortalı mı? Dediler ‘Alamayız, SSK Hastanesine götüreceksiniz’. Ordan da SSK hastanesine götürdüler.”

Erdoğan’ın başında serum şişesini tutan kişi bugün bakan olan Osman Aşkın Bak. Hayatı boyunca “Reis”ten ayrılmayan bir isim."

İşte Selvi'nin o yazısından çarpıcı satırlar:

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesiyle birlikte Mehmet Şimşek, ekonominin tek patronu oldu. Mehmet Şimşek, uluslararası piyasalarda ciddiyetle takip edilen bir isim.

"SIRADA TEŞKİLATLAR VE YEREL YÖNETİMLER VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’dan sonra yapılan bakanlar kurulu toplantısında bir yol haritası çizmişti. 2017 yılını değişim, 2018’i icraat, 2019’u ise seçim yılı olarak ilan etmişti. Adım adım gerçekleştiriyor. Parti yönetiminden sonra kabine değişikliği de yapıldı. Sırada teşkilatlar ve yerel yönetimler var.

Kabine değişikliğinin perde arkasına baktığımızda Başbakan, kabinede kalmasını istediği isimleri korumuş. Ama değişmesini istediği bazı isimler de kabinede yerini koruyor. 6 milletvekili ilk kez kabineye girdi. 5 bakanın ise kabine içinde yeri değiştirildi.

(...)

FAKIBABA VE CEKET OLAYI

Şeref Fakıbaba’yı Türk siyaseti Şanlıurfa’da Belediye Başkanlığı seçimlerinde, “ceket” olayıyla tanımıştı. Dilerim bundan sonra icraatlarıyla anılır.

Gümilcine doğumlu Mehmet Müezzinoğlu kabine dışı kaldı ama yine Gümülcine doğumlu olan Hakan Çavuşoğlu kabineye girdi. AK Parti’nin arı gibi çalışan genç milletvekillerinden biriydi.

Bu arada değişimde il dengesinden söz ettik. Bir de çocuk dengesi ortaya çıktı. Halef selef sağlık bakanlarının ikisinin de 6 çocuğu var. Bundan sonra Sağlık Bakanı olmak isteyenler için yeni kriter ortaya çıktı. 6 çocuk. Ona göre.

DEĞİŞİM

Yeni isimleri tek tek analiz etmek istiyorum. Ama öncelikle kabine dışı kalan isimlere değinmeden geçemeyeceğim. Mehmet Müezzinoğlu, Veysi Kaynak, Akif Çağatay Kılıç, Faruk Çelik, Tuğrul Türkeş ve Nabi Avcı metal yorgunluğu nedeniyle kabine dışı kalmadılar. Zor dönemlerde önemli görevler üstlendiler. O nedenle nöbet değişimi demek daha doğru olur.

Bakanlıkların değişiminde il ve bölge dengelerinin korunduğu dikkate çekiyor. Ankara’dan Tuğrul Türkeş giderken Jülide Sarıeroğlu, Bursa’dan Mehmet Müezzinoğlu ayrılırken Hakan Çavuşoğlu, Samsun’dan Akif Çağatay Kılıç kabine dışı kalırken Ahmet Demircan, Şanlıurfa’dan Faruk Çelik ayrılırken Ahmet Eşref Fakıbaba kabinede yer aldı. Mehmet Şimşek ve Adulhamit Gül’le birlikte Gaziantep iki bakanla temsil edilirken, Kahramanmaraş ile Eskişehir bakansız kaldı. Abdulhamit Gül, Anayasa değişikliği sırasında başarılı bir performans ortaya koymuştu. O nedenle bakan olması uzun süredir beklenen bir isimdi.

KADIN BAKAN SAYISI ARTTI

Sevindirici olan kabinede ilk kez kadın bakan sayısının ikiye çıkması oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yerini korurken, Jülide Sarıeroğlu kabineye giren ikinci kadın oldu. Jülide Sarıeroğlu’nun Çalışma Bakanlığı’nı üstlenmesi, kadınlar hep Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olacak şeklindeki yanlış algıyı kırması açısından yararlı oldu. Geçmişte Çalışma Bakanlığı’nı yapan İmren Aykut ile İçişleri Bakanlığı yapan Meral Akşener bu alanda çok başarılı örneklerdi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler