KADIN

Karma ciltler için evde yapabileceğiniz bakım formülleri

Karma cildin dertlerinden yakınıyorsanız, işte  evde yapabileceğiniz pratik ve etkili bakım formülleri!

Yüzünüzü aynı anda yağlı ve kuru mu hissediyorsunuz? Karma bir cilde sahipsiniz ve yağlı ve kuru ciltler için olan nemlendiricileri kullanmamanız gerekiyor. Çünkü cildinizin tümü yağlanabilir veya kuruyabilir. Karma ciltler yağlı ve kurudur. Yanaklar kuru ya da normal ise genellikle alın ve burun T-bölgesi yağlı olur. İşte, karma ciltlere uygulayabileceğiniz yüz bakım yöntemleri!


bal460

Bal + limon suyu

Bal nemlendirici olarak görev yapar, limon suyu mükemmel bir kurutucudur. Bu ikili karma ciltler için çok iyi sonuçlar verir.

Bal ve limon suyunu karıştırın. Bir macun haline getirin. yüzünüze sürün ve 15 dakika boyunca bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın.


maske460

Papaya / muz püresi + limon suyu

Cildinizin bazı bölgeleri çok kuru ise, bu karışım cildinizi esnek hale getirecektir. Muz veya papaya gibi meyveler nemlendirici açısından çok faydalıdır. Limon suyu yağlı olan bölgeleri kuruturken, muz ve papataya cildin çok kurumasını engeller ve nemli olmasını sağlar.
Bir kase içine muz ve papayı ezerek koyun. Üzerine yarım limon suyu sıkın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve kuruyuncaya kadar bekletin. Ardından yüzünüzü su ile yıkayın.


maske2 460

Süt + bal + limon suyu + badem yağı

Süt ve bal cildi nemlendirmeye yardımcı olurken, cildinizin beyazlamasına yardımcı olan laktik asitler vardır. Limon suyunun eklenmesi yağlanmayı önler, badem yağı ise kuru olan yanakların nemlenmesini sağlar.

Bir çorba kaşığı bal ile sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün. Ardından yüzünüze limon suyu ve badem yağını karıştırarak sürün. 20 dakika boyunca yüzünüzde karışımı bekletin ve yıkayın.


maske3 460

Kurutulmuş portakal kabuğu + lor

Portakal cildinize doğal olarak C vitamini verir. Lor ise, cildinizi nemlendirir ve sıkılaşmasını sağlar. Kuru portakal kabuğunu iyice ezin. Bir macun kıvamına gelinceye kadar içine lor ekleyin. Bu macun kıvamındaki karışımı yüzünüze sürün. 20 dakika sonra ılık su ile cildinizi yıkayın.


ciltlekesi 450

Salatalık suyu + bal
Karma ciltler için çok iyi sonuç veren bir karışım önereceğiz. Bal cildinizi sıkılaştırırken, salatalık nemledirecektir.

Salatalığı rendeleyin ve suyunu sıkın. Salatalık suyuna bal ilave edin. ve iyice karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonra kuruması için bekleyin. Karışım yüzünüzde iyice kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayın.


Muz püresi + beyaz yumurta
Cildinizin doğal olarak nemlenmesine yardımcı olacak bir formül önereceğiz. Yumurta akı cildinizi sıkılaştıracak, muz ise gerekli nemi sağlayacaktır.

Ezilmiş muza yumurta akını ekleyin ve bir hamur haline gelinceye kadar karıştırın. Cildinizin özellikle kuru olan bölgelerine bu karışı sürün. Yağlı olan T bölgesine ise bu karışımı ince bir tabaka olarak sürün. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü suyla durulayın.


Yukarıda saydığımız formülleri haftada bir kez uygulamanız halinde cilldiniz parlak ve doğal olacaktır.

Ünlülerin Sıradışı Kıyafetleri!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön