KADIN

Kış aylarında cildinize nasıl bakmalısınız?

Kış aylarında cildinize nasıl bakmalısınız?

Soğuk havada cilt daha çok bakım istiyor.

1. YOĞUN KREMLER KULLANIN

Yaz aylarınızda cildinizi nemlendirmek için losyonlar kullanabilirsiniz. Ancak kış aylarında, özellikle soğun cildinize zarar vermemesi için mutlaka zengin içerikli yoğun kremler kullanın. Bu kremler cildiniz ile soğuk hava arasında bir bariyer oluşturacaktır.

2. CİLDİNİZİN NEMLİ KALMASINI SAĞLAYIN

Kuru, çatlamış deri sert kış havasının bir sonucu olabilir. Cildinizin her zaman nemli kalmasına özen gösterin. Bunun için rutin cilt bakımı yaptırın. Kış aylarına uygun olarak yoğun nemlendiriciler kullanın.

3. DAHA KISA DUŞ ALIN

Sıcak suyun altında duş yapmak kış aylarında size keyif verebilir. Ancak bu cildiniz için zararlı olabilir. Çünkü uzun süre sıcak duşun altında kalmak cildinizin daha da kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Bunun için kış aylarında mümkün olduğunca kısa süreli duşlar yapın. Bu sizin cildiniz için en iyisidir.

4. HASSAS ALANLARA ODAKLANIN

Vücudumuzun bazı bölümlerindeki cildiniz soğuk kış aylarına karşı daha hassastır. Örneğin dudaklarımızı ve ellerimiz. Bunun için özellikle kış aylarında dudaklar ve eller ayrı bir bakıma ihtiyaç duyar. Kurumalarını ve çatlamalarını önlemek için sürekli nemlendirilmeleri gerekir. Düzenli olarak dudak ve ellerinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

5. PULLANMAYI ÖNLEYİN

Kış aylarında cildinizin daha fazla pullanma yaptığını siz de farketmişsinizdir. Bunun için kış aylarında peeling yapmayı ihmal etmeyin. Böylece ölü derileri cildinizin üzerinden atmış olursunuz. Kış aylarında cildinizin daha fazla pul pul olmasının sebebi, cildinizin kurumuş olmasından kaynaklanıyor. Bunun için cildinizi her zaman yoğun bir nemlendirici ile nemlendirin.

6. YEDİKLERİNİZE VE İÇTİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

Yediklerimiz ve içtiklerimiz de cildimiz üzerinde olumlu veya olumsuz etki yapar. Kış aylarında da sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Sağlıklı beslenmeniz halinde cildiniz parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olacaktır. İçki tüketimini en aza indirin hatta hiç tüketmeyin. Cildiniz üzerindeki olumlu etkisini göreceksiniz.

7. SIVI TÜKETİMİNİ ARTTIRIN

Cildinizin sağlıklı ve nemli olması için genellikle yaz aylarında bol sıvı tüketilmesi gerektiği sanılır. Oysa kış aylarında da cildin nemli kalması çok çok önemlidir. Bunun için kış ayların da bol bol sıvı ve su tüketin. Cildinizin nemli kalmasına , kullanacağınız nemlendiriciler kadar faydalı olacaktır.

8. GÜNEŞİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Kış ayları için ihmal edilen bir başka nokta da güneştir. Güneşten sadece yaz aylarında korunulması gerektiği sanılır. Oysa kış aylarında da güneşten korunmak ve düzenli olarak güneş kremi kullanmak gerekiyor. Özellikle kış aylarında açık havada spor yapıyor veya bulunuyorsanız.

CİLDİNİZ İÇİN MASKELER

MUZ MASKESİ:
Muz varken, yüzünüzün botoxa bile ihtiyacı yok. Muz cildinizi nemlendirir ve yumuşak bir duygu bırakır. Bunun için ev yapımı bir muz maskesi yapabilirsiniz. Orta ölçekli olgun bir muzu hamur haline getirin. Ardından yüzünüze uygulayın. 10 ila 20 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla durulayın.
Bir başka popüler maske tarifi 1/4 kap sade yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 orta boy muzu karıştırın ve yüzünüze uygulayın.

SÜT TOZU MASKESİ:
Kalın bir macun oluşturmak için yeterli su ile 1/4 fincan toz süt karıştırılarak bir maske yapın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve sonra ılık su le yıkayın.

MAYONEZ MASKESİ:
Buzdolabında bulunan mayonezi yavaşça yüzünüze uygulayın. 20 dakika boyunca bekletin. Ardından silin ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Yüzünüz temiz ve pürüzsüz olacaktır.

YOĞURT MASKESİ:
Cildinizi temizlemek ve gözenekleri sıkılaştırmak için, yüzünüzde sade yoğurt sürün. Yaklaşık 20 dakika bekletin. Bir canlandırıcı yüz maskesi için, portakal 1/4 dilim portakal kabuğu ve 1 çay kaşığı aloe vera suyu ile 1 tatlı kaşığı sade yoğurt karıştırın. En az beş dakika yüzünüzde bu karışımı tutun.

Kış aylarında cilt sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken şeyler! Okumak için tıklayın!

Müthiş nemlendirici maske tarifi!

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön