KADIN

Kuaförün yolunu unutturur: Saç cilası nasıl yapılır?

Saçlarla ilgili trendler, popülerliğe göre sık sık değişse de, özellikle boya ve röfle gibi işlemlerden sonra memnun olmayan kadınların sayısı da hiç de az değil. Saçıyla ilgili istediklerini bulamayan kadınların imdadına bu noktada saç cilası yetişir. Saç cilası nasıl yapılır diyenler için püf noktalarını anlatıyoruz, buyursunlar.

Kuaförün yolunu unutturur:  Saç cilası nasıl yapılır?

Saç cilası kadınların en yakın arkadaşıdır çünkü saçta değişiklik yaptıktan sonra beğenmeyenler için kendileri tam bir kurtarıcıdır Saça istenilen rengi vermeye yarar. Siz de saç cilası için fazla para vermemek ve kuaförde uzun saatler geçirmek istemiyorsanız saç cilasını evinizde yapabilirsiniz. Peki saç cilası nasıl yapılır?

SAÇ CİLASI NEDİR?

Günümüzde özellikle teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte saça istenilen renk ve şekil verilebiliyor. Ancak yapılan işlemler saçlara zarar verip kırık, dökülme gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu durumda da bakım, saç maskesi, kremi gibi çözümler uygulanmaya çalışılsa da çoğu zaman yeterli olmuyor.

Tam bu noktada saç cilası devreye giriyor. Cila, saçlarda oluşan renk tonu farklılıkları veya yıpranma gibi olumsuz görünümleri onarmaya dönük bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Saçın canlı ve parlak olmasını, boyanın uzun süre kullanılmasını sağlıyor.

SAÇ CİLASI UYGULANMASINI GEREKTİREN DURUMLAR

Saçın renginin ve şeklinin çeşitli uygulamalar ile değiştirilmesi,

Saçta boyama işlemi sonrası ton farklılıklarının oluşması,

Boyama işlemi sonrası saçın mat bir görüntü alması,

Birkaç yıkama sonrasında boyanın akması ve saçın istenilmeyen bir renge bürünmesi,

Röfle sonrasında saçta çiğ sarı veya yeşilimsi tutamlar oluşması,

2 farklı renk tonunun saça uygulanması.

SAÇ CİLASI NASIL HAZIRLANIR?

Saç cilasını kuaförde yaptırabildiğiniz gibi, hazır cilalar alıp evde kendiniz uygulayabilir veya malzemeleri alarak kendiniz de yapabilirsiniz.

Evde saç cilası hazırlamak, oldukça kolay bir işlemdir. Saç cilasını iki farklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Uygun bir kaba istediğiniz renkteki saç boyasından iki sigara izmariti boyutunda sıkın, biraz saç kremi, bir kaşık % 6’lık oksidan ve 1 bardak su ile karıştırın. Burada önemli olan olabildiğince sulu bir karışım hazırlamaktır. Eğer yoğun bir karışım hazırlarsanız, saçınızın rengi tamamen değişebilir. Ayrıca karışımı saçınızdan temizlemekte de zorlanabilirsiniz. Karışımı sulu bir şekilde hazırladıktan sonra, saçınızın her tarafına eşit miktarda sürmeye dikkat etmelisiniz. Karışımı 10-15 dakika saçınızda beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Saç cilasında oksidan kullanılmaz denilse de, bazı uzmanlar bunun tersini iddia eder. Bu yöntemde de oksidan kullanılmaktadır. Burada amaç az miktardaki oksidan ile boyanın saça kolay nüfuz etmesini sağlamaktır.

Saç renginize uygun tonda ya da saçınızı boyamak istediğiniz tonda bir boya satın alın. Uygun bir kabın içine boyayı alın sonrasında boyanın üzerine 1 çay bardağı kadar ılık su ekleyin. Saç boyanın miktarını saçınızın uzunluğuna göre belirlemelisiniz. Orta boy bir saç için yarım tüp boya yeterli olmaktadır. Karışımı hazırlarken amacımız yine çok yoğun olmayan bir karışım elde etmek. Suyun ölçüsünü buna göre ayarlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışıma kullandığınız saç kreminden ekleyin. Dilerseniz saç bakımında kullandığınız doğal yağlardan da ekleyebilirsiniz. Karışımı saçınızın açık renk tonuna sahip bölgelerine uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön