KADIN

Ninelerimiz bu kez yanıldı: Islak çorap giymenin inanılmaz faydaları

Ninelerimiz bu kez yanıldı: Islak çorap giymenin inanılmaz faydaları

"Çocuğun olmaz" derlerdi... Ama bu sefer tutturamamışlar :) İşte ıslak çorap giymenin 3 şaşırtıcı faydası.

Terlik giymemek olmaz. Çorapsız dolaşmak büyük günah. Islak çorap ise anında kısırlık!

En azından ninelerimizin yüksek sesli serzenişlerinden, çocukluğumuzdan ezberlediğimiz kurallar silsilesi bu şekilde...

Yaz sıcağında bile bizi yün, örülmüş çorap giymeye ikna etmeye çalışan anneannelerimizin, ayağımızdan plastik pazar terliğini eksik etmeyen babaannelerimizin ellerinden öpüyor; konumuza geçiyoruz.

Islak çorap giymenin meğerse faydası varmış; hattâ bu taktik, doktorlar tarafından sıkça önerilen bir alternatif tıp yöntemiymiş?

Soğuk algınlığına, gribe karşı ıslak çorap!

Soğuk algınlığı yaz sıcağında bile sizi bulabilen, son derece illet bir rahatsızlık... Erkenden uykunuz geliyor, ateşiniz yükselebiliyor, bir kırıklık, bir yorgunluk hissediyorsunuz, ve pek tabii burnunuz musluğa dönüşüyor. Vitamine vuruyorsunuz kendinizi, bol bol su içiyorsunuz, ilaçlar, portakallar, çorbalar derken günleriniz kanepede, yatakta geçiyor.

Görünen o ki tüm bu önlemlere bir de ilginç bir alternatif tıp taktiği eklemek gerekliymiş. İyileşmenizi son derece hızlandıracak bu taktiğin ismi de ıslak çorap :) Çünkü ıslak çorap ayaklarınızdaki damarları daraltıyor, kan dolaşımınız hızlanıyor, böylelikle tüm yararlı besin maddeleri kan yoluyla gerekli organlara çok daha fazla, çok daha hızlı ulaşıyor.

Böylelikle hem metabolizma hızınız artıyor, hem de vücudunuz soğuk algınlığı/griple çok daha eli kuvvetli olarak savaşabiliyor.

İşte yapılacaklar;

1. Ayaklarınızı sıcak suya sokun.

Uyumadan önce ayaklarınızı 3 dakika boyunca sıcak suda bekletin, leğen bulamazsanız ayaklarınızı banyo musluğundaki sıcak suyun altına da tutabilirsiniz. Unutmayın; suyun sıcaklığı dayanabileceğiniz en son noktada olmalı. 3 dakikadan sonra ayaklarınızı güzelce kurulayın.

2. Islak çoraplarınızı giyin.

Önceden iyice ıslatıp buzdolabında beklettiğiniz pamuk çorapları henüz yeni kuruladığınız ayaklarınıza giyin. Çoraplarınız elbette buz gibi olacak, ancak henüz yeni sıcak su banyosundan çıktığı için ayaklarınız rahatlamış hissedecek.

3. Islak çoraplarınızın üstüne kuru, kalın yün çorapları giyin.

Islak çorapların üzerine kalın, yün çorapları giyin ve hemen uykuya yatın. Bırakın, iç taraftaki ıslak çoraplar sabaha kadar kurusun.

Bu yöntemi uygularken süt ürünleri ve şekerden uzak durmayı ve bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Geçmiş olsun!


Kaynaklar: Mindbodygreen.com, Dellaterrawellness.com

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.