KADIN

Okul öncesi çocuklara oyuncak alırken bunlara dikkat edin!

Okul öncesi çocuklara oyuncak alırken bunlara dikkat edin!

Her yaşa özel oyuncak alınmalı.

Oyun ve oyuncaklar okul öncesi çocuklarının gelişimlerinin en önemli parçasıdır. Basit ahşap bloklardan tutun da gelişmiş elektronik oyuncaklara varana dek o kadar çok çeşitli oyuncak var ki! Çocuklarımız için hangisinin en doğru olduğunu anlamak bazen çok zor. Ancak ebeveynler ve öğretmenler, oyuncak seçerken açık uçlu, çocuğu oyun kurmaya teşvik eden, yaratıcılığını ve bilişsel gelişimini destekleyen oyuncaklar seçmeye özen göstermeli.Ne tarz olursa olsun, okul öncesi yaşlardaki çocuklar için öncelikle sağlıklı malzemelerden yapılmış, yaş gruplarına uygun ve gelişimlerini destekleyen oyuncaklar almaya özen gösterilmeli.Peki doğru oyuncağı bulmak için başka nelere dikkat etmek gerekir?

1-) Çocuğunuzun İlgi Alanını Fark Edin

Oğlunuz/kızınız Pony'ler ile oynamaya mı bayılıyor? Topla oynamaya çok mu düşkün? Yoksa legolar ile dakikalarca bıkmadan oynayabiliyor mu? Çocuğunuzun neyle oynamaktan daha çok zevk aldığını gözlemleyip, ilgi alanını destekleyecek oyuncaklarla onu mutlu edebilirsiniz.

2-) Çocuğunuzu Müzik ile Tanıştırın

Aslında anne karnından itibaren çocuklara müzik dinletmenin, onların zeka gelişimine faydası olduğu biliniyor. Çocuğunuza, yaşı kaç olursa olsun ona uygun müzikler dinleterek gelişimini ve yaratıcılığını destekleyebilirsiniz. Çocuklar için yapılmış onlarca çocuk CD'leri arasında neler yok ki! Klasik müzik uyarlamaları, en güzel pop şarkılarının uyarlamaları, enstrümantel müzikler, ninniler, etnik müzikler... Eminiz çocuğunuz ve siz bunlardan en az birine bayılacaksınız.

3-) Dayanıklı Ve Uzun Ömürlü Oyuncaklar Tercih Edin

Oyuncak seçerken en önemli konulardan birisi güvenilir ve sağlam maddeden yapılmasıdır. Ucuz diye aldığınız oyuncakların içerdiği kimyasallarla bebeğinize geri dönüşü olmayan zararlar veriyor olabilirsiniz. Ayrıca bir oyuncağın dayanıklılığı da çok önemlidir. Kırılan parçalar çocuğunuza zarar verebilir. Üstelik uzun vadede daha karlı çıkarsınız çünkü dayanıklı oyuncaklarla çocuğunuz yıllarca oynayabilir. Mesela doğal ahşap oyuncaklar başta pahalı görünse de hem daha kaliteli ve sağlıklıdır, hem de diğer malzemelere göre çok daha fazla dayanıklıdır.

4-) Çocukların Hayal Gücünü Arttıracak Kostümler Alın

Çocuklar renkli ve farklı kostümlere bayılır. Siz de onlara bu tarz kostümler alarak hem hayal güçlerini arttırabilir, hem de başkasıymış gibi davranma fırsatı vererek empati duygusunu güçlendirebilirsiniz.

5-) Çocuğunuza Hareket Etmesini Teşvik Edecek Oyuncaklar Seçin

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bir çocuğun zekasını oyuncaklar değil, hareket etmek geliştirir. Çocuk ne kadar aktif olursa, ne kadar çok hareketli olursa beyninde sinirler arasında o kadar çok yeni bağlantılar kurulur. O halde çocuğunuzun tablete değil, bir bisiklete ihtiyacı var! Salıncak, top, bisiklet de çocuğunuzu hareket etmeye teşvik edecek seçeneklerden bazıları.

6-) Motor Becerileri Geliştirin

Değişik seviyelerde puzzlelar, yapı setleri, bloklar ve legolar çocuğunuzun ince motor gelişimine yardımcı olur.

7-) Bırakın Boyasın

Çocuğunuza resim defteri, el işi kağıtları, keçeler, çocuk makasları, yapıştırıcı, kurdela, tüyler gibi kırtasiye malzemeleri sunun. Bırakın gerisini çocuğunuzun hayal gücü halletsin. Bazen evdeki malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Ortaya neler çıkardıklarını görünce siz bile hayret edeceksiniz.

8-) -mış Gibi Yapmak

Çiftlik oyunları, tren setleri, oyuncak bebekler, bebek evleri, mutfak setleri gibi oyuncaklar çocuğunuzun başka bir role bürünerek oynayabileceği oyunlardır. Kostümler gibi bu oyuncaklar da çocuğunuzun hem hayal gücünü, hem empati yeteneğini geliştirir.

9-) Kirlenmekten Korkmayın

Küçük bir çocuğunuz varsa, hijyen takıntınızı askıya alsanız iyi olur. Kum havuzları, çamur birikintileri, su ve kum oyuncakları, tabakta sunulan çamur pastaları, oyun hamurları çocuklara birçok oyuncaktan daha zevkli gelir. Ayrıca bütün bunlar çocuğunuzun duyularını zenginleştirerek hayal gücünü geliştirir. Çocuğunuzun dokunmasına, koklamasına, değişik materyallerle tanışmasına izin verin.

10-) Çocuklara Uygun Masa Oyunları Alın

Board oyunları denilen masa oyunları, çocuğunuzun yaşına uygun seçildiği takdirde hem eğlenceli, hem öğreticidir. Çocuklar hem ekip olmayı öğrenir, hem de kurallara uygun davranmayı. Bütün ailenin oynayabileceği oyunlar seçerek çocuğunuzla harika vakit geçirebilirsiniz.

Yaşa göre oyuncak seçimi nasıl olmalı?

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön