HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Orman yangınlarında son dakika gelişmeleri (Aydın, Muğla, Isparta, İzmir, Karabük, Burdur yangınlarında son durum)

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Türkiye'yi günlerdir etkisi altına alan yangınlarla mücadele aralıksız sürüyor. Son bilgileri veren Bakan Pakdemirli, 6 noktada yangınların devam ettiğini, Milas'taki yangının da uyuduğunu belirtti. Öte yandan saat 15.00 sıralarında İzmir Karaburun'da yangın çıktı. Yoğun müdahalelerin ardından yangın 22.30 sularında kontrol altına alındı. Manavgat'ta da yangın bölgesine yağmur yağması vatandaşları sevindirdi. İşte son gelişmeler.

28 Temmuz'da birçok noktada aynı anda başlayan yangınlarla mücadele topyekün şekilde devam ediyor. Başta Ege ve Akdeniz olmak üzere çok sayıda bölgeyi etkisi altına yangınların birçoğu söndürülürken, henüz kontrol altına alınmayanlarla ilgili de çalışmalar sürüyor. Yangınlarla ilgili en güzel haber ise dün gelmiş, Marmaris, Manavgat ve Gündoğmuş'taki yangınların kontrol altına alındığı açıklanmıştı.

Artık bu haberi reklamsız okumak mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İşte saat saat yangınlarda son dakika gelişmeleri

00.49 KUVEYT, ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEYE DESTEK İÇİN TÜRKİYE'YE İTFAİYE EKİBİ GÖNDERİYOR

Kuveyt İtfaiye Genel Kuvvetleri Başkanı Halid Mikrad, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, orman yangınlarıyla mücadeleye destek olmak için 45 kişilik itfaiye ekibinin bugün Türkiye'ye gönderileceğini duyurdu. Mikrad, benzer bir ekibin de orman yangınlarıyla mücadele için askeri uçakla Yunanistan'a gönderileceği bilgisini verdi.

00.38 MİLAS'TAKİ ORMAN YANGININA GECE SÖNDÜRME KABİLİYETİ OLAN 3 HELİKOPTERLE MÜDAHALE EDİLİYOR

Ukrayna'dan gelen gece söndürme kabiliyeti olan 4 helikopterden 3'ü Milas ilçesinde çalışmaya başladı. Helikopterlerin, gece boyunca kara ekiplerine destek vereceği bildirildi. Öte yandan, bir gece söndürme kabiliyetli helikopterin Isparta'daki yangın söndürme çalışmasına destek verdiği belirtildi.

00.11 MANİSA'DA İKİ İLÇEDE ÇIKAN ORMAN YANGINLARI KONTROL ALTINA ALINDI

Manisa'nın Saruhanlı ve Gördes ilçelerinde çıkan orman yangınları kontrol altına alındı. Yangını kontrol altına alınan ekipler, soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Gördes'te yangından 4 hektar alan etkilendi.

22.28 KARABURUN'DA YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

İzmir'in Karaburun ilçesinde makilik alanda çıkan yangın, ekiplerin alevlere havadan ve karadan müdahalesi ile kontrol altına alındı. Yapılan ilk incelemede 7 hektar alanın zarar gördüğü öğrenilirken, bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

20.25 URLA'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

İzmir’in Urla ilçesinde Karapınar mevkiinde makilik alanda çıkan yangın ekiplerin 5 saatlik çalışması sonucu kontrol altına alındı.
Yangına, 2 uçak, 2 helikopter, 15 itfaiye aracı, 10 arazöz ve 2 dozer sevk edilmişti. Yangının meydana geldiği bölgede arazinin kayalık olması sebebiyle yangının ilk anlarında karadan müdahale yapılamazken, dozerlerin yol açmasıyla itfaiye araçları da yangına müdahale etmeye başladı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de yangının meydana geldiği bölgeye gelerek bilgi aldı. Hem havadan hem de karadan müdahale edilen yangın, yaklaşık 5 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

19.35 FIRTINA YARDIM ÇADIRLARINI UÇURDU

Antalya Manavgat'ta 11 gündür süren yangının ardından bugün saat 17.00 sıralarında çıkan şiddetli fırtına ve yağış, Cumartesi Pazarı'nda sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların getirdiği yardımların bulunduğu çadırları yıktı. Manavgat'ta 28 Temmuz'da başlayan ve birçok yerleşim yerinin yanmasına sebep olan yangında birçok insan evsiz kaldı. Yardıma muhtaç vatandaşlar için Türkiye'nin değişik yerlerinden ilçeye çeşitli yardımlar gönderildi. Gelen yardımların kabul edildiği Cumartesi Pazarı alanındaki çadırlar, saat 17.00 sıralarında başlayan şiddetli fırtına ve ardından yağan 20 dakikalık sağanakla uçtu. Çeşitli gıda maddeleri ve giyecekler yağmurda ıslandı. Portatif bir elektrik trafosu da devrildi. Yağmurun ardından gönüllüler, yardımları toplamaya başladı. Fırtına nedeniyle bir çadır yaklaşık 50 metre uçtu. Bir yardım görevlisi ne olduğunu anlamadıklarını, kendilerini son anda kapalı yere attıklarını, çadırın yaklaşık 50 metre uçtuğunu anlattı.

sfd

19.13 HATAY'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Hatay’ın Belen ilçesinde akşam saatlerinde 3 noktada aynı anda çıkan orman yangını kontrol atına alındı.

Alınan bilgiye göre, Belen ilçesi Soğukoluk Mahallesi’nde ormanlık alanda akşam saatlerinde orman yangını çıktı. Yangına havadan ve karadan müdahale edildi. Yangına 2 helikopter, 10 arazöz, 100 işçi ile müdahale edilirken vatandaşların da yangını kendi yangını imkânları ile söndürmek için çalıştıkları gözlendi.

ADAD

18.51 SEYDİKEMER'DE DE YANGIN BAŞLADI

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde orman yangını başladı. Yangın ihbarının ardından bölgeye ekipler sevk edildi. Seydikemer ilçesi Karaköy mevkiindeki orman yangının rüzgarın etkisi ile büyüdüğü öğrenilirken, yanan alanın sarp kayalıklar olduğu açıklandı.

18.11 YANGIN BÖLGESİNDE YAĞMUR SEVİNCİ

Antalya'da kontrol altına alınan Manavgat yangının ardından soğutma çalışmaları devam ederken saat 17.00 sıralarında sağanak bastırdı. İlçe merkezinde ve yangının enkaza döndürdüğü köylerde aniden bastıran yağmur, yaklaşık 20 dakika etkili oldu. Bölgede yardım çalışmalarına katılan gönüllüler, yağmurun başlamasıyla birlikte sevinç çığlıkları attı. Kalemler Mahallesi'nde bir vatandaş, asfaltta dizlerinin üzerine çöküp yağmur altında dua etti.

1

Aniden çıkan fırtına nedeniyle kurulan çadırlar uçma tehlikesi geçirdi. Gönüllüler, bölgedeki yaşlıları fırtınadan güvenli noktalara taşıdı. Sağanak nedeniyle ilçe merkezindeki cadde ve sokaklar ise göle döndü. Yangının etkilediği ormanlık alanlarda soğutma çalışması yapan orman işçileri ve itfaiye ekipleri de yağmur mutluluğu yaşadı.

2

17.15 HATAY'DA ORMAN YANGINI

Hatay’ın Belen ilçesinde orman çıkan yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Alınan bilgiye göre, Belen ilçesi Soğukoluk Mahallesi’nde ormanlık alanda saat 17.15 sularında çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor. Yangına 2 helikopter, 10 arazöz, 100 işçiyle müdahale sürerken ilk belirlemelere göre 2 hektarlık alanda yangının etkili olduğunu öğrenildi.

15.40: İZMİR KARABURUN'DA YANGIN

İzmir'in Karaburun ilçesi Balıklıova Mahallesi'ndeki makilik alanda, saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 1 helikopter ve 4 arazöz ile ekipler sevk edildi. Alevlere, havadan ve karadan müdahale sürüyor.

783c4ef2f4ce5d49f4fd46ed3b6f1034

15.30: İBRADI'DA YANGIN YAĞMURLA SÖNDÜ

Antalya'nın İbradı ilçesindeki Ormana Mahallesi'nde kontrol altına alınan orman yangını sonrası yağmurun da yağmasıyla soğutma çalışmalarına ağırlık verilmeye başlandı. İlçede bir süre yağmur yağan ve daha sonra tekrar güneşin açtığı Katrancı, Belbaşı ve Gölcük mevkilerindeki ormanlık alanda itfaiye ve Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı orman işçileri, soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Yangının, yılkı atların yoğun olarak bulunduğu Eynif Ovası'na inmesi engellendi.

15.00: İLETİŞİM BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

İletişim Başkanlığı'nın Twitter'daki hesabından, saat 14.00 itibari ile orman yangınlarına ilişkin son durum paylaşıldı. Açıklamada, 225 orman yangınının 220'si kontrol altına alınırken, devam eden yangınların söndürülmesi için devletimizin tüm imkanları seferber ediliyor" denildi. Paylaşımda, yangınlara müdahalede 9 İHA, 16 uçak, 58 helikopter, 150 iş makinesi, 850 arazöz, 5 bin 250 personelin görev aldığı bilgisi yer aldı.

f694cae271505cec5eacbb69d61e3ade

14.05: KARABÜKTE'Kİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Karabük'te merkeze bağlı Ödemiş köyünde dün ormanlık alanda çıkan yangına, orman işletme, belediyeler, İl Özel İdaresi ve çevre illerden çok sayıda itfaiye ekibi müdahale etti. Yaklaşık 45 hektar alanda etkili olan orman yangını kontrol altına alındı.

dffm

12.45: BAKAN PAKDEMİRLİ SON BİLGİLERİ VERDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli devam eden ve kontrol altına alınan yangınlarla ilgili son durumu açıkladı.

Pakdemirli açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

223 yangından 217'si kontrol altına alındı, 2 ilde 6 noktada devam ediyor. Muğla'da Köyceğiz, Kavaklıdere, Milas, Yatağan ile Çine ve Isparta Sütçüler'de yangın devam ediyor. Milas yangını devam ediyor. Yangın şu anda uyuyor. Önemli bir tehlike arz etmiyor. Muğla'da 15 orman yangını meydana geldi. Termik santrali ve turizm alanlarını da korumak için ciddi çaba sarf ettik. Sadece Antalya'da 8 bin 264 sorti su atıldı. 150 bin ton su hava ve yer araçlarından sıkıldı. Bir nevi yapay yağmurlama yapıldı. Antalya'da 21 yangınla mücadele ettik. Tanker uçaklar, İHA'lar, 19 helikopter, 300'e yakın arazöz, 1172 personel görev yaptı.

11.45: YANGININ YAYILIŞI FOTOĞRAFLANDI

Milas’taki yangının başladığı ve yayıldığı dakikalar bir doğa fotoğrafçısı tarafından ‘Timelaps’ yöntemiyle kayda alındı. Alevlerin dakikalar içerisinde büyüdüğü o anlar kameraya anbean yansıdı.

d9b31681-1e8b-4762-961b-011bf94f3d6a

10.50: MİLAS'TA HAVADAN MÜDAHALE YOĞUNLAŞTI

Milas'taki orman yangınının 7'nci gününde, Fesleğen Mahallesi ve Yeniköy Termik Santrali hattında devam eden alevler, etkisini kaybetti. Yangının söndürüldüğü Antalya'daki ekiplerin bu bölgeye sevk edilmesiyle birlikte havadan müdahale yoğunlaştı.

00.47: AYDIN'IN ÇİNE İLÇESİNDEKİ 6 MAHALLE İÇİN TAHLİYE KARARI

Aydın'nın Çine ilçesinde devam eden yangının evlere sıçraması sonrası çok sayıda mahalle için tahliye kararı çıktı. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Çine ilçesindeki orman yangınının yerleşim yerlerini tehdit eder boyuta geldiğini, Bozdoğan ilçesindeki yangının ise yayılmadan devam ettiğini söyledi. Aksoy ayrıca, ilçede tedbir amaçlı 6 mahallenin belirli bölümlerini tahliye etme kararı aldıklarını söyledi. Ayrıntılar için tıklayın

sffn

00.33: BAKAN PAKDEMİRLİ: 5 İLDE 13 ORMAN YANGININI KONTROL ALTINA ALMA ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınları detay durumunu açıkladı. Buna göre; Muğla'nın Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere, Yılanlı, Seydikemer ve Yatağan ilçelerinde 8, Aydın'ın Karacasu ve Bozdağan ilçelerinde 2, Isparta'nın Sütçüler ilçesinde 1, Karabük merkezde 1, Burdur'un Gölhisar ilçesinde 1 yangın devam ediyor.

Bakan Pakdemirli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ormanın kahramanlarının 5 ilde 13 adet orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor. Son 10 günde ise 47 ilde 209 orman yangını kontrol altına alındı" dedi.

En Çok Aranan Haberler