HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Reaktif görünümlü lenf nodu: Belirtileri, tedavisi

Lenfatik sistemin bir parçası olan lenf nodları, boyun, koltuk altı, kasık, ense, kulak çevresi, dirsek bölgesi, karın içi organlar ve göğüs boşluğu gibi vücudun çeşitli bölgelerinde bulunabilirler.

Reaktif görünümlü lenf nodu: Belirtileri, tedavisi

Reaktif lenf nodu ise, bu lenf nodlarının enfeksiyon sonucunda şişmesi ve büyümesidir. Bu durum bağışıklık sisteminin işlevlerini tam olarak yerine getiremediğinin göstergesidir.

Lenf Nodu Çeşitleri

1. Boyunda reaktif lenf nodu

Gün içerisinde birçok mikroorganizma ağız yoluyla vücuda dahil olur. Bu sebepten ötürü soluk ve yemek borularının yer aldığı boyun bölgesinde diğer bölgelere göre çok daha fazla enfeksiyon oluşma riski vardır. Boyun bölgesindeki enfeksiyon kendini lenf nodlarında şişme büyüme ile gösterir. Doktorlar bu nodların hacminin 1 cm3'e kadar olmasını normal karşılamaktadır. Ateşin yükselmesi, şiddetli bir ağrının ortaya çıkması halinde uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Screenshot_30

2. Memede lenf nodu

Göğüste meydana gelen lenf nodlarının sebebi için birçok faktörden söz edilebilir. Özellikle emzirme döneminde şişen süt bezleri en yaygın görülen faktördür. Memede lenf nodlarının bir diğer sebebi de meme kanseri olabilir. Kanser teşhisi için derhal doktora gidilmeli, gerekli tahliller yaptırılmalıdır. Aynı zamanda evde de meme kanserinin belirtileri gözlemlenebilir.

Kendi kendine muayene nasıl yapılır?

 • Ayna karşısına geçin, kollarınızın yukarıya kaldırın ve memelerinizin genel yapısında ya da ucunda herhangi bir bozukluk olup olmadığına bakın. Pozisyonunuzu bozmadan koltuk altınızda şişlik olup olmadığını kontrol edin.
 • Memelerinizin çevresini ve başını eliniz ile muayene edin. Elinizi, köprücük kemiğinden başlayıp dikey çizgiler çizerek salyangoz şeklinde ilerletin.
 • Son olarak meme başında akıntı olup olmadığını kontrol edin.

3. Kasıkta lenf nodu

Kasıkta lenf nodu, genelde bacak ve ayak bölgesindeki lenf bezlerine yakın bir yerde meydana gelen yaralanma sonucu oluşan enfeksiyondan kaynaklanır. Aslında bu durum vücudun bağışıklık sisteminin çalıştığını gösterir. Bazı durumlarda ise lenf bezlerinde ağrılı şişmeler meydana gelir. Bu durumda derhal doktora başvurulmalıdır.

Reaktif Görünümlü Lenf Nodu Nedenleri

Mikroorganizmalar günlük hayatın akışı içerisinde birçok yolda vücuda girmektedir. Bağışıklık sistemindeki lenf nodları bu mikroorganizmalarla savaşıp vücuda zarar vermelerini engeller. Bazı durumlarda vücuttaki reaktif görünümlü nodlar geçici olarak büyüyebilirler. Büyümelerinin en genel sebebi enfeksiyon kaynaklı hastalıklardır.

Screenshot_31

Reaktif Görünümlü Lenf Nodu Belirtileri

Lenf bezlerinin şişmesinin nedeni çoğunlukla enfeksiyondur. Bu şişliklerin 2 haftadan daha uzun sürmesi halinde tüberküloz, kanser ve viral enfeksiyonlardan şüphelenilir. Şişliğin yanı sıra farklı belirtiler de mevcuttur. Bunlar;

 • Ateş,
 • Kilo kaybı,
 • Gece terlemeleri,
 • Yakın zamanlarda geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları,
 • Diş ve diş eti hastalıkları,
 • Döküntülü hastalıklardır.

Lenf Bezlerinin Şişmesini Engellemek İçin Ne Yapılabilir?

Lenf sistemini korumak için önce bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bunun için de çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

 • Mevsiminde toplanmış portakal, greyfurt, limon gibi C vitamini bakımından zengin meyveler tüketilmelidir.
 • Ispanak gibi yeşil renkli sebzelerde bolca E vitamini bulunur. Aynı zamanda kuru yemiş tüketimi de vücudun E vitamini oranını artırmaktadır.
 • Mercimek, ıspanak, sardalya gibi mineral açısından zengin besinler yardımıyla bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

Screenshot_32

Reaktif Görünümlü Lenf Nodu Tedavisi

Lenf nodunun tedavisi her bölge için değişiklik göstermektedir. Bazen lenf bezlerinin şişmesi ciddi bir sorun teşkil etmez. Böyle durumlarda şişlik ilgili bölgeye sıcak kompres yapılarak indirilebilir. Kulak ve boğaz çevresindeki problemler için bir KBB uzmanına, diğer bölgeler için ise dahiliye uzmanına başvurulması gerekir. Sorunun kaynağı enfeksiyon ise doktor tarafından antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Reaktif lenf nodu kanser gibi ciddi bir hastalıktan kaynaklanıyor ise uygulanacak tedavi yöntemi kanseri yenmeye yönelik olacaktır.

Reaktif Lenf Nodulları Bitkisel Tedavisi

 • Kantaron çiçeği, ısırgan otu, ökse otu, kekik otu, karabaş otu, papatya, biberiye, nane gibi bitkiler harmanlanarak hazırlanan çay düzenli olarak tüketilebilir.
 • Sarımsak, soğan, pırasa, lahana, bezelye ve yeşil renkli sebzeler çiğ veya az pişmiş olarak tüketilebilir.
 • Isırgan otu tohumu, damla sakızı, çörek otu, zencefil, tarcın, zerdeçal, kereviz tohumu, hazbebal kökü gibi baharatlar öğüterek cam kavanozlarda saklanabilir ve çorbalara ya da yemeklere ekleyerek tüketilebilir.
  Youtube


En Çok Aranan Haberler