HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Salgında en dikkat çeken illerimizden biriydi! "Mümkünse toplum içine girmemeleri..."

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulanırken Zonguldak'ın da vaka oranındaki ciddi durum nedeniyle yasağın uygulandığı iller kapsamına alınması dikkatleri çekmişti. Koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçmesiyle tedirginlik de yayılmaya başladı. Mayısta hiç Kovid-19 hastaları olmadığını belirten Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hande Aydemir, mevcut durumu açıklayarak tehlikenin boyutunu ortaya koydu.

Zonguldak'ta panik yükseliyor! Prof. Dr. Hande Aydemir, şu anda hastanede yatan hastalarının çoğununu Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığını belirterek "Bunların bir kısmı çok ciddi tutulumları olan zatürreli olgular. Yine hastalıktan korkuyoruz aslında" diye konuştu. Aydemir halsizlik, kırgınlık yakınmaları ya da ateşlenme gibi yakınması olan kişilerin mümkünse toplum içine girmemelerinin önemini vurguladı. Öte yandan İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner'den ise maske tavsiyesi geldi. Güner ayrıca Zonguldak'taki vaka artışının Türkiye'deki artışla paralel olduğunu dile getirdi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

000a7fdfb9137a19d285c751694134fc

"MÜMKÜNSE TOPLUM İÇİNE GİRMEMELİLER"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hande Aydemir ise özellikle son birkaç haftadır Covid-19 polikliniğinde zatürre ve Covid pozitif hastaları daha sık yatırarak tedavi etmeye başladıklarını belirtti. Prof. Dr. Aydemir yeni bir varyantın olmadığını ifade ederek, "Mayıs aylarında hiç Covid-19 saptanmış hastamız yoktu. Ancak şu an hastanemizde yatan pek çok hastamızın PCR testleri pozitif çıkıyor. Hatta bunların bir kısmı çok ciddi tutulumları olan zatürreli olgular. Yine hastalıktan korkuyoruz aslında. Yeni bir varyant yok ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü virüs yayılmaya eğilimli, bulaşı oldukça yüksek ve sonuçta bulaştığı takdirde mutasyon geçirmeye elverişli bir virüs. Özellikle hasta olanların hastalık belirtisini kendisinde görenlerin halsizlik, kırgınlık yakınmaları ya da ateşlenme gibi yakınması olan kişilerin toplum içine mümkünse girmemeleri, girmek zorunda kalırlarsa maskeyle girmeleri en azından diğer sağlam kişilerin de bu mikroorganizmayla karşılaşmalarının önüne geçecektir" dedi.

1d57948870ea6e5c30f002754dfe4590

'MASKE, MESAFE, HİJYEN KURALLARINI UNUTTUK'

Kapalı ortamlarda maske takılmasının tekrar gündeme gelmesinin önemli olacağını söyleyen Prof. Dr. Aydemir, "Maske, mesafe ve hijyen kurallarını biraz unuttuk gibi. Bunları kesinlikle yeniden hatırlamamız gerekiyor. Özellikle 50 yaş üzerindeki hastalarımız, altta ciddi kalp, böbrek, karaciğer hastalığı gibi ya da bağışıklık sistemini baskılayan farklı durumları olan immun yetmezlikli hastalarımızın özellikle bu kurallara daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Yine bizim gibi sağlık çalışanlarının maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok daha dikkat etmesi gerekiyor" diye konuştu.

9e1bc5675a0dcc990e536995541e1194

'HASTALIĞIN ÖLÜMCÜL OLMA RİSKİNİ KESİNLİKLE AZALTIYOR'

Hatırlatma dozlarının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Aydemir, "Herkesin e-Nabız'dan bakıp üzerine tanımlı olan aşılarını zamanında yaptırmaları gerekiyor. Çünkü aşılama her ne kadar bulaşı net olarak engellemese bile hastalığın ölümcül olma riskini kesinlikle azaltıyor. 50 yaş üstündeki hastalarımızın veya ciddi kronik hastalığı bulunanların hatırlatma dozlarını ihmal etmemesinin hastalığın ciddi seyrinin önüne geçeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

47ae7213ad8a64d07a6df0f81e9de3b8

'GRİP BELİRTİLERİ GÖSTERENLER EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNA GİTMELİ'

Hastalık belirtilerinin Omikron varyantıyla benzer olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydemir, şöyle konuştu:

"Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı yeni bir varyant yok. Boğaz ağrısı ön planda olmak üzere gribal semptomlar, ancak belli yaş üzerinde immün yetmezliğe neden durumlar eşlik ediyorsa bunu ciddi seyirli zatürre gibi görme ihtimalimiz artıyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif halsizlik, kırgınlık, kas ağrısı olabiliyor. Bunlar sıklıkla gördüğümüz yakınmalar. Üst solunum yolu ve alt solunum yolu enfeksiyonu yapan bir sürü virüs ve bakteri var. Açıkçası çok ortak şikayetleri bunların. Grip belirtileri gösterenler en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli. Bir hekim tarafından muayene edilmeli ve gerekli görülüyorsa test edilmeli. Yaz aylarındayız belki açık havada daha çok vakit geçiriyoruz ama önümüz sonbahar ve kış, eğer hatırlatma dozumuzu yaptırmazsak ve bu kurallara dikkat etmezsek yeniden başa dönmeyi de hiçbirimiz istemiyoruz herhalde."

573a057e3b9934026eabb8c17aa097d9

601d4ca6773706ca037122535a68d685

6224ce3045749a96025b601f713f4374

(DHA)

En Çok Aranan Haberler