HABER

Son Dakika: Adalet Bakanı Abdülhamit Gül istifa etti! Yerine Bekir Bozdağ atandı

Son dakika haberine göre, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül görevden affını isteyerek istifa etti. Adalet Bakanlığı'ndaki görev değişimi kararı Resmî Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ atandı. Öte yandan yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan ilk açıklama geldi. İşte kritik son dakika haberinin detayları...

Son dakika haberi: Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Adalet Bakanlığında görev değişimi yaşandı. Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına Bekir Bozdağ atandı. Eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Resmi Gazete'de açıklanan kararın ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Peki, yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kimdir? İşte son dakika gelişmesiyle ilgili tüm detaylar...

iççç

Konuya ilişkin atama kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, görevden affını isteyen ve talebi kabul edilen Abdulhamit Gül'den boşalan Adalet Bakanlığına Bekir Bozdağ getirildi. Atama, Anayasa'nın 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince yapıldı.

BEKİR BOZDAĞ'DAN İLK AÇIKLAMA

Adalet Bakanlığına atanan Bekir Bozdağ'dan görev değişimi sonrası ilk açıklama geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Bozdağ, "Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı görevini şahsıma emanet eden Cumhurbaşkanımız Sn. R. Tayyip Erdoğan’a takdir/tensipleri için şükranlarımı sunuyorum. Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül kardeşime hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Allah yardımcımız olsun." dedi.

MECLİS BAŞKANI ŞENTOP'DAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanlığı'ndaki görev değişimine ilişkin, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'dan ilk açıklama geldi. Şentop, "Bakanlıklarda görev değişiklikleri atamalar sayın Cumhurbaşkanımızın takdirindedir. Her iki arkadaşımızı da yakından tanıyorum. Sayın Gül ve sayın Bozdağ hem iyi birer hukukçu hem de görevlerini dikkatle yerine getiren iki arkadaşımızdır. Sayın Gül'e teşekkür ediyorum, sayın Bekir Bozdağ'ı da tebrik ediyorum. Hükümetin bir politikası olur, bakanlar o politikayı icra ederler. Bu değişiklikler gayet normaldir." dedi.

BEKİR BOZDAĞ KİMDİR?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965'te Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Bozdağ, yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı, ayrıca Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

thumbs_b_c_9b7fe02c0ffb72ce0c74ea5c4aef4cbb

Serbest avukat olarak çalışan Bozdağ, 1999 yılında Fazilet Partisi Akdağmadeni Belediye Başkan Adayı oldu, Fazilet Partisi Yozgat Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (1999-2001) görevinde bulundu.

Bozdağ, AK Parti Yozgat kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (2001-2002), AK Parti Teşkilat Başkanlığında değişik illerde İl Koordinatörlüğü ve Bölge Koordinatörlüğü (2002-2007), AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı (2015) görevlerinde bulundu ve 22, 23, 24, 26 ve 27. yasama dönemlerinde Yozgat Milletvekili seçildi.

  1. Yasama Dönemi'nde TBMM Adalet Komisyonu Üyeliği (2002-2007), 23. Yasama Dönemi'nde AK Parti TBMM Grup Başkanvekilliği (2007-2011) yapan Bozdağ, 61. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı, 61, 62, 64 ve 65. hükümetlerde Adalet Bakanı, 65. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü görevlerinde bulundu, 27. Yasama Dönemi'nde Anayasa Komisyonu Başkanlığına seçildi.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bozdağ, evli ve 3 çocuk babası.

ESKİ ADALET BAKANI GÜL'DEN AÇIKLAMA

Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler