HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Finlandiya NATO'ya katıldı! Zirvede dikkat çeken İsveç mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştük

Son dakika haberi: Rusya-Ukrayna savaşı üzerine İsveç'le beraber NATO'ya üyelik başvurusunda bulunan Finlandiya, son olarak Türkiye'nin onay vermesiyle resmen ittifaka katıldı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in üyelik başvurusuyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullanarak "İkimiz de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok kez görüştük, İsveç’in üyelik sürecini üçlü mekanizmanın çalıştırılması konusunda mutabık kaldık." dedi. İsveçli mevkidaşıyla görüşen Bakan Çavuşoğlu da önemli bir mesaj verdi.

Son dakika | Finlandiya NATO'ya katıldı! Zirvede dikkat çeken İsveç mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştük

Son dakika haberi: Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladığına dair belgeyi, 1949 tarihli Kuzey Atlantik Antlaşmasının saklayıcısı ABD'ye teslim etti.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

31. ÜYE OLDU

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Brüksel'deki NATO karargahında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e resmi belgeyi teslim ederek katılım sürecini tamamladı. Böylelikle Finlandiya ittifaka katılan 31. üye oldu.

gg

DİKKAT ÇEKEN İSVEÇ MESAJI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in de kısa sürede ittifaka katılması gerektiğini söyleyerek, "İkimiz de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok kez görüştük İsveç’in üyelik sürecini üçlü mekanizmanın çalıştırılması konusunda mutabık kaldık. Bunun sonrasında ilerlemeye devam etmek gerek. İsveç’in üyelik süreci devam etmektedir. İsveç’in de vermiş olduğunu sözleri tutması gerekiyor" dedi.

FİNLANDİYA'DAN TÜRKİYE VE MACARİSTAN'A ÇAĞRI

Finlandiya bayrağı, NATO Karargahı’nda göndere çekildi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, bayrağın göndere çekilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Finlandiya’nın NATO üyeliği ile gurur duyuyoruz” dedi.
Niinistö ayrıca “Türkiye ve Macaristan’ı onay sürecini sonlandırmaya çağırıyorum” diye konuştu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: İSVEÇ'E GEREKEN ADIMLARI HATIRLATTIK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarını sürdürüyor.

bakan-cavusoglu-finlandiyali-mevkidasi-haavisto-ile-gorustu_4418_dhaphoto1

Bakan Çavuşoğlu temasları çerçevesinde NATO Karargahı’nda İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom ile görüşme gerçekleştirdi.

bakan-cavusoglu-finlandiyali-mevkidasi-haavisto-ile-gorustu_4418_dhaphoto2

Görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Çavuşoğlu, "İsveçli mevkidaşım Billström’e, NATO’ya katılımları için atmaları gereken adımları hatırlattık. Terörle mücadelede sonuç odaklı iş birliği şart" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ'DEN İLK AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Finlandiya'nın NATO'ya katılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Çelik, "Finlandiya’yı NATO’ya üyeliği sebebiyle tebrik ediyoruz. Finlandiya'nın NATO’ya katılımı sürecinde Türkiye’nin izlediği yöntem, savunma anlaşmasının kurucu değerlerini esas almıştır. İsveç'in de terörle mücadele konusunda gerekli düzenlemeleri hayata geçirmesi ve taahhütlerini yerine getirmesi halinde aynı ilkesel süreç işleyecektir. Terörle mücadele için atılacak adımlar net ve somut olmalıdır." ifadelerini kullandı.

FİNLANDİYA SAVUNMA BAKANI KAİKKONEN: "NATO'YA KATILMAMIZ HER İKİ TARAF İÇİN DE KAZANÇ"

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kaikkonen bugünün Finlandiya için büyük bir gün olduğunu belirterek "Finlandiya'nın NATO'ya katılması her iki taraf için de kazanç. Bu bir 'kazan kazan' durumu." dedi.

Finlandiya'nın NATO üyeliğinin ardından sıradaki hedefin komşuları İsveç'in de ittifaka katılması olduğunu ifade eden Kaikkonen, "On yıllardır savunmamıza yatırım yapıyoruz ve bu konuda iyi imkanlara sahibiz. Aktif bir NATO üyesi olacağız." ifadelerini kullandı.

Kaikkonen, bugünün Finlandiya için büyük bir gün olduğunun altını çizerek "Finlandiya'nın NATO'ya katılması her iki taraf için de kazanç. Bu bir 'kazan kazan' durumu." değerlendirmesinde bulundu.

KREMLİN: KARŞI TEDBİRLER ALACAĞIZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini değerlendirdi.

NATO’nun genişlemesine, Rusya’nın çıkarları ve güvenliği açısından olumsuz baktıklarına işaret eden Peskov, “Bunun mevcut gerginliği daha da artıracağına inanıyoruz. NATO, pek çok yönden Rusya'ya düşmanca tavır sergileyen bir kurum olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda çeşitli adımlar atacağını vurgulayan Peskov, “Taktiksel ve stratejik açıdan kendi güvenliğimizi sağlamaya yönelik karşı tedbirler alacağız. Bu tedbirler, gerek gördüğümüz şekilde alınacak.” diye konuştu.

Peskov, NATO altyapısının ve silahlarının Finlandiya’ya konuşlandırılmasıyla ilgili süreci yakından takip edeceklerinin altını çizdi.

Ukrayna’nın olası NATO üyeliği ile Finlandiya arasında önemli farkların bulunduğuna işaret eden Peskov, iki ülke arasındaki durumun kıyaslanmasının mümkün olmadığını kaydetti.

(AA)

En Çok Aranan Haberler