HABER

Uçak neden düştü?

Uçak neden düştü?

AtlasJet Havayolları CEO'su Tuncay Doğaner, uçağın düşmesi için hiçbir nedenin görülmediğini belirtti. Uçağın inişe geçtiği sırada, tüm hava şartlarının uygun olması, ve pilotun kuleyle yaptığı son konuşmada hiçbir teknik arızadan söz etmemesi "uçak neden düştü" sorusunu önemli hale getirdi.

ak kazasından dehşet fotoğraflar

Uçakta bulunanların isimleri

Kuleyle son konuşmalar

Doğaner şunları söyledi:

"Görüş şartları oldukça iyiydi, herhangi bir hava hadisesi yok. Bundan daha iyi bir uçuş şartı olamaz. Uçakta bulunan yolcuların bütün sorumluluğu bize aittir. Kaza aydınlanacaktır, bunu yapacak olan kaza kırım heyetidir. Uçağın rötar yapması ile ilgili olarak ortaya çıkan söylentiler var. Atatürk Havalimanı'ndan yapılan her 100 uçuştan 40'ı rötarlı yapılır, bunu hepimiz biliyoruz. Uçağımızın Priştina'dan geç gelmesi nedeniyle böyle bir durum oluştu.

Isparta'ya varıldığında alçalma usulüne kadar hiçbir aksaklık yok. Ne hava şartlarında ne de uçağın teknik özelliklerinde. Bana ulaşan bilgilere göre uçak ile kule arasındaki görüşmede pilot arkadaşım "Meydan görüldü alçalmamıza devam ediyoruz" şeklinde bir bilgi iletti. Kuledeki görevliler de bunu teyid ederek, inişe müsaade etti. In-bound'tan sonra ise uçakla herhangi bir temas yok. Uçağın düşüş nedenine ilişkin binlerce neden olabilir. Ancak kaza bu bin çeşit senaryodan biri nedeniyle olmuştur.

Isparta gayet kolay bir havalimanı, yağmur yok rüzgar yok, olumsuz ortam yok. Bu kazayı etkileyecek yaklaşmada bir sorun yok. Uçağın kara kutularının bulunması ve incelemesi gerekiyor. Ancak bundan sonra olay aydınlanacaktır.

Uçak her türlü bakımdan geçmiştir. Hiçbir kaptan veya teknisyen arkadaşım arızalı uçağı kaldırmaz. Bunun gerçek cevabı kara kutu bulunduktan sonra ortaya çıkacaktır."

Geri Dön