KADIN

Vajinal mantar enfeksiyonuna doğal çözüm

Vajinal mantar enfeksiyonuna doğal çözüm

Vajinal mantar enfeksiyonları ile başın dertteyse, bu doğal yöntemlere mutlaka göz gezdirmelisin.

Nasıl önlenir?
Mantar enfeksiyonlarının oluşmasının başlıca nedeni, vajinadaki pH dengesinin bozulmasıdır. Yeni bir seks partneri, sık seks yapmak, dar iç çamaşırları ya da ıslak bikininin uzun süre giyilmesi gibi birçok neden, bu duruma yol açabilir. Çoğu kadın ise adet döneminde kullanılan tampon ya da pedlerden dolayı mantar enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya kalır.

Mantar enfeksiyonlarına eğilimli bir kadınsan, ilk olarak bu olumsuz etkenlerden sıyrılman gerek.
Örneğin, iç çamaşırı tercihlerini buna göre değiştirmen ya da bikini kullanımı konusunda hassas olman lazım. Egzersiz sonrasında terli kalmamak ve çamaşırlarını hemen değiştirmek gibi önlemleri alman gerekiyor.

Ayrıca iç çamaşırları, pedler ya da tamponlar yolu ile vajinandaki nem kaybı da artmakta. Bunu önlemek için hindistan cevizi yağı kullanabilirsin. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda mantar oluşumunu önleyici içerikler barındırır. Vajinanın aşırı kuruması da problem yaratabileceği için bu yöntemden faydalanabilirsin. Vajinanın iç ve dış kısmına, adet döneminde yağ uygulaması yapabilirsin. Ya da tamponuna az miktarda hindistan cevizi yağı katabilirsin.

Probiyotikler

İtalya’da yapılan bir araştırma, 7 gece boyunca vajina içerisine probiyotik tablet yerleştirmenin, ardından 3 hafta boyunca 3 gecede bir ve sonrasında haftada bir bu işlemi yapmanın mantar enfeksiyonlarını önlemede büyük başarı sağladığını gösteriyor. Bu yöntemi tercih eden kadınların %87’sindeki mantar enfeksiyonunda azalma olduğu belirtiliyor.

Bu yöntemin tam anlamıyla bir başarı sağlayıp sağlamadığı konusu belirsiz; ancak probiyotiklerde bulunan yararlı bakterilerin mantar büyümesini engellediği bilinmekte.
Mantar enfeksiyonlarından korunmak için probiyotik besinler tüketmeye gayret etmelisin. Bu sayede vücudunda enfeksiyonlarla ya da mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilmeleri için iyi bakterilerin sayısını artırırsın.

Not: Burada kullanılan bilgiler tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Mantar enfeksiyonu şikayetin bulunuyorsa, bu durumla sıklıkla yüzleşiyorsan ya da ilk defa başına geliyorsa, mutlaka bir uzmana danışmalısın

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön