KADIN

Yaban mersininin kanıtlanmış 10 faydası

İşte, yaban mersininin mucize faydaları!

Yaban mersininin kanıtlanmış 10 faydası

Yaban mersini, ülkemizde de son yıllarda popüler olan bir meyvedir. Dünyada da popülerliği her geçen yıl artmaktadır. "Süperfood" olarak adlandırılan yaban mersini bir çok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda birçok faydası ortaya çıkmıştır.

İşte araştırmalar sonucunda kanıtlanan yaban mersininin 10 sağlık açısından faydaları:

1. Yaban mersini kalorisi düşük, ama besin değeri yüksektir.

Yaban mersini olarak bilinen, mor, mavi renkli çilek üreten bir çalıdır.

1 bardak yaban mersininde

Fiber: 4 gram.

C Vitamini: % 24.

K vitamini: % 36.

Manganez: % 25 bulunur. Bunun dışında yüzde 84'ü sudur ve bir bardak yaban mersini sadece 84 kalori içerir.


2. Yaban mersini Antioksidan kralıdır

Antioksidanlar önemlidir. Bunlar hücresel yapıların zarar görmesini önleyerek, vücudumuzu kanser, hastalıklar ve yaşlanma gibi etkilerden korur. Yaban mersini, tüm meyve ve sebze grupları içinde en yüksek antioksidan içeren meyvedir.

3. Yaban mersini DNA hasarını önler

Oksidatif, DNA hasarı günlük yaşamımızın bir parçasıdır. Hücreler hergün farklı şekillerde zarar görür. Hücrelerimizin
zarar görmesi vücudumuzda kanser veya daha farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Yaban mersini içerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde hücrelerde meydana gelen hasarların en aza indirilmesine yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre, 4 hafta boyunca bir grup katılımcıya her gün 1 litre yaban mersini su u ve diğer gruba elma suyu içirilmiştir. Yaban mersini suyu içen deneklerin hücrelerindeki zarar yüzde 20 oranında azalmıştır. Bu yaşlanma ve kanser gibi risklerin azaltılması anlamına gelmektedir.


4. Yaban mersini ile koleströlü kontrol altına alın

Oksidatif hasarı, sadece hücrelerin zarar görmesiyle sınırlı değildir. Damarlarımızda dolaşan LDL (kötü koleströl) nin artmasına neden olur. Bu da kalp hastalıklarının ortaya çıkması için ilk adımdır. Yaban mersini kötü koleströlün düşürülmesi konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Günlük 50 gramlık bir porsiyon Yaban mersinini sekiz hafta boyunca tüketen obez deneklerin kolestrolü yüzde 27 oranında düşmüytür.


5. Yaban mersini tansiyonu dengeler

Yaban mersini, yüksek kan basıncı ( hipertansiyon) konusunda da çok etkilidir. Yüksek tansiyon, dünyadaki ölümler arasında birinci sırada gelmektedir. yapılan bir araştırmada, kalp hastalığı konusunda yüksek risk altında bulunan obez hastalar 8 hafta boyunca 50 gram yaban mersini tükettiler. Kan basınçlarında yüzde 4-6 oranında düşme meydana geldi. Yapılan bir başka araştırmada ise özellikle menopoz sonrasındaki kadınlarda da aynı etki görüldü. Yüksek tansiyonun, kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunları yarattığına bakıldığında yaban mersinin etkisi çok büyüktür. 6. Yaban mersini kalp sağlığına yardımcıdır. Yaban mersini yemek, kan basıncını ve oksitlenmiş LDL düşürebilir. Bunların beraberinde gelen kalp krizi esas önemli bir hastalıktır. Yapılan bir araştırmaya göre, yaban
mersini tüketmek, kalp krizi riskini yüzde 32 oranında düşürmektedir. Bunun için düzenli olarak yaban mersini tüketmeniz gerekiyor.

7. Yaban mersini beyin fonksiyonlarını korur

Oksidatif stres, beyin fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilere sahiptir ve beyin hücrelerinin yaşlanma sürecini hızlandırır. Yapılan araştırmalara göre, yaban mersininde bulunan aktioksidanlar, beyin hücrelerinin yaşlanmasını önlediği gibi beyin fonksiyonlarının da daha iyi çalışmasını sağlıyor. Bu çalışmalardan birinde, hafif bilişsel bozukluğu olan 9 yaşlı katılımcı her gün yaban mersini suyu tüketti. 12 hafta sonra, beyin fonksiyonlarında belirli gelişmeler görüldü.


8. Yaban mersinin Anti-Diyabetik Etkileri

Yaban mersininde diğer meyvelere göre daha az şeker bulunmaktadır. Yaban mersini biyoaktif bileşikleri kan şekeri kontrolü için etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Araştırma yaban mersini antosiyaninler, insülin duyarlılığı ve glikozun metabolizma üzerine olumlu etkileri olabileceğini düşündürmektedir.Bu daha fazla tip 2 şeker hastaları üzerinde etkilidir.

9. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda sık görülen bir sorundur. Yaban mersini suyu enfeksiyonlar önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Yaban mersini, kızılcık ile son derece ilişkilidir ve kızılcık suyu ile aynı aktif maddeleri içerir. Bu maddeler, anti-yapıştırıcılar olarak adlandırılan ve bakteri önlemeye yardımcı olan etkenlerdir.

10. Yaban mersini kas hasarını önler

Yorucu egzersiz sonrası kas hasar azaltmaya yardımcı olabilir. Yorucu egzersiz kas ağrıları ve yorgunluklara neden olabilir. Yaban mersini takviyesi ile kas performansında ağrı ve yorgunluğu minimize edecek bileşenler bulunmaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön