HABER

Yunanistan'dan Eşek Adası'nda 'mangal keyfi' şovuna ilişkin açıklama

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un ve beraberindeki askerlerin mangal yaparak eğlence düzenlemesine Türkiye'nin tepki göstermesinin ardından Yunanistan'dan yeni bir açıklama geldi. Eşek Adası'na gitmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan AB Bakanı Ömer Çelik de, bu kişinin ciddiye alınacak biri olmadığını söylemişti. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise Çelik'in açıklamasının ardından açıklama yaptı.

Yunanistan'dan Eşek Adası'nda 'mangal keyfi' şovuna ilişkin açıklama

Çelik, oraya giderek Türkiye’nin egemenlik hakkını ihlal etmesi ya da Türk toprağı olan bir yeri Türkiye’nin elinden alması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirerek, gereken cevabın Türkiye’nin belirleyeceği bir zamanda verileceğini sözlerine eklemişti.

"TÜRKİYE'NİN REVİZYONİST POLİTİKASINI KINIYORUZ"

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, "Türkiye'nin, geçen yüzyıl uluslararası kanunlara uygun olarak ve uluslararası tanınırlığı olan sınırlar hakkında provokatif açıklamalardan oluşan revizyonist politikasını kınıyoruz" denildi.

BAKAN IŞIK: YUNAN SAVUNMA BAKANI ŞOV YAPIYOR

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da konuya ilişkin olarak "Yunan Savunma Bakanı şov yapıyor. Onların şovuna alet olacak bir tutum içerisinde olmayacağız ama Türkiye'nin hiçbir şekilde emrivakiye boyun eğmeyeceğini de başta Yunan Savunma Bakanı olmak üzere hepsi çok iyi biliyor" demişti.

NE OLMUŞTU?

Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis ile birlikte Eşek Adası'na gittiği iddia edilmişti. Kammenos, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis, Belediye Başkanı Evangelos Kottoros, kilise papazı, Yunan askerlerinin adada kuzu çevirip kadeh kaldırdığını gösteren fotoğraflar sosyal medyada yayınlanmıştı.

Geri Dön