İşte dünyanın en uzun köprüsü

Çin'de dünyanın en uzun köprüsü yapılıyor. Köprü; Guangdong eyaleti, Makao ve Hong Kong Özel İdare Bölgelerini birbirine bağlayacak.

18 Aralık 2009 17:36
PAYLAŞ
TWITTER
İşte dünyanın en uzun köprüsü

Köprünün 2016 yılında tamamlanacağını bildiren yetkililer, Hong Kong-Cuhay-Makao köprüsünün 50 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun deniz köprüsü olacağını açıkladı.

Üç bölge arasındaki mesafeyi ciddi ölçüde azaltacak köprünün, bağlı olacağı bölgeler arasındaki kara yolu ulaşımını üç saatten bir saate indirmesi bekleniyor.

Hong Kong Özel İdare Yöneticisi Donald Sang, yapılacak bu hızlı ve pratik ulaşım ağı ile Hong Kong'un lojistik, turizm ve ticaret hizmetlerinin Çin'in güney hattı ile daha entegre olacağını kaydetti.

Köprü projesinde yer alan yetkililerden Cu Yongling, köprünün 6 şeritli bir otoyoldan oluşacağını belirterek, sekiz büyüklüğündeki bir depreme, büyük tayfunlara ve 300 bin tonluk bir geminin darbesine dayanabilecek şekilde inşa edileceğini söyledi.

Çevrecilerin, köprü inşasının, bölgenin ekosistemini ve nadir görülen beyaz yunus türünü tehlikeye atacağını açıklaması üzerine yetkililer, inşaat sırasında bölgenin ekosisteminin korunacağı hususunda garanti verdi.

Köprünün toplam 10 milyar 700 milyon dolara (yaklaşık 15 milyar 425 milyon TL) mal olması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir