Malezya Kuzey Kore vatandaşlarına 'vizesiz seyahati' kaldırdı

Malezya ülkeyi ziyaret edecek Kuzey Kore vatandaşlarına vize koşulu getirdi.

Malezya Haber Ajansı’nın haberine göre, Kuzey Kore vatandaşlarına vize uygulamayan bir kaç ülkeden biri olan Malezya’ya gitmek isteyen Kuzey Kore vatandaşları 6 Mart tarihinden itibaren vize almak zorunda kalacaklar. Vize zorunluğu kararı "ulusal güvenlik" gerekçesi ile alındı.

KIM JONG NAM SUİKASTİNİN ARDINDAN İPLER GERİLDİ

Malezya ile Kuzey kore arasındaki ilişkiler Kuzey kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un üvey kardeşi Kim Jong-nam’ın iki hafta önce Kuala Lumpur Havalimanı’nda öldürülmesinden sonra gerginleşmeye başlamıştı.

Güney Kore ve ABD, Kim Jong-nam’ın Kuzey Kore ajanları tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü öne sürmüş, iddia Kuzey Kore tarafından şiddetle ret edilmişti.

OTOPSİ TARTIŞMASI

Kuzey Kore Kim Jong-nam’ın cesedinin kendilerine teslim edilmesini istemesine karşın Malezya Hükümeti bu talebi ret ederek otopsinin Malezya’da yapılmasına karar vermişti.

Malezya olaydan sonra yakalanan biri Vietnam diğeri Endonezya vatandaşı iki kadının yargılanmasına karar verirken, biri Kuzey Kore elçilik görevlisi 7 kişiyi de sorgulamak için arıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
kuzey kore ye girebilmek için bir ülke başbakanı filan olmak lazım onun haricinde turistmiş gazeteciymiş filmciymiş ülkelerine kimse giremiyor onlarda gidemesin güzel karar
vizesiz seyahati kaldırsa ne olur kaldırmasa ne olur. sıradan bir kuzey korede vatandaşı için bir şehirden başka şehire gitmek bile yasak. izinsiz yakalanırsan kurşuna dizerler ya da en iyi ihtimal çalışma kampı. orda da 2 yıl içinde ölmen garanti.
ya onlar kuzey köreye hizmet edenlerse
kuzey kore, emperyalist gücler karşısında, bazı ülkelerin sigortası. örneğin abd TÜRKİYE yi bu yüzden gözden çıkaramıyor.
Diğer Haberler