KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Hamilelikte 1. Hafta : 1 Haftalık Gebelik Gelişimi

  Sürpriz! Hayatınızın en mucizevi, en heyecanlı ama bir o kadar da zorlu dönemine başlıyorsunuz. Muhtemelen şu anda hamile olduğunuzdan haberiniz yok. Çünkü henüz bebeğinize dair somut bir şey bulunmuyor. Belki de hamile olma ihtimalinizi hissetmişsinizdir. Ama kafanızın içinde cevaplanmayı bekleyen bir sürü soru var haliyle.

  Hamilelikte 1. Hafta : 1 Haftalık Gebelik Gelişimi

  İçindekiler

  • Gebelik Haftası Hesaplama
  • Trimester Nedir?
  • 1 Haftalık Gebelik Kan Testinde Belli Olur Mu?
  • Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Belli Olur Mu?

  Sürpriz! Hayatınızın en mucizevi, en heyecanlı ama bir o kadar da zorlu dönemine başlıyorsunuz. Muhtemelen şu anda hamile olduğunuzdan haberiniz yok. Çünkü henüz bebeğinize dair somut bir şey bulunmuyor. Belki de hamile olma ihtimalinizi hissetmişsinizdir. Ama kafanızın içinde cevaplanmayı bekleyen bir sürü soru var haliyle.

  Gebelik Haftası Hesaplama

  Öncelikle hamileliğin 1. haftası olarak tabir edilmesine rağmen neden bebeğin henüz var olmadığını açıklayalım. Hamilelikte hangi hafta içinde olduğunuzun hesaplanması biraz farklıdır. Kadın doğum uzmanları bu hesabı yaparken son regl olduğunuz tarihinin ilk gününü baz alır. Döllenme ise (eğer regliniz düzenliyse) son regl tarihinizden 14 gün sonra gerçekleşir. Yani bebeğiniz 2 hafta geriden gelir diye düşünebilirsiniz.

  Bu durumda siz 4 haftalık hamileyken minik bebeğiniz (embriyo) henüz 2 haftalık olacaktır. Bu hesaplamada hamilelik süreci 40 hafta olarak düşünülür. Ancak bu süreç 42 haftaya kadar uzayabilir. Buna göre doğum 38. hafta ile 42. hafta arasında gerçekleşecektir diyebiliriz.

  Trimester Nedir?

  Hamileliğiniz boyunca araştırdığınız yerlerde en çok karşınıza çıkacak olan terim: Trimester.

  9 aylık hamilelik dönemi 3’er aylık periyotlara bölünür ve her periyot trimester olarak adlandırılır. İlk üç ayınızdan 1. trimester olarak bahsedilir. İkinci üç ayınız yani 4,5 ve 6. aylar 2. trimester olur. Son 3 ayınız ise 3. trimester olarak adlandırılır. Her trimesterin kendine özgü belirtileri vardır ve bebeğinizin gelişimi de içinde bulunduğunuz trimestere göre farklılık gösterir.

  Mesela 1. trimester'inizde hamilelik belirtileriniz yoğunken, 2. trimester'de oldukça rahatlar ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. 3. trimester'e geldiğinizde bu kez büyüyen karnınızla birlikte yeni belirtiler ve zorluklar oluşur.

  Hamileliğiniz boyunca düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gitmeniz gerekir. Bu, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz ve bebeğinizin gelişimini takip etmek açısından oldukça önemlidir. Bu kontroller ilk iki trimester'inizde iki veya üç hafta aralıklarla yapılırken, son trimester'de yani doğum tarihiniz yaklaştıkça daha sık yapılır. Bu randevuların sıklığına doktorunuz karar verecektir.

  Ayrıca çeşitli risk faktörlerinin belirlenmesi, bebeğinizin gelişimi ve sağlık durumu ile ilgili bazı saptamaların yapılması için de belirli haftalarda çeşitli gebelik testlerinden geçersiniz. Bu testler hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir.

  1 Haftalık Gebelik Kan Testinde Belli Olur Mu?

  Kan testi idrar testine göre daha güvenilir bir testtir ve yaptırmak için adetinizin gecikmesini beklemenize gerek yoktur. Döllenmiş yumurta 5-6 gün içinde rahim duvarına yerleşir ve bununla birlikte vücuttaki HCG hormonu artmaya başlar. Bu hormonun artışı belli bir seviyeyi geçince kan tahlilinde görülebilir. Normalde hamileliğin ilk 3 haftası oluşum sürecidir. Yani yumurtlama, döllenme ve döllenen yumurtanın rahme ulaşması. Bu yüzden de hamilelik 4. haftada net olarak anlaşılabilir. Ancak 1 hafta henüz çok erken olsa da kan testinde anlaşılma ihtimali çok yüksektir. Kan testi yaptırmak için adetinizin gecikmiş olması gerekmez.

  Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Belli Olur Mu?

  Hamilelik uzun bir süreçtir ve her haftasında vücudunuzda farklı bir belirti oluştuğunu görürsünüz. Yumurtanın döllenmesinden itibaren hamilelik serüveniniz başlamış olur aslında. Çünkü hormonlarınız da çoktan çalışmaya başlamıştır ve vücudunuz hamile olduğunuzu anlamanızı sağlayacak bazı sinyaller verir. Bu sinyallere de erken hamilelik belirtileri adı verilir. Yani ilk haftadan itibaren eğer bedeninize kulak verirseniz bunları hissedebilirsiniz. Çünkü hamileliğin en büyük belirtisi reglinizin gecikmesi olsa da bu her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmez. Diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Göğüslerde hassasiyet: Hamileliğe bağlı olarak gelişen hormonal değişikliklerden ötürü göğüslerinizde büyüme ve hassasiyet olabilir. Bazı kadınlarda meme uçlarında renk değişikliği de görülebilir.
  • Yorgunluk ve halsizlik: Progesteron adı verilen hormonu salgılamaya başladığınız için kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.
  • Kanama: Tabii bu kanama yoğun bir kanama değildir. Hafif bir sızıntı şeklindedir. Bunun bir önceki ayınızdaki döllenmemiş yumurtanın yaptığı bir akıntı olduğu düşünülür.
  • Ruh halinizdeki değişim: Zaman zaman kendinizi çok gergin ve sinirli hissedebilirsiniz ya da gülerken ağlamaya başlayabilirsiniz. Bu gel-git hali yine hormonların işidir.
  • Sık idrara çıkma: Sık idrara çıkma durumu, hamilelik döneminizde de yaşayacağınız bir durumdur. Sık sık tuvalete çıkıyorsanız ve idrarınızın rengi koyu sarı ise belki de hamilesinizdir. Bunun yanı sıra kabızlık da görülebilir.
  • Mide bulantısı: Mide bulantısı, çoğu anne adayının hamileliğinin ilk zamanlarında yaşadığı ve biraz can sıkıcı olan bir belirtidir. Genelde sabah görüldüğü için de “sabah bulantısı” adı verilmiştir. Bu dönemde kokulara karşı hassasiyetiniz de oluşabilir.

  Keşke Olmasa: Hamilelikte Mide Bulantısı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

  Tabii bu belirtilerin hemen hepsi her anne adayında görülmeyebilir ya da şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı kadınlar bu belirtilerin çoğunu yaşamıyorken, bazıları da yoğun bir şekilde yaşayabilir.

  Diğer tüm haftalar için Hafta Hafta Gebelik sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

  Vitrin


  En Çok Aranan Haberler