HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

1 nargile kaç paket sigara yapar?

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı Uzmanı Dr. Murat Aral, nargilenin içerdiği zararlı maddeler yönünden 2.5 paket sigaraya denk olduğunu söyledi.

1 nargile kaç paket sigara yapar?

Dr. Murat Aral, Türkiye'de görülen kanser türlerinin yüzde 35'inin sigara ve diğer tütün ürünlerinin içerdiği zararlı maddelere bağlı olarak ortaya çıktığını belirterek, tütün denilince akla sadece sigaranın gelmesinin son derece yanlış olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı olarak yine bir tütün olan ve sağlık açısından sigaradan çok daha tehlikeli olan nargile ile de mücadele yaptıklarını kaydeden Dr. Aral, "Halk arasında tütünün zararlı maddelerinin nargilenin suyunda tutulduğu gibi yanlış bir anlayış var. Halbuki bir nargile elli adet sigaraya karşılık geliyor. Bu da 2.5 paket sigara eder. Yani bir nargile içen kişi demek ki bir oturmada 2.5 paket sigara içmiş oluyor" dedi.

Türkiye'de tütün reklamlarının yasak olduğunu, ancak nargilenin turistik amaçlı olarak reklamının yapıldığını ifade eden Dr. Aral, "Bugün her yerde turistik amaçlı olarak ülkemizi tanıtıcı reklamlarda nargilenin de sergilendiğini görüyoruz. İnternet sitelerinde Türkiye ile ilgili reklamlarda nargile de yer alıyor. Bütün dünya bizi nargileyle tanıyor. Bu durum hiç hoş değil. Halbuki bizim tanıtım amaçlı çok daha güzel ürünlerimiz, yine çok güzel tarihi eserlerimiz gezilip görülecek yerlerimizi var. Biz Sağlık Bakanlığı olarak tütünle yaptığımız mücadele kapsamına nargileyi de dahil ettik ve nargilenin sağlık açısından zararlarını anlatan çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

TRABZON (İHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler