HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

3 Afgan serbest bırakıldı

El Kaide ve Taliban üyesi oldukları gerekçesiyle ABD'nin Küba'daki Guantanamo Üssü'nde tutulan 3 Afgan serbest bırakıldı.

3 Afgan serbest bırakıldı

Serbest kaldıktan sonra ülkelerine dönen Afganlar, Guantanamo'daki sorguları sırasında işkence ve baskıyla karşılaşmadıklarını söyledi. Tutukluluk günlerinde birbirlerine zincirlerle bağlanarak sık sık sorgulandıklarını söyleyen Afganlar, Amerikalıların kendilerine iyi davrandığını, dini ibadetlerini yerine getirmelerine izin verdiğini de vurguladı.

Eski bir Taliban savaşçısı olan Hacı Şer Han, en büyük şikayetinin 11 ay boyunca küçük bir hücrede tutulmak olduğunu dile getirdi. Esirler ayrıca 24 saat boyunca hücrelerinde kalmalarına karşın sadece haftada iki kez 15 dakika hava almaya çıkarıldıklarını anlattı.

Guantanamo'dan dönmeyi başaran Can Muhammed ise Amerikalı yetkililerin, müttefikleri olan Afgan komutanların yanlış bilgilendirmesi nedeniyle birçok kişiyi haksız olarak tutukladığını öne sürdü. Muhammed, Guantanamo'da kaldığı süre boyunca sürekli sorgulandıklarını ifade etti. Muhammed ayrıca, Amerikan üssünde kaldığı süre boyunca tüm dünyayla bağlantısının kesildiğini ve ailesinden gelen mektupların da kendisine verilmediğini söyledi.

Yaşları 70 civarında olduğu sanılan ve geçen Pazar günü Afganistan İçişleri Bakanlığı'na teslim edilen Afgan tutukluların Guantanamo'dan niçin serbest bırakıldıkları ise henüz bilinmiyor. Guantanamo'dan ilk defa serbest bırakılan tutukluların zayıf ve yorgun, ancak psikolojik durumlarının iyi olduğu görüldü.

Afganistan'da Amerikalı askerlere teslim edildikten sonra aileleriyle bağlantı kuramadıklarını da ifade eden tutuklular, saatler süren sorguları sırasında Amerikalı yetkililerin "Nerelisiniz, Taliban üyesi misiniz, Taliban'ı desteklediniz mi, Taliban üyesi akrabanız var mı, Taliban size silah verdi mi?" gibi sorularına muhatap olduklarını kaydettiler.

Amerikan üssünde tutuklu bulunan 1 Pakistanlı ile 3 Afgan serbest bırakılmış, 3 Afgan tutuklu önceki gün Afganistan'da yetkililere teslim edilmişti. 4 kişinin serbest bırakılmasının ardından Guantanamo'ya 30 tutuklu daha getirilmişti. Pentagon sözcülerinden Barbara Burfeind, son gelenlerle birlikte üsteki tutuklu sayısının 625'e yaklaştığını söylemişti.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler