50 milyon kişinin bilgilerini çalmışlardı! Ankara'da yakalandılar

İnternet üzerinden yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerini yasal olmayan yollarla elde ederek para karşılığı satan şebeke çökertildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kurdukları web sitesi üzerinden yasal olmayan yollarla temin ettikleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait isim, kimlik numarası, adres ve telefon numaralarını para karşılığı satan bir şebekeyi takibe aldı. Yaklaşık iki ay süren teknik ve fiziki takip sonucunda şüphelilerin aralarında üst düzey kamu görevlilerinin de bulunduğu yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik, telefon ve tapu bilgilerini veri tabanını kurdukları internet sitesi üzerinden abonelik karşılığı çeşitli kişilere pazarladıkları belirlendi.

Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, düzenlenen operasyonla yaklaşık 50 milyon vatandaşın kişisel verilerini para karşılığı satan Yusuf K. ve Hakan K.'yı suçüstü yakaladı. Sitenin kurucusu ve sahibi olan Yusuf K.'nın evinde ve aracında yapılan aramalarda verilerin depolandığı 11 adet hard disk, 1 ruhsatsız tabanca, 2 kuru sıkı tabanca, 1 ruhsatsız av tüfeği, bu tabancalara ait 15 adet mermi, gaz maskesi, rambo bıçağı, 4 adet dizüstü bilgisayar, 3 adet telefon ve çeşitli dokümanlar ile birlikte toplam 35 materyal ele geçirildi. Sitenin yöneticisi olan Hakan K'nın iş yerinde ve aracında yapılan aramalarda ise 1 adet bilgisayar kasası, 2 cep telefonu, 1 adet akıllı saat, 15 adet hard disk, 2 adet vın cihazı, 5 adet sim kart, 7 adet DVD ve çeşitli dokümanlar ile birlikte toplam 57 materyal ele geçirildi.

Ev kirasını ve çocuklarının özel okul taksitini ödemiş

Gözaltına alınan Yusuf K.'nın emniyetteki sorgusunda, pazarladığı veriler karşılığında 8 ayda 100 bin liranın üstünde gelir elde ettiğini, bu gelirle evinin kirasını ve iki çocuğunun özel okul taksitlerini karşıladığını belirttiği öğrenildi. Çok sayıda üst düzey devlet görevlisine ait kişisel bilgilerin de yer aldığı sitenini ise alınan mahkeme kararı ile erişime engellendiği bildirildi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
bunları hic icerden çıkartmayacaksin çıktımi aynısını yapar
gahpe evlatlari
bu bilgiler çalındığında ellerine geçirdikleri bilgilerimle 12.600 liramı hortumlayanlar paramı geri verecekmi acaba... bir sürü de savcılık ve mahkemeye başvurmuş ve cevap alamamış birisi olarak soruyorum
Devlet her şeye izin verirse telefoncular, internetçiler, kargocular, marketler,pazarlamacılar, yerli yabancı bankalar vs.vs hemen her kesim insanların TC kimlik numaralarını almadan -yazmadan işlem yapmazsa olacağı bu. Hepsi bir yerlere para karşılığı bilgi satıyor. Telefon dolandırıcı aradığında senin yedi sülaleni saya biliyorsa şaşırmamak lazım. 50milyon kişininnüfus bilgisi çalınmış. Geriye kalan zaten çoluk- çocuk takımı ya da kayda değer değil. MAAŞAALLAH . ALLAH nazardan saklasın. İşiniz bitse de bilgileriniz kalıyor. ÖNLEM ALIN YETKİLİLER
Devlet kendi satıyor . onu nasıl yapıcaz. devlet satınca SERBEST olmasını anlamıyorum ?
:) bu şebeke masum bir şebeke.vatandaşların tüm bilgilerinin kimin tarafından çalındığı , en çok kime yarayacağını düşünerek bulunabilir.saraydaki islam düşmanı ajanlaştırmayı , hırsızlığı yasallaştırmak adına böyle bir şeye emir verdi.Allah buyuruyor yüksek yerlerde cami yaparlar,gösterişli saraylar yaparlar,benim adımla katliam yaparlar onlardan daha zalim kim olabilir.azabın en şiddetlisi onlaradır.şirke dost şirktir şüphesiz.saray ve destekçileri için indirilmiş sanırım.Allah sizleri cehennemle müjdelememi emretti.sizi ebedi cehennemle müjdeliyorum.
BALIK BAŞTAN KOKAR. Baştakiler milletin şehidini satıyorsa ortada ve sondakiler kimlik satar,satarda satar.
öyle bir zamandayız ki kişisel bilgiler ev araba kadar önemli.işin kötü yani bilgi dedğin bir kere çalındımı zaten geri dönüşü yok. kimlere dağıldı bilgilerimiz kim bilir. şu an dollandırılmıyorsak bilin ki 50 milyonda sıra bize gelmiyordur ondan
yasalar değişsin suçu sabit olan idam edilsin
Diğer Haberler