HABER

ABD’de 10 saniyelik video 6.6 milyon dolara satıldı

ABD’de kripto para yatırımcısı ve matematikçi Pablo Rodriguez-Fraile, sanat koleksiyonundaki ve  sanatın dijital dünyayla buluşmasında yeni bir adım olarak bilinen "blockchain" tarafından doğrulanan 10 saniyelik videoyu rekor fiyata 6.6 milyona (49 milyon 155 bin TL) satıldı.

Dünya dijitalleşirken, kripto sanat pazarında ilgi günden güne artıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentinde yaşayan 32 yaşındaki kripto para yatırımcısı ve matematikçi Pablo Rodriguez-Fraile Ekim ayında 67 bin dolara satın aldığı ‘Crossroads’ adlı 10 saniyelik videoyu 6.6 milyona (49 milyon 155 bin TL) sattı.

ae4af0ae7b764d9625ce415ea113dd0c

Rekor fiyata satılan video, 2020 ABD seçimlerinin sanatsal bir yorumu olarak Beeple olarak bilinen Instagram sanatçısı Mike Winkelmann (39) tarafından hazırlandı. Videoda sanatın dijital dünyayla buluşmasında yeni bir adım olarak bilinen "blockchain" tarafından doğrulandığı ifade edildi. Öte yandan, yeni bir tür dijital varlık oluşturan bu tarz eserler 'Değiştirilemez Nominal' (non-fungible token-NFT) olarak biliniyor. NFT'ler için bir serbest piyasa ortamı olan OpenSea platformunun aylık satışları ise şubat ayında 86,3 milyon dolara ulaştı.

1d8f42b09f7b11ea7daf57eb69f934b3

NFT NEDİR?

Değişebilen varlıklar olan dolar, hisse senedi, bitcoin veya altın külçelerinin aksine 'değiştirilemez' NFT varlıklar her biri benzersiz ve biricik kalemleri ifade ediyor. Elinizdeki bitcoin ile başkasının elindeki bitcoin aynı değer anlamına geliyor. Ancak her bir bitcoinin farklı değerde olduğunu düşünün. O zaman bu artık bir birim olmaktan ve transfer aracı olmaktan çıkıyor. İşte NFT varlıkların durumu da bu. Aynı şeyden çok sayıda olabilmesine rağmen aralarından birinin orijinalliği ve sahipliğinin kesin olarak bilinebilmesi. NFT'ye örnek olarak dijital sanat eserleri, spor kartları, internetteki domain adı ve IP adresi olarak bulunan sanal arazi parçaları veya kripto para birimi için kullanılan cüzdan adları verilebilir.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
hırsızların cambaza bak cabaza taktiği saf insanların parasını alma yöntemleri önce kazandın sonra aaaaa kaybetin ğüleğüle
@eksisu zır cahilsin. cahillikten öleceksin. senin cahilliğinin kokusu tüm dünyayı sarmış. Dünyada yaşamış yaşayan yaşayacak insanlar arasında en cahili sensin. Adamlar bir teknolojiden bahsediyor. Blockchain teknolojisi ile değiştirilemez her biri benzersiz nesnel eserlerden bahsediyor. Haberin çok ufak bir kısmında bitcoin görünce hemen dolandırıcı diye yaftalamayı bırakın. Adamların yaptığı teknolojiyi saatlerce anlatırım ama sende bir gramını anlayacak kapasite var mı ondan emin değilim.
Geri Dön