HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Alıç çayı: Faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Alıç, boyu 5 metreye kadar uzayabilen, gül familyasına mensup bir bitkidir.

Alıç çayı: Faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Alıç daha çok nemli, ormanlık bölgelerde yetişir. Özellikle kalp sağlığı için oldukça faydalı olan alıç bitkisi, Almanya ve Avusturya başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok yerinde alternatif tıp tedavisinde kullanılır.

Çiçekleri mayıs ayında, beyaz, pembe, kırmızı renklerde açar. Genellikle kümeler halinde büyür ve filizlendikten sonra küçük küçük meyveler verir. Olgunlaştığının anlaşılması için kırmızı rengi alması beklenir. Kokusuz ve acımsı yapraklara sahiptir. Yaprakları oldukça büyük ve parlaktır. Çay yapımında kullanılan alıç bitkisinin yaprakları ve çiçekleri de meyvesi kadar faydalıdır.

Alıç çayı, pek çok faydalı mineral, vitamin ve organik bileşikten oluşur. İçeriğindeki faydalı besin değerleri; A, B, C vitaminleri, potasyum, magnezyum, folik asit, vitexin, rutin, kateşin, saponin, antioksidandır.

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Geleneksel olarak kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde, kalpteki ve kan damarlarındaki düz kasların genişlemesine ve kan akışının artmasına katkı sağlar. Anjin, konjestif kalp yetmezliği, ateroskleroz gibi hastalıklarda kardiyovasküler yolları açarak bu hastalıkların oluşma riskini en aza indirir. Aynı zamanda göğüs ağrılarını azaltmada etkilidir.
  • Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde de oldukça etkili olan alıç çayı, kaygı ve anksiyete tedavisinde sıkça kullanılır. Kaygı probleminin yol açtığı kalp sıkışması ve kalp çarpıntısı belirtilerini en aza indirir. Huzursuzluğu azaltır ve psikolojik olarak rahatlatır. Aynı zamanda anksiyete problemlerinde de kan basıncını düşürerek gerginliği azaltmada etkin rol oynar.
  • Alıç bitkisi içeriğindeki bileşenler sayesinde kan basıncını dengede tutar. Bu sebeple yüksek tansiyon hastaları tarafında sıkça tercih edilen bir bitkisel çaydır.
  • Alıç çayının kroner kan damarlarını genişlettiği bilinmektedir. Bu kan damarlarının genişlemesi, vücutta daha fazla kan dolaşımının olduğu anlamına gelir. Bu sayede kişiye yüksek düzeyde enerji ve canlılık verir. Vücudun tüm bölgeleri doğru şekilde oksijen aldığında bilişsel beceriler gelişir, metabolizma gerektiği şekilde çalışır ve enerji seviyesi yükselir.
  • Alıç çayı sindirim sistemi problemlerinde oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan sıkılaştırıcı etkiler sayesinde ishal ve dizanteri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
  • Menopozun yıpratıcı etkilerini azaltmaya yardımcıdır. Alıç çayının düzenli olarak tüketimi, yumurtalıkların erken yaşlanmasını engeller. Menopozun belirtilerinden biri olan sıcak basması durumunu kontrol altına alır.
  • Kolesterolü düzenleyerek, kötü kolesterolün etkilerini yok eder. İçeriğinde bulunan beta-sitosterol bileşiği sayesinde gıdayı absorve ederek kolesterol miktarını azaltır. Kolesterolü dengede tutmak için günde 2 fincan alıç çayı içilmesi önerilir.
  • Alıç bitkisi çay olarak tüketildiğinde sinir sistemini yatıştırıcı etki gösterir. Aynı zamanda gece yatmadan önce içilen 1 fincan alıç çayı uykusuzluk probleminin çözümünde oldukça etkilidir.
  • İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde, akne tedavisinde etkili olduğu gibi yanık ve yaraların tedavisinde de iyileştirici etki gösterir. Alıç çayı antienflamatuar etkisi ise iyileşmeyen yaraların, egzama, sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde semptomları giderici olarak önemli rol oynar.

Alıç Yaprağı Zayıflatır mı?

Alıç yaprağı, vücuttaki ödemin atılmasına sağladığı faydayla şişlikleri giderir, kilo vermeye ve sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olur. Alıç çayının yemeklerden sonra tüketimi iştahı kesip yağ yakımını hızlandırır. Bu sebeple alıç, diyet listelerinde sıkça tercih edilen faydalı bir bitkidir.

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

1. Bir bardağa kaynar su doldurulur ve 1 çay kaşığı kurutulmuş alıç meyvesi kaynar suya eklenir.

2. Hazırlanan karışım 8-10 dakika kadar demlenir.

3. Hazır olan çay süzgeçten geçirilir. Tatlandırmak için isteğe göre bal ya da şeker eklenebilir.

Alıç çayı soğutularak 3 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir.

Alıç Çayının Yan Etkileri

Alıç bitkisinin tavsiye edilen düzeylerde tüketildiğinde bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak aşırı tüketimden dolayı bulantı, baş ağrısı, mide rahatsızlığı ve baş dönmesi görülebilir. Kalp problemlerine iyi geldiği bilinse de kalp hastalığı sebebiyle ilaç kullanan kişilerin alıç çayını tüketmeleri sakıncalı olabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmesiyle ilgili herhangi bir bilgi bulunmadığı için doktora danışarak tüketilmesi tavsiye edilir.

ChefGPT


En Çok Aranan Haberler