HABER

Anne adaylarına 'sıcak' uyarısı

Yazın sıcak aylarında gebeliğin getirdiği yükün ağırlaştığını belirten Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, bu dönemde annenin beslenmesine, giyimine, temizliğine daha çok dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

Anne adaylarına 'sıcak' uyarısı

Prof. Dr. Şatıroğlu, gebeliğin; anne adayının her yönüyle kendisine daha çok dikkat etmesini gerektiren bir dönem olduğunu hatırlatarak, çevresel faktörlerin gebelik döneminde kadınları diğer zamanlara göre daha fazla etkilediğini söyledi. Yaz aylarında sıcakların artmasıyla gebeliğin getirdiği yükün daha da ağırlaştığına dikkat çeken Şatıroğlu, güneş ya da ultraviyole ışınlarının insan ve insan derisi için pek çok faydasının yanısıra gözardı edilemeyecek zararları da bulunduğunu kaydetti. Yaşamın diğer dönemlerinde olduğu gibi gebelik döneminde de güneşten bilinçli şekilde yararlanılması gerektiğine işaret eden Şatıroğlu, tüm biyolojik olayların başlaması ve sürdürülmesi, kemik yapımına yardım eden D vitamininin üretimi, hastalık yapan mikropların yok edilmesi ve insan psikolojisine olumlu etkileri ile güneş ışınlarının yaşamsal gerekliliğinin tartışılmaz olduğunu vurguladı. Ancak bu ışınların; güneş yanığı, deri kanseri oluşumu, çeşitli alerjik reaksiyonlar ve erken deri yaşlanmasına yol açtığını kaydeden Şatıroğlu, bu nedenle gebelerin, özellikle 11.00-15.00 saatleri arasında güneş ışınları daha dik ve etkili geleceğinden, gün ortası saatlerde dışarı çıkmamaları gerektiğini söyledi.

GİYSİ SEÇİMİNDE AÇIK RENKLERİ TERCİH EDİN

Geniş kenarlı şapkalar, güneş ışınlarını yansıtan açık renkli giysiler ve sağlıklı güneş gözlüklerinin kullanılmasının yararlı olacağını belirten Şatıroğlu şöyle devam etti:

"Yaz aylarında herkesin ve özellikle yüksek risk grubunda olan gebelerin, bilinen güneşin zararlı ışınlarının kötü etkilerini azaltan koruyucu kremleri kullanmaları gebeliğe zarar vermez, aksine koruyucu etkileri gebeyi rahatlatacaktır. Bu arada çok faktörlü kremlerin çocuk, hatta bebeklerde de kullanılması yararlı olacaktır. Yazın özellikle güneş ışınlarından yararlanmak için, ışınların dik gelmediği, şiddetinin daha az olduğu sabah ve öğleden sonra güneşlenmek, gebelik döneminde daha çok tercih edilmelidir."

"KORUNMASIZ DOLAŞMAYIN"

Yükselmiş vücut ısısı nedeniyle yaz sıcaklarının gebeliği yorucu hatta bazen riskli kılacağına dikkat çeken Şatıroğlu, "Sıcaklık artışları kan basıncının da artmasına neden olabilir, ya da buna eğilim varsa ortaya çıkarabilir. Bu nedenle gebelerin günün sıcak saatlerinde korunmasız olarak dolaşmaları, kan basıncında artışlara ve bunun neden olabileceği istenmeyen hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle yazın ter emici, rahat, hafif, kolay değiştirilebilir ve yıkanabilir giysilerin tercih edilmesi gerekir" dedi.

Aşırı sıcaklarda gebelerin besin zehirlenmelerine de dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Şatıroğlu, özellikle yaz aylarında yiyeceklerin hızla bozularak, toksin ve bakteri oluşumuna neden olduğunu, açık yerlerde satılan ve temiz izlenimi vermeyen gıdaların tüketilmemesi gerektiğini ifade etti.

SIK VE AZ YEMEK GEREKİYOR

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sık sık, ancak azar azar yemek yemenin yararlı olacağını belirten Şatıroğlu şu önerilerde bulundu:

"Yaz aylarında bol miktarda sıvı gıdalar tüketilmeli, terlemeyle vücuttan eksilen tuz ve su muhakkak alınmalıdır. Terleme ile kaybedilen tuz ve mineraller, dengeli bir şekilde daha çok taze meyveler ile karşılanmalıdır. Gebelikte süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi yararlıdır, gerek protein ve gerekse mineraller özellikle kalsiyum bu yolla sağlanabilir. Yağlı gıdalardan kaçınmak hele de yaz sıcaklarında kaçınmak gerekir. Terleme ile kaybedilen sıvının yerine konması anne adayı ve bebek için çok önemlidir. Günde en az 2,5 litre sıvı alınması gereklidir. Ancak daha çok su tüketmenin yararları daha fazladır. Taze meyve suları, kolalı ve kutu meyve sularına tercih edilmelidir. Sıcakta terlemeyle birlikte deride birçok bölge nemli kalacağı için mantar enfeksiyonlarına yaz aylarında daha sık rastlanır. Bu nedenle özellikle vücudun kıvrımlı bölgeleri kuru tutulmaya çalışılmalı ve sık sık ılık duşlar yapılmalıdır. Özellikle vajinal enfeksiyonlar erken doğuma yol açabileceği için vajinal akıntılarda veya idrar yolları iltihabını düşündürecek bulgularda hemen hekime başvurulmalıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler