HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Aromaterapi nedir, hangi yağlar ne işe yarar?

Aromaterapi, adı sıklıkla son yıllarda duyulan bir yöntem olsa da iyileştirici özelliğiyle çok eski zamanlardan beri alternatif tıbbın bir parçasıdır. Kökeni Çin, Hindistan, Mısır, Roma ve Antik Yunan'a kadar uzanır.

Aromaterapi nedir, hangi yağlar ne işe yarar?

Aromaterapi, adı sıklıkla son yıllarda duyulan bir yöntem olsa da iyileştirici özelliğiyle çok eski zamanlardan beri alternatif tıbbın bir parçasıdır. Kökeni Çin, Hindistan, Mısır, Roma ve Antik Yunan'a kadar uzanır. Bu dönemlerde esansiyel yağların kullanıldığına dair belgeler mevcuttur. Aynı zamanda bir tür ödeme aracı olarak kullanıldığı bilinen 5000 yıllık geçmişe sahip bu yağlar, bir dönemin en kıymeti malları arasındadır.

Aromaterapi

Aromaterapi, uçucu yağların tedavide kullanılması yöntemidir. Bu yağlar bitkilerden damıtma ve sıkma gibi çeşitli yöntemlerle edilir. Tercih edilecek yöntem bitkiye göre değişkenlik gösterir. Oldukça yoğun olan bu yağların kullanım alanlarına göre seyreltilmeleri gerekebilir. Bazı görüşler aromaterapinin aslında koku tedavisi olduğunu söylese de bu söylem aromaterapinin kapsamını tam anlamıyla ifade etmez. Koklamayla birlikte masaj ve yağların inceltilmesiyle elde edilen aromatik suların içilmesi de bu tedavi yönteminin birer parçasıdır.

Aromaterapik yağlar antimikrobik, antibakteriyel, antienflamatuar, sakinleştirici, yatıştırıcı etkilere sahiptir. Yağları kullanmadan önce etkileri hakkında kesin bilgilere sahip olmak önemlidir. Kullanımı çok eski zamanlara dayanan bu yağların ve aromaterapi tedavisinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Stres, kaygı, anksiyete, uykusuzluk, depresyon sorunlarında destekleyici tedavi olarak kullanılır.
  • Kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde faydalıdır.
  • Migren ve daha hafif baş ağrılarının hafifletilmesinde kullanılır.
  • Bazı yağların haşere kovucu etkisi vardır, doğal böcek uzaklaştırıcı olarak tercih edilirler.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır.
  • Böcek, sinek ısırmalarında sorunlu bölgeye haricen uygulanarak kaşıntı, kızarık sorunlarını azaltır.
  • Akne, sivilce, selülit, mantar gibi cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılır.
  • Endorfin ve serotonin gibi duygusal olarak kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayan hormonların salgılanmasını artırır.
  • Meditasyonun etkilerini artırır.

Aromaterapi Uygulama Metodları

Aromatik yağların kullanım şekli tercihe göre değişir. Tedavide kullanılan yağlar uçucu oldukları için, kullanıldıktan bir süre sonra bütün izlerini kaybettirir. Uçuğu yağlar herhangi bir bilgiye göre kullanılmaz. Bu yağların kullanım sırasında seçimi bilinen etkilerine göre yapılır. Yağlar güvenilir kaynaklardan temin edilirse, oluşabilecek olumsuzluklar da azalır.

Masaj

Bu yağların bilinen en yaygın kullanımı masajdır. Aromaterapi masajı nedir? Aroma terapi masajı, aromatik yağlar kullanılarak yapılan masajdır. Kas ve eklem ağrılarına olduğu kadar, dolaşım ve sinir sistemleri üzerinde de etkilidir. Bu masaj sırasında aynı zamanda aromatik yağların koklanıyor olması da bir başka etki yaratır. Masaj yapılırken kullanılan yağ inceltilir. İsteğe bağlı olarak farklı yağları da karıştırarak kullanmak mümkündür. Masaj sırasında kullanılacak aromatik yağ, zeytinyağı gibi yağlarla karıştırılarak sabitlenir.

Seyrelterek İçme ve Gargara

Yüksek konsantre oranına sahip aromaterapik yağların içilmesi çok mecbur kalınmadıkça tavsiye edilmez. Eğer mutlaka içilmesi gerekiyorsa, seyreltilerek tüketilebilir. Ağız sağlığı ve boğaz enfeksiyonlarında ise seyreltilmiş yağ gargara yapılır. Ağız kokusu ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan yağlar vardır.

Koku Yayıcı

Yağlar ısıtılarak ortama kokularının salınması sağlanır. Özellikle lavanta, nane, sandal gibi sakinleştirici ve meditasyon etkisi gösteren yağlar bu yöntemde sık kullanılır. İsteğe bağlı olarak diğer yağları da kullanmak mümkündür. Yağların koku yayıcı özelliklerinden faydalanmak için yağ bir parça pamuğa damlatılarak bir köşeye konulabilir. Etkinin daha fazla olması içinse ısıtma yöntemi kullanılır. Genellikle bu iş için özel yapılmış aparatlardan yardım alınır. Bu aparatların üst haznesinde yağın konulacağı bir kısım bulunur. Altında ise mum yakılarak yağın ısınıp, kokusunu yayması sağlanır.

Screenshot_5

Banyo Sırasında

Banyo sırasında ılık su doldurulacak küvete, birkaç damla yağ damlatılır. Bu suyun içerisinde bir süre yatılarak yağın etki etmesi beklenir. Yağ hem koku yoluyla hem de suyun içinden cilde işleyerek fayda gösterir. Lavanta, biberiye, portakal, limon ya da tercih edilebilecek herhangi bir yağ kullanılabilir.

Koklama

Yağlar kullanıldıkları bütün alanlarda koku organını etkilerler. Bazen de yağın direkt koklanması yöntemi uygulanabilir. Yağ bir beze damlatılarak ya da doğrudan şişeden koklanabilir. Koklayan yağın çeşidine göre etkisi değişir. Örneğin lavanta, nane gibi yağları koklamak sakinleştirici etki gösterir. Bu yağların kullanımı sırasında alerji riskine dikkat edilmesi gerekir.

El ve Ayak Banyosu

Aromatik yağların kullanım alanlarından biri de ellerin ve özellikle ayakların temizliğidir. Bütün gün vücudun yükünü taşıyan ve ayakkabılar içinde kapalı kalan ayaklar mikroorganizmaların en çok ürediği bölgedir. Alternatif tıpta ayaklar önemli bir yer kaplar. Bütün sinir uçları ayakta son bulur. Bir kaba konulacak suya eklenecek birkaç damla aromatik yağ ile yapılacak ayak banyosu tüm vücudun rahatlamasını sağlar.

Aromaterapi Yağları Nelerdir?

Aromaterapi için kullanılan çok çeşitli yağlar vardır. Yağlar kültürlere ve ülkelerde yetişen bitkilere göre değişiklik gösterir. Kimi yağların ise dünya üzerinde kullanımı daha yaygındır. Lavanta yağıyla yapılan buhar banyosu sinüslerin temizlenmesini sağlar. Dahilen kullanımlarda inceltilmemesi zehirlenme riski yaratır. Sürekli tedavi olunan bir hastalık durumunda, aromatik yağların kullanımı sırasında hekime danışılması tavsiye edilir.

1. Lavanta yağı

Hoş kokusuyla rahatlatıcı etkisi vardır. Sinir sistemi, anksiyete, uyku sorulanları ve sivrisineklerin ortamdan uzaklaştırılması için kullanılır. Yatmadan önce bir pamuğa damlatılarak odaya konulan lavanta yağı uykuya dalmayı kolaylaştırır. Hoş kokusuyla doğal parfümlerin vazgeçilmez esanslarından biridir. Vücutta oluşan kötü kokuları giderir. Alerji riski yoksa cilde doğrudan uygulanabilen yağlardan biridir. Koklanması halinde migren tipi baş ağrılarında da etkilidir.

Screenshot_2

2. Biberiye yağı

Biberiye yağı da aromaterapik yağlar arasında öne çıkan ürünlerden biridir. Yağın şakaklara sürülmesi, sigara içme isteğini bastırır. Morlukların tedavisinde kullanılır. Koklanması baş ağrısını hafifletir. Biberiye yağıyla düzenli masaj yapılması selülitlerin azalmasını sağlar. Şampuanın içine birkaç damla biberiye yağı katılması saç derisindeki kepek sorununu giderir.

3. Çay ağacı yağı

Sanıldığı gibi bilinen çay bitkisinden değil, Avusturalya'da yetişen özel bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Antibakteriyel ve antiviral özellik taşır. Mantar hastalıklarında etkisi ile bilinir. Sivilce ve akne sorunlarında kullanılır. Buhar banyosu olarak kullanıldığında soğuk algınlıkları, grip, nezle, öksürük gibi hastalıkları iyileştirir. Çay ağacı yağı hamilelikte dikkatli kullanılması gereken yağlardan biridir.

4. Portakal çiçeği yağı

Diğer yağlar ile en çok uyum gösteren yağlardan biridir. Özellikle masaj için idealdir. Cildi nemlendirir, yağ depolanmasını parçalayarak selülitlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu yağın en önemli özelliği rahatlatıcı etkisidir. Stres, kaygı gibi sorunlarda portakal çiçeği yağından faydalanılabilinir.

Screenshot_4

5. Sandal ağacı yağı

Uzak Doğu'nun vazgeçilmez esanslarından biridir. Mistik törenlerin en önemli esansiyel yağları arasındadır ve cilt bakımında kullanıldığında etkili sonuçlar verir. Güneş, yaşlanma gibi nedenlerle ciltte oluşan lekeleri tedavi eder. Kuru ciltler için doğal bir nemlendiricidir. Ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olur. Afrodizyak etki gösterir. Bu yağ cilde masaj yapmak suretiyle haricen kullanılır.

6. Nane yağı

Baş ağrısı tedavisinde kullanılır. Şakaklara sürülecek bir parça nane yağı, ağrının kısa sürede azalmasını sağlar. Tıkalı sinüsleri açar. Ağız kokusunu engeller. Mide bulantısını hafifletir. Nane yağı kullanırken açık yara olmamasına dikkat edilmelidir, aksi halde yarada yanma hissi oluşabilir.

7. Okaliptus yağı

Antivirüs, antiseptik etkileriyle bilinir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Lavanta yağı gibi sivrisinek kovucu özelliği olan bir yağdır. Koklandığında ya da buhar banyosu ile burun tıkanıklığını açar. Koltuk altı kararmalarını giderir. Bunun için salatalık ve limon suyu ile karıştırılan okaliptus yağı, koltuk altlarına sürülerek 20 dakika bekletilir ve ardından durulanır. Ciltteki fazla yağın giderilmesine yardım eder. Nemlendirici etkisi vardır. Koklayarak sakinleştirici etkisinden yararlanmak mümkündür.

8. Kekik yağı

Antimikrobiyal ve antifungal etki gösteren kekik yağı, en çok kullanılan yağlardan biridir. Tedarik etmesi de kolay bir yağdır. Ciltteki yaraların iyileştirilmesinden, boğaz enfeksiyonlarına kadar geniş bir alanda kullanılır. Zeytinyağı ile karıştırılıp masaj yapıldığında bel bölgesindeki ağrıları hafifletir. Kandaki şeker miktarını düzenler. Mantar önleyici özelliği de vardır. Gargara yapılırsa ağız içindeki bakterileri yok ederek ağız ve diş sağlığına katkı yapar.

9. Greyfurt yağı

Zihin ve ruhsal açıdan faydaları vardır. Özellikle sabahları güne greyfurt yağı koklayarak başlamak, kişiye kendisini iyi hissettirir. Canlandırıcı ve mutluluk verici etkisiyle bilinir. Oda kokusu olarak kullanılabilir. Hafızayı güçlendirir. Parfüm yapımda tercih edilebilir. Cilde direkt sürüldüğünde güneş altında leke yapabilir.

10. Adaçayı yağı

Acı elma yağı olarak da bilinir. Kendine has keskin bir kokusu vardır. Gaz söktürücüdür, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım eder. Kadınlarda regl ağrılarını hafiflettiği bilinir. Kozmetik ürünlerde de kullanılır. Meditasyonda da kullanılan bu yağ, stres, kaygı, depresyon üzerinde de etkilidir. Mantarlara karşı etkilidir. Saç derisini besler. Seyreltilip gargara yapıldığında ağız sağlığını korur. Ancak gebelik döneminde kullanılması kesinlikle sakıncalıdır.

Youtube


En Çok Aranan Haberler