HABER

Bahar yorgunluğuna karşı önlem alın

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü bahar yorgunluğu konusunda vatandaşları uyararak, yorgunluğun giderilmesi için başta meyve ve sebze tüketiminin arttırılması olmak üzere, bazı tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi.

Bahar yorgunluğuna karşı önlem alın

Denizli İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Hüseyin Adıyaman tarafından yapılan yazılı açıklamada, bahar aylarında insan metabolizmasında oluşan değişikliklerin yorgunluk getirdiği, havanın yavaş yavaş ısınmasıyla birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği gibi ortak şikayetler görüldüğü belirtildi. Bu tür yakınmaların çoğunun bahar yorgunluğuna bağlandığını belirten Dr. Hüseyin Adıyaman, bu yorgunluğa bağlı olarak kalp ve romatizma hastalarının şikayetlerinde de artış gözlendiğini kaydetti. Bahar aylarında havadaki elektrik yükünün arttığı, bu yükün iyonlar aracılığıyla taşındığını ifade eden Dr. Adıyaman, "Pozitif ve negatif değerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttıkça vücuda zindelik gelir. Negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere sebep olur. Havadaki elektrik yükü şehirlerde daha fazla görülüyor ve taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları ve trafik elektirik yükünü arttırıyor" dedi.

BAHAR YORGUNLUĞU İLE SAVAŞABİLİRSİNİZ

Bahar yorgunluğuna karşı vatandaşların bazı önlemler almalarının sağlıkları açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Dr. Hüseyin Adıyaman önerilerini şu şekilde sıraladı:

"Sofrada meyve ve sebze eksik edilmemeli. Mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda tüketilmeli. Vücut özellikle B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bu sebeple meyve, sebze, patates ve kayısı tüketimi arttırılmalı, günde yaklaşık 2.5 litre su içilmeli, hafif egzersizler yapılmalı, açık ve temiz havada yürüyüş yapılmalı, alkolün zindeleştirdiğine ilişkin yaygın inanışa aldanılmamalı, sigara içilmemeli, uyku düzenine dikkat edilmeli, ayrıca havaların ısınmaya başladığı şu günlerde fazla ince giyinmemeli, mevsime uygun kıyafetler tercih edilmeli."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler