HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Balbay: Cumhurbaşkanı AKP'nin Cumhurbaşkanı olmuştur

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Kütahya'da yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti'nin değil, AKP'nin cumhurbaşkanı olmuştur" dedi.

Balbay: Cumhurbaşkanı AKP'nin Cumhurbaşkanı olmuştur

Milletvekili Mustafa Balbay CHP Kütahya İl binasında düzenlenen basın toplantısında konuştu. Yargılanmanın bir suçlama olmadığını belirten Balbay, 4 eski bakana Yüce Divan'da kendilerini aklama hakkının verilmesi gerektiğini söyledi. Balbay, "Yargılanma bir suçlama değildir, daha doğrusu bir hüküm değildir. Yargılanma kendini aynı zamanda ifade etme yeridir. Adil yargılanmanın ne demek olduğunu en iyi bilenlerden biri benim. Bizler hiçbir zaman mahkemelerde bizi yargılamayın demedik. Adil yargılayın dedik" diye konuştu.

DEVLET ÇARKININ KAYMASI HERKESİ OLUMSUZ ETKİLER

Cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulunu toplamasının Anayasada yer aldığını belirten Mustafa Balbay konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ancak Cumhurbaşkanın en önemli görevlerini Anayasamızın 104'üncü Maddesi ifade etmektedir. Orada der ki; 'Cumhurbaşkanı devlet kurumları arasındaki dengeyi gözetir' der. Maalesef cumhurbaşkanı devlet kurumları arasındaki dengeyi gözetmekten değil, AKP içindeki dengeyi gözetir hale gelmiştir. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı değil AKP'nin cumhurbaşkanı olmuştur. Cumhurbaşkanı bakanlar kuruluna başkanlık edebilir ama, Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhurbaşkanı olarak değil AKP'nin Cumhurbaşkanı olarak bu hükümete başkanlık etmektedir. Genel anlamda devlet çarkının kayması herkesi olumsuz etkiler. Biz bu yanlıştan geri dönülmesini ve Cumhurbaşkanının ana görevinin anayasanın 104'üncü Maddesi çerçevesinde olmasını istiyoruz. "

BİR ÜLKENİN BAŞBAKANINA YAKIŞMAZ

Milletvekili Balbay, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalarla Cumhuriyet Gazetesi'ni hedef gösterdiğini öne sürerek şunları söyledi:

"Cumhuriyet Gazetesi bir tartışma yaşadı kendi içinde. Bir derginin 12 çalışanı öldürülmüş. Bunu hiç kimse onaylayamaz. Bizim dinimiz hiç onaylamaz.Biz Cumhuriyet Gazetesi olarak da bu acıyı biliyoruz. Uğur Mumcu'ları, Ahmet Taner Kışlalı'ları şehit verdik düşüncesi uğrunda. Orada tartışılan karikatürün Hz. Muhammed'e ait olduğu, peygamberimize ait olduğu iddia edilen karikatürün basılıp basılmaması konusunda bir tartışma yaşandı gazete içerisinde. Ben basılmamasının daha sağlıklı olacağı düşüncesini savunanlardanım. İki yazarımız bu barışı ifade ediyor, herkesi affettim diyor burada. Bu bir hoşgörü ifade ediyor dediler. Bu eleştirilebilir. Bu eleştirinin karşılığı hedef gösterme olamaz, bu eleştirinin karşılığı toplumu kamplara bölme olamaz. Burada bir kez daha altını çizmek istiyorum. AKP ayrılıklardan, ayrışmadan beslenen bir parti. Ben Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın Cumhuriyet Gazetesini hedef göstermesi ve neredeyse 'niye saldırmıyorsunuz' diyecek kadar ve 'yakın gelecekte bir saldırı olursa bu meşrudur' anlamına gelecek kadar ileri bir yorum yapmıştır. Bu bir ülkenin Başbakanına yakışmaz.

(DHA)

Express


En Çok Aranan Haberler