HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Balbay'dan Merkel'e açık mektup

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Suriyeli sığınmacıların durumunu görüşmek üzere pazar günü Türkiye'ye gelecek Almanya Başbakanı Angela Merkel'e kamuoyuna açık bir mektup yazdı

Balbay'dan Merkel'e açık mektup

Balbay mektubunda, "Sayın Merkel önce anne olarak geliniz. Önümüz kış, milyonlarca insanın topraklarından kopup ölüm yolculuğuna çıkmasının sorumluluğu küresel aktörlerin de sırtındadır" dedi.

Merkel'e hitaben yazdığı mektuba, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük insanlık dramının yaşandığını hatırlatarak başlayan Mustafa Balbay "Bunu en iyi iyi bilen kişilerden birisiniz" dedi. Balbay mektubunda şunları dile getirdi:

"Yaşadığı toprakları terk ederek yaşamda kalma savaşı veren Suriyelilerin ilk umut kapısı Türkiye oluyor. Biraz soluklandıklarında da umudu bir üst çıtaya çekip Avrupa hayalleri kuruyorlar. Avrupa deyince de ilk akla gelen Almanya oluyor. Almanya deyince de sizin adınız öne çıkıyor. Siz artık onların, Merkel annesisiniz. Ege'deki sahil kasabalarında ilk dalgaya teslim olacak lastik botlarla karşıya geçiş hazırlığı yapanlar, kamplarda her sabah başka bir umutla uyananlar, Türkiye içinde il il dolaşıp yerleşik bir hayat arayanlar Avrupa'ya ulaşabilmiş olanların öyküsünü birbirlerine anlatıp hayal kuruyorlar. 'Anne Merkel' söylemini de işte bu insani olmayan ortamlarda tanık olduk. Bu söylemin bir anda yükselmesi Suriyelilerin insanlık arayışından kaynaklanıyor. Türkiye bu konuda bütüncül bir plan yapamadığı için kriz çatallanarak büyüyor.

Sayın Merkel,

Ege'den her gün ölüm haberleri gelirken, sizin yaptığınız insani çıkışın politik ve bencil hesapların gölgesinde kalmamasını diliyoruz. 'Türkiye'ye bir miktar para verelim, sorunu sınırlarımızın dışında tutalım' yaklaşımı sorunun daha da derinleşmesine neden olacaktır. Batı sınırlarının sımsıkı kapatılması, doğu sınırlarının da sonuna kadar açılması istemi Türkiye'yi tam anlamıyla tampon bölge haline getirecektir. Ancak AB yöneticilerinin ortak yaklaşımı bu. Sizin konunun insani yanını öne alan duruşunuz bu nedenle önemli.

Milyonlarca insanın topraklarını terk edip ölüm yolculuğuna çıkmasının sorumluluğu küresel aktörlerin de sırtındadır. Pazar günü Türkiye'ye gelirken sonbaharın başladığını ve Ege Denizi'nden su sıcaklığının 10 derecenin altına düştüğünü unutmayın."

(DHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler