HABER

BDP'den silahları susturma formülü

BDP'li Sırrı Sakık, yeni anayasada Kürtlerin taleplerinin karşılanması halinde silahların susacağını iddia etti

BDP'den silahları susturma formülü

Mardin'de bazı milletvekili ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yeni anayasayı değerlendirmek amacıyla biraraya geldi.

Mardin Erdoba Otel'de düzenlenen toplantıya, Mardin bağımsız milletvekili Ahmet Türk, BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık, Van bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan bağımsız milletvekili Türk, anayasaların toplum açısından en önemli metinler olduğunu belirterek, ''Yeni anayasa süreci Kürtler açısından çok önemlidir. Kimlikleri, kültürleri reddeden bir anayasa halkın anayasası olmaz'' dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da taleplerinin, herkesin içerisinde görüldüğü bir anayasanın hazırlanması olduğunu söyledi.

''Hiçbir anayasa benim dilime, kimliğime gem vuramaz'' diyen Sakık, ''Yani ya Kürtler ile barışacaklar ya da bu kavga devam edecek. Bizim talebimiz barıştır. Böyle bir anayasa olursa kavgalar biter, silahlar susar'' diye konuştu.

Van bağımsız milletvekili Tuğluk ise Türkiye'de yeni bir anayasanın bütün kesimlerin ihtiyacı haline geldiğini belirtti.

Yeni bir anayasayı herkesin istediğini anlatan Tuğluk, ''Bu operasyonlar devam ederken, bana göre tam bir faşizm uygulaması devam ederken, kimse bu halkın bu devlete güvenmesini beklememelidir. Anayasa konusu özellikle Kürt meselesi sorununun çözümü konusunda son derece kritik ve hayatidir'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 83 yorum
ÖNCE SİZ BİNDİĞİNİZ KUCAKLARDAN BİR İNİN SN SAKIK BU SORUN KENDİLİĞİNDEN BİTER, ERMENİNİN, RUMUN, FRANSIZIN KUCAĞINA PİNEREK BU SORUN ÇÖZÜLMEZ!
KİMSEYE TAVİZYOK HER MEZHEBE GÖRE OKUL OLURSA VAY O ÜLKENİN HALİNE..
silahlar mecbur susacak ıraktan abd gitti.yaprak dökümü başladı.kuzeyırak a marş marş bakın barazaninin nufusa ihtiyacı var,arınçıda götürün.
Geri Dön