Bir zamanlar ekimi yasaktı! Şimdi ekmeklerde bile kullanılmaya başlandı

Bir zamanlar ekimi bile yasak olan kenevir, antibakteriyel köpük ve sıvı el sabununun ardından şimdi de ekmek, kuru pasta ve kek gibi unlu mamüllerde kullanılmaya başlandı. Öncü ise endüstriyel kenevir alanında bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşan Yozgat Bozok Üniversitesi oldu.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bozok Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz tarafından Bozok Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı öğretim görevlileri tarafından kenevir tohumu ve unu katkılı unlu mamullerinin tanıtımı yapıldı.

İLK DENEMEYİ KONUKLAR YAPTI

Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü mutfağında üretilen unlu mamuller konuklara tattırıldı.

EKONOMİYE KAZANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

Endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşan üniversite olarak kenevirin biokütlesinin ekonomiye kazandırılması konusunda çalışmalara başladıklarını anlatan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, şunları söyledi:

Bir zamanlar ekimi yasaktı, şimdi ekmeği üretildi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
KENEVİR EKİMİ DEVLET ELİYLE DAHA DA ÖZENDİRİLMELİ.KENEVİRİN EN BÜYÜK YARARI DOĞAYA.OKSİJEN DEPOSU.RADYASYONU ÖNLÜYOR. KAĞIT YAPILABİLİYOR.AĞAÇ KESMEYE GEREK YOK.DAHA BİR ÇOK ŞEYE YARARI VAR.ŞEKER HASTALIĞINA İYİ GELDİĞİDE SÖYLENİYOR.AVRUPADA BİR ÇOK YERDE KULLANILIYOR.İÇİMİ HOLLANDADA SERBEST.AYRICA HOLLANDADA PEYNİRLERE, EKMEKLERE, KEKLERE, VS.HER ŞEYE KATILIYOR. BUNUN EKİMİNİ DEVLETİMİZ YÜZDE YÜZLERE ÇIKARTMALI.
Tövbe yarabbim , aklıma neler geliyor. Ekmeği kurutup sarmasınlar hocam sonra. Eminmiyiz bu işten ?
hiç düşünmemiştim
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler