HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bu savunmaya rağmen 16 yıl

Balyoz davasında 8’i kurmay 9 jandarma subayının, dijital belgelerdeki Çarşaf Eylem Planı çerçevesinde Fatih Camisi’ni bombalayacakları ve halkı galeyana getirecekleri iddia edildi.

Bu savunmaya rağmen 16 yıl

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, muvazzaf 9 subay, olmayan sokak isimlerinden, farklı belgelerde aynı imla hatalarına kadar çok önemli tespitlerle, dijital belgelerin sahte ve sonradan üretildiğine dair önemli saptamalar yaptı. 16 yıl hapis cezası alan kurmay albaylar Hüseyin Özçoban, Hüseyin Topuz, Yusuf Kelleli, Ali Demir, Kahraman Dikmen, Nail İlbey, Aziz Yılmaz, Hakan Sargın ve Albay Erdinç Atik’in savunmalarından satırbaşları:

Aynı imla hataları
- Balyoz darbe planları davasında iddia edilen eylem planlarından biri de Jandarma Yüzbaşı Nail İlbey’in Eyüp Camii hakkında keşif ve gözlem raporu hazırladığı iddiasıydı.

İddia makamına göre de keşif sonuç raporu Yüzbaşı Nail İlbey tarafından hazırlanmıştı. Bu evrakın C bendinde ‘Hedef ve Harekat Bölgesinin Arazi Durumu’ başlığı altında ‘Hedef Yaklaşma ve Uzaklaşma İmkan ve Kolaylıkları’ bölümünde yer alan 2 imla hatası avukat Mahir Işıkay’ın dikkatini çekti. Bu bölüm, “Doğudan (Haliç İstikametinden) YAKLAŞİMA ve Eminönü Beyazıt arası (Tramvayla intikal ederek) 10 dakika buradan Veznecilere olan yaya intikalin 6-7 dakika buradan da araçla veya otobüsle Fatih Camii’ne intikalin 4-5 dakika olduğu ÖLÇÜLMİÜŞTÜR...” Avukat Mahir Işıkay dosyaları tek tek okuduğunda o tarihte Jandarma Üsteğmen olan diğer müvekkilleri Jandarma Üsteğmen Özgür Ecevit Taşçı ve Jandarma Teğmen Erdinç Atik’in Fatih Camii ile ilgili hazırladığı iddia edilen keşif sonuç raporunda aynı bölümlerde, aynı imla hatalarının yapıldığını tespit etti. Hatta Eyüp Camii hakkında rapor hazırladığı iddia edilen Jandarma Yüzbaşı Nail İlbey’in hazırladığı raporun C bendi, Fatih Camii keşif raporuyla birebir aynıydı. Fatih Camii’ne gidiş anlatılıyordu. Bu raporun Hüseyin Topuz kullanıcı adlı farklı bir bilgisayarda Jandarma Üsteğmen Özgür Ecevit Taşçı ve Jandarma Teğmen Erdinç tarafından hazırlandığı iddia ediliyordu.

SAVUNMA: Sanıkların avukatı sordu: Her 2 farklı bilgisayasarda, farklı kişiler tarafından hazırlandığı iddia edilen 2 ayrı raporda, 2 ayrı metin birbiri ile nasıl aynı olur, nasıl aynı imla hataları yapılır? Bu durumda tek bir sonuç ortaya çıkar bu rapor aynı bilgisayarlarda ve aynı kişiler tarafından hazırlanmıştır.

Emniyetli telefon yok

- Çarşaf Eylem Planı Harekat Emri’nin Komuta ve Muhabere bölümünün B şıkkı: Operasyon esnasında muhabere, emniyetli cep telefonları ile sağlanacaktır.
SAVUNMA: Balyoz davası sanıklarından Kurmay Albay Jandarma Hüseyin Topuz, Jandarma Genel Komutanlığı’na yazılı olarak emniyetli cep telefonlarının hangi tarihte kullanılmaya başlandığını sordu. Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 21 Ocak 2011’de gelen cevapta emniyetli cep telefonlarının Genelkurmay Başkanlığı tarafından 28 Kasım 2008’de Jandarma Genel Komutanlığı’na tahsis edildiği, 2 Aralık 2008’den itibaren de ilgili personele bu telefonların verildiği belirtildi. Çarşaf Eylem Planı’nın yazıldığı ön görülen tarih ise 2002-2003 yıllarıydı...

2003’te o sokaklar yok
- Çarşaf Eylem Planı içinde bulunan 2003 yılında hazırlandığı iddia edilen keşif raporunda bir takım cadde ve sokak isimleri geçiyordu. Keşif yaptığı öne sürülen subayların bu cadde ve sokak üzerinden tarifleri yer alıyordu.
SAVUNMA: Savunma avukatları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bu sokakların 2003’teki isimlerini sordu. Gelen cevap ilginçti, subaylar tarafından hazırlandığı iddia edilen keşif raporunda adı geçen 10 sokak ve caddenin 2003 yılındaki isimlerinden farklıydı. Sokak ve caddelerin 2007’de değiştirilen isimleri, 2003 yılında hazırlandığı iddia edilen keşif raporunda yer alıyordu.

O hatta tramvay yok

- Çarşaf Eylem Planı’nda Keşif Formu isimli belgenin Yaklaşma Yolları Bölümü: Eminönü-Vezneciler arası tramvay, Vezneciler-Fatih istikametinden otobüs, araç ve taksi ile ulaşım imkanı mevcuttur.
SAVUNMA: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na avukatlar 2002-2003 yılları arasından Eminönü-Vezneciler arasında tramvay hattı olup olmadığı sordu. Cevap: Eminönü-Vezneciler arasında çalışan raylı sistem tramvay hattımız bulunmamaktadır. Aralık 2002-Ocak 2003 döneminde Zeytinburnu-Eminönü tramvay hattı mevcut olup yolculu işletme yapılmıştır.
O tarihte halk pazarı yok

- Darbe planlarının yapıldığı iddia edilen dijital belegelerdeki Beyazıt Camisi ile ilgili Keşif Sonuç Raporu’ndan bir cümle: Sahaflar Çarşısı ile devamındaki ara sokaklarda kurulu açık halk pazarlarından oluşmaktadır.

SAVUNMA: Avukat Mahir Işıkay, Fatih Belediyesi’ne raporda adı geçen bir halk pazarı olup olmadığını Fatih Belediyesi’ne sordu. Fatih Belediyesi’nden gelen cevap: Fatih Beyazıt Mahallesi Sahaflar Çarşısı’nın civarında belirtilen tarihlerde açık halk pazarının kurulmadığı tespit edilmiştir.

Express


En Çok Aranan Haberler