Mynet Trend

Can Yücel sözleri resimli: En güzel, kısa, Can Yücel aşk sözleri ve Can Yücel şiirleri

Can Yücel, Türk edebiyatına kendine özgü tarzı ile damgasını vurmayı başarmış, şiirleri ve sözleri ile akıllara kazınmayı başarmış ünlü şairdir. 1999 yılında aramızdan ayrılan ünlü şairimiz Can Yücel’in sözleri başta aşk sözleri olmak üzere Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarından her daim paylaşılmaktadır. Haberimizde en güzel, en etkileyici, aşk dolu Can Yücel sözleri, resimli Can Yücel sözleri ve Can Yücel şiirlerinden bir derleme hazırladık. İşte Can Yücel aşk sözleri...

Can Yücel sözleri resimli: En güzel, kısa, Can Yücel aşk sözleri ve Can Yücel şiirleri

Ünlü şairimiz Can Yücel’in sözleri ve şiirleri, yıllara damga vurmayı başarmış ve milyonlarca kişiyi etkilemiştir. Aramızdan ayrılmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen Can Yücel’in sözleri ve şiirleri halen etkileyiciliğini korumaktadır. Aşk dolu, hayata dair ve kendine özgü samimi olan Can Yücel sözlerini sizler için haberimizde derledik. Etkileyici, anlamlı, kısa Can Yücel sözleri ile resimli Can Yücel sözleri içinden seçtiklerinizi Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir, WhatsApp’tan gönderebilirsiniz. İşte müthiş Can Yücel sözleri...

kitaplar

KISACA CAN YÜCEL’İN HAYATI

1926’da İstanbul’da doğan Can Yücel, ilk Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’in oğludur. Orta öğrenimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamlayan Can Yücel, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü’nde okudu. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Can Yücel, bir süre Londra'da BBC Radyosu'nda çalıştı.

Can Yücel, Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir süre Bodrum’da turist rehberliği yaptı. Daha sonra İstanbul’a yerleşen, bağımsız çevirmenlik yapan Can Yücel, 1945-1965 yılları arasında “Yenilikler”, “Beraber”, “Seçilmiş Hikayeler”, “Dost”, “Sosyal Adalet”, “Şiir Sanatı”, “Dönem”, “Yöne”, “Ant”, “İmece”, “Papirus” adlı dergilerde yazdı.

Ünlü dünya şairlerinden çevirdiği şiirleri bir araya getirdiği “Her Boydan” adlı kitabı 1959 yılında yayımlanan Yücel, yapıtlarını “Yazma” (1950), “Sevgi Duvarı” (1973), “Bir Siyasinin Şiirleri” (1974), “Ölüm ve Oğlum” (1976), “Şiir Alayı” (1981), Rengarenk (1982), “Gökyokuş” (1984), “Canfeda” (1987), “Çok bi Çocuk” (1988), “Kısadevre” (1990) ve “Kuzgunun Yavrusu” (1990) adlı kitaplarda topladı.

Güler Yücel ile evli olan ve iki kızı olan edebiyatımızın aykırı şairi Can Yücel’i 12 Ağustos 1999 yılında kaybettik.

can-yucel-sozleri

kitaplar

CAN YÜCEL SÖZLERİ

Türk edebiyatına farklı tarzı ile damgasını vurmuş ve iz bırakmış şairlerinde Can Yücel’in aramızdan ayrılmasının üzerinden yaklaşık 20 yıl geçmesine rağmen, bazen kısa fakat bir o kadar anlamlı bazen uzun ve aşk sözleri her şekilde paylaşılmaya devem ediliyor. Günümüzde özellikle sosyal medyadan değişik mesajlar vermek için Can Yücel sözleri gibi ünlülerin, düşünürlerin söyledikleri paylaşılmaktadır. Sayfamızda bu değerli insan, Can Yücel’in o nadide sözlerinden bir kısmını sizler için derledik. İşte Can Yücel sözleri...

KISA CAN YÜCEL SÖZLERİ

Bir kısa söze kitap dolusu anlamlar sığdırabiliyor Can Yücel. Mesela "Sevince çocuk oluyor insan." Deyince okuyan herkese göre farklı anlamlar çıkabilir veya bunu paylaşmak isteyen çok farklı bir anlam yükleyebilir. İşte bu şekilde büyük anlamlar içeren kısa Can Yücel sözlerini haberimizde topladık. Sizler de bu kısa sözlerden istediklerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

Vedalar acıtsa da bazen gitmek gerekir.

İnsan hapşırdığı gün ölmezmiş.

Kibar olmak, haklı olmaktan daha önemlidir.

Ölürsem neye gam yerim ki en çok? Bir daha küfredemeyeceğime.

Ağlayanı güldürebilmek; ağlayanla, ağlamaktan daha değerliymiş.

Aşk da önemli olan aynı elleri tutmak değil, bir ömür hiç bırakmamaktır.

Senden ayrılınca anımsadım dünyanın bu kadar kalabalık olduğunu.

Bir şanstan söz ettirmeyecek kadar, mükemmel olmalı aşk.

Küfür burjuvazinin ağzında lağım çukurudur, işçi sınıfının ağzında açan çiçektir…

Bir şanstan söz ettirmeyecek kadar mükemmel olmalı aşk.

Yüz kızartıcı bir suç değildir hırsızlık; çalınan birinin kalbiyse eğer.

Aşk da önemli olan aynı elleri tutmak değil, bir ömür hiç bırakmamaktır.

Senden ayrılınca anımsadım dünyanın bu kadar kalabalık olduğunu.

Benim halim memleketin hali.

Heyt bu kadına can veren tanrım sarı bir yatışı var bütün çarşaflardan ayrı.

Sen mi kaldın dedim düzeltecek dünyayı, vurup kapıyı çıktım.

Utanılacak bir şey değildir ağlamak, yürekten süzülüp geliyorsa gözyaşı eğer.

Unutma; onu artık unuttum demek, bir kez daha hatırlamaktır aslında.

İnkar edip içimizde sakladığımız şeyler gerçekliğini kaybetmiyor.

Sevdiğin kadar sevilirsin.

Sen cevapları ezberliyorsun ama, hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz.

Hayatta her şeyini bir kişiye bağlama. Çünkü onu kaybedersen, her şeyini kaybedersin.

Gülümsemek, daha güzel bir görüntüye kavuşmanın bedava yoludur.

can-yucel-sozleri

kitaplar

EN GÜZEL CAN YÜCEL SÖZLERİ

Edebiyatımıza birbirinden güzel şiirler kazandırmış olan Can Yücel, kelimeleri öyle bir şekilde kullanmış ki geriye birçok güzel sözler bırakmıştır. "En uzak mesafe ne Afrika’dır ne Çin ne Hindistan ne seyyareler ne de geceleri… Işıldayan yıldızlar… En uzak mesafe iki kafa arasındadır birbirini anlamayan…" gibi en güzel Can Yücel sözleri derlemesini sizler için aşağıdaki derledik.

Ülkenin, farklı şehirleriydik. Ben sürgün yeri, sen başkent. İlk isyan hep sende başlardı. Cezasını çekmek hep bana kalırdı.

Acılara bakıp da küsme sevdalara, gavura kızıp da oruç bozulmaz. Sök at kafandan acabaları, kemik aynı yerden iki defa kırılmaz.

İnsanlarında yan etkileri olabiliyor. Kimileri başını döndürürken. Kimileri mideni bulandırıyor…

Küçükken annem, yerde ekmek görünce: yükseğe koy kuşlar yer derdi. Sevdiklerimizi hep yüksekte tuttuk, acaba kuşlar mı yedi?

Herkesin mutlu olmak için başka bir yolu varmış. Kendi yolumu çizdiğimde anladım.

Boş boş seviyorum demekle olmaz; göstereceksin sevdiğini, hissettireceksin. Yapamıyor musun? O zaman yoldan çekileceksin.

Çok sahiplenmeden, Çok ait olmadan yaşayacaksın. Hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi hem de hep senin kalacakmış gibi hayat. İlişik yaşayacaksın. Ucundan tutarak…

Bir gece sevgi duvarını aştık düştüğüm yer öyle açık seçik ki başucumda bir sen varsın bir de evren… Yalnızlığım benim çoğul türkülerim. Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi.

Yerin seni çektiği kadar ağırsın Kanatların çırpındığı kadar hafif... Kalbinin attığı kadar canlısın Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç… Sevdiklerin kadar iyisin Nefret ettiklerin kadar kötü... Ne renk olursa olsun kaşın gözün Karşındakinin gördüğüdür rengin...

Bazen rüzgarın saçımı dağıtmasına, yağmurun yüzümü ıslatmasına, birilerinin kalbimi kırmasına izin veririm. Sonra; saçımı toplarım, şemsiyemi açarım, kalbimi kapatırım. Hepsi bu.

Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne. ‘O olmazsa yaşayamam’ demeyeceksin, Demeyeceksin işte. Yaşarsın çünkü.

Çok çalıştım gitmeye de kalmaya da. İkisi de aynı acı, ikisi de rezil. Daha önce de gitmiştim ama böyle kalarak değil!

Başka türlü bir şey benim istediğim Ne ağaca benzer ne de buluta. Burası gibi değil gideceğim memleket. Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava.

Şu göğüs kafesimi genişleten umudum var oldukça güzel günlere olan inancım hiç bitmeyecek.

Benim öfkem gecelerin beyidir, kalkar bir tek çocuk ağlasa! İşte bak bu anasız yasa, Kanuni’nin değil bizimdir.

Bir insana zorla sevdiremezsin kendini, bana güven diyemezsin. O bunu hissetmiyorsa, tek bir söz söyleyebilirsin: Sen bilirsin.

Dünya öküzün boynuzlarında dururmuş, her kıpırdayışında deprem olurmuş. Oysa dünya, halkların omzu üstünde durur, kıpırdasın da gör.

Boş boş seviyorum demekle olmaz; göstereceksin sevdiğini, hissettireceksin. Yapamıyor musun? O zaman yoldan çekileceksin.

Eğer çok konuşmak faydalı olsaydı, Allah iki ağız, bir kulak verirdi. Onun için, çok dinleyip az konuşmak gerek.

O kadar da önemli değildir bırakıp gitmeler, arkalarında doldurulması mümkün olmayan boşluklar bırakılmasaydı eğer

can-yucel-sozleri

kitaplar

CAN YÜCEL AŞK SÖZLERİ

Bazen sevdiğimiz insana güzel bir şeyler söylemek isterseniz ama kelimeleri bir türlü toplayamazsınız. Öyle ki aklınızdan geçen fakat kelimelere dökemediğimiz aşk sözleri için bazen Can Yücel gibi büyük insanlardan yardım alırız. Ya da bazen Can Yücel aşk sözleri içinde sizin anlatmak istediğiniz duyguyu, hissi bulursunuz. Aşağıda Can Yücel aşk sözleri kısa bir derlemesini sizler için yayınlıyoruz.

Tabaklarda kalan son kırıntılar gibiydi sana olan sevgim. Sen beni hep bıraktın; bense hep arkandan ağladım.

Öyle herkesi sevmeyeceksin, seviyorum demeyeceksin, seni seviyorum diyebilmek için gerekirse bir ömür bekleyeceksin.

Senden ayrılınca fark ettim iki cebim olduğunu.

İçin yanarken üşümek, yüreğin kan ağlarken gülmek, özleyip de sevdiğini görememek. İşte aşk bu olsa gerek!

Gitmek istiyorsa, bırakacaksın gitsin! Aklı seninle olmayanın bedeni yanında olsun ister misin?

Aslında bütün insanları sevebilirdim, sevmeye senden başlamasaydım…

Senden ayrılınca anımsadım dünyanın bu kadar kalabalık olduğunu.

Kimileri ‘Seviyorum’ der, çünkü ezberlemiştir. Kimileri diyemez, çünkü gerçekten sevmiştir.

Yüz kızartıcı bir suç değildir hırsızlık; çalınan birinin kalbiyse eğer.

Boş boş seviyorum demekle olmaz; göstereceksin sevdiğini, hissettireceksin. Yapamıyor musun? O zaman yoldan çekileceksin.

Birine verilecek sevgin yoksa, ona ümit dolu gözlerle bakma!

Ne sahip olduğundur hayat ne de umdukların bunca zaman. Yüreğin kadardır hayat! Seviliyorsan renkli, seviyorsan siyah beyaz.

Bilir misin ne zordur severek yaşamak. Ona benimsin deyip sarılamamak. Ne zordur hep yakın hissedip aslında ondan uzak olmak.

Aşk da önemli olan aynı elleri tutmak değil, bir ömür hiç bırakmamaktır.

Artık başka biri alacak yerimi. Ve biliyorum zamanla unutacaksın beni, ama son kez düşün sevebilir mi seni, benim sevdiğim gibi?

Çok sahiplenmeden seveceksin mesela. Hem her an avuçlarından kayıp gidecekmiş gibi hem de hep senin kalacakmış gibi.

Seninle olmanın en kötü yanı ne biliyor musun? ” Seni seviyorum” sözcüğü dilimin ucunu ısırırken her konuşmamızda boş yere saatlerce havadan sudan söz etmek.

Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne. ‘O olmazsa yaşayamam’ demeyeceksin, Demeyeceksin işte. Yaşarsın çünkü.

Sevgili dediğin koluna değil, yüreğine yakışmalı. Ve öyle gelip geçici bir heves değil, Sonsuza dek nefesin olmalı!

Bir insanı herhangi biri kırabilir; ama bir tek en çok sevdiği acıtabilirmiş. Çok acıttığında anladım.

Anladım ki aşk; her iki tarafı da mağdur eden, yürekte izinsiz gösteri yapan mutluluk karşıtı bir eylem.

Bilir misin ne zordur severek yaşamak. Ona benimsin deyip sarılamamak. Ne zordur hep yakın hissedip aslında ondan uzak olmak.

Bilinmedik bir hüzün var içimde, bir gariplik. Anladım ki ya ben fazlayım bu şehirde ya da biri eksik.

Gururunu hiçe sayıp dön demezsen, her gün arkasından bakmakla yetinirsin.

Seninle olmanın en güzel yanı ne biliyor musun? Nerden bileceksin! Sen hiç benimle olmadın ki ya aklın başka yerdeydi ya yüreğin...

Aşk; kelime değil bir cümledir. Kurmak içinse, özneyle yüklem değil, iki yürek gerekir.

Korkulacak bir yanı yoktur aşkların, insan bütün derilerden soyunabilseydi eğer.

Sen, seni seveni görmeyecek kadar körsen, o da sana sevgisini söylemeyecek kadar gururludur işte.

Haykıracaksın ama isyan etmeyeceksin. Ağlayacaksın ama belli etmeyeceksin. Onsuz kalacaksın belki; ama asla vazgeçmeyeceksin.

Kural bu: En çok seven, hep en önce terkedilir. Unutma; vedalar acıtsa da bazen gitmek gerekir.

Bazen zordur dönmek ya da her şeyi unutup gitmek. Anladım ki insanı en acıtan şey; sevilmediğini bildiği halde delicesine sevmek.

Sevgi emekmiş. Emek ise vazgeçmeyecek kadar, ama özgür bırakacak kadar sevmekmiş.

Sevgili, arayıp da bulduğun birisi değil. Hiç aklında yokken aşık olduğun kişidir.

Çabuk unutulurdu ıslak bir öpücüğün yakıcı tadı belki de kalp, göğüs kafesine o kadar yüklenmeseydi eğer.

Ne kadar güzel geçti bütün yaz, geceler küçük bahçede, sen zambaklar kadar beyaz, bense yasak bir düşüncede.

Ben gidiyorum dediğimde, ‘gitme’ diyen birini değil, ben de geliyorum, yalnız gidemezsin! Diyen birini istiyorum.

can-yucel-sozleri

kitaplar

EN GÜZEL CAN YÜCEL ŞİİRLERİ

HER ŞEY SENDE GİZLİ

Yerin seni çektiği kadar ağırsın,

Kanatların çırpındığı kadar hafif...

Kalbinin attığı kadar canlısın,

Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç...

Sevdiklerin kadar iyisin,

Nefret ettiklerin kadar kötü...

Ne renk olursa olsun kaşın gözün,

Karşındakinin gördüğüdür rengin...

Yaşadıklarını kâr sayma:

Yaşadığın kadar yakınsın sonuna; ne kadar yaşarsan yaşa,

Sevdiğin kadardır ömrün...

Gülebildiğin kadar mutlusun.

Üzülme bil ki ağladığın kadar güleceksin

Sakın bitti sanma her şeyi,

Sevdiğin kadar sevileceksin.

Güneşin doğuşundadır doğanın sana verdiği değer

Ve karşındakine değer verdiğin kadar insansın.

Bir gün yalan söyleyeceksen eğer;

Bırak karşındaki sana güvendiği kadar inansın.

Ay ışığındadır sevgiliye duyulan hasret,

Ve sevgiline hasret kaldığın kadar ona yakınsın.

Unutma yağmurun yağdığı kadar ıslaksın,

Güneşin seni ısıttığı kadar sıcak.

Kendini yalnız hissettiğin kadar yalnızsın

Ve güçlü hissettiğin kadar güçlü.

Kendini güzel hissettiğin kadar güzelsin...

İşte budur hayat!

İşte budur yaşamak,

Bunu hatırladığın kadar yaşarsın

Bunu unuttuğunda aldığın her nefes kadar üşürsün

Ve karşındakini unuttuğun kadar çabuk unutulursun

Çiçek sulandığı kadar güzeldir,

Kuşlar ötebildiği kadar sevimli,

Bebek ağladığı kadar bebektir.

Ve herşeyi öğrendiğin kadar bilirsin,

Bunu da öğren,

Sevdiğin kadar sevilirsin...

SEVGİ DUVARI

Sen miydin o yalnızlığım mıydı yoksa

Kör karanlıkta açardık paslı gözlerimizi

Dilimizde akşamdan kalma bir küfür

Salonlar piyasalar sanat sevicileri

Derdim günüm insan içine çıkarmaktı seni

Yakanda bir amonyak çiçeği

Yalnızlığım benim sidikli kontesim

Ne kadar rezil olursak o kadar iyi

Kumkapı meyhanelerine dadandık

Önümüzde altınbaş altın zincir fasulye pilakisi

Aramızda görevliler ekipler Hızır paşalar

Sabahları açıklarda bulurlardı leşimi

Öyle sıcaktı ki çöpçülerin elleri

Çöpçülerin elleriyle okşardın beni

Yalnızlığım benim süpürge saçlım

Ne kadar kötü kokarsak o kadar iyi

Baktım gökte bir kırmızı bir uçak

Bol çelik bol yıldız bol insan

Bir gece sevgi duvarını aştık

Düştüğüm yer öyle açık seçik ki

Başucumda bir sen varsın bir de evren

Saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi

Yalnızlığım benim çoğul türkülerim

Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi

SEVGİLİ GENÇLİK

Öyle parçalandım ki ömrümde

Sevgiyle öfke arasında,

Sevgimi öfke vurdu

Öfkemi sevgi kaçırdı

İçim parçalandı arada

Bi de bi gün baktım gökyüzüne bir bayram gecesi

Bi kestane fişeği açmıştı yedi rengimden

Yağıyorum çocukların üstüne

SON GÜRLÜK

Trabzon hurması ağacına döndüm

Tüyüm tüsüm döküldü, yapraksız kaldım

Yine de meyvaya duruyorum bu cıbıl halimle

Tepeden tırnağa

Turuncu turuncu

Kütür kütür

Bu benim sonbaharım

Bu benim son gürlüğümdür

kitaplar

RESİMLİ CAN YÜCEL SÖZLERİ

Şiir denilince akla ilk gelen isimlerden olan Can Yücel’in her türlü konu için yazdığı anlam dolu sözlerini Facebook, Instagram, Twittter ve WhatsApp gibi sosyal medya mecralarından paylaşmak için resimli olarak ararız. Bu konuda size yardımcı olacak bazı resimli Can Yücel sözleri derledik.

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

can-yucel-sozleri

kitaplar

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler