HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çeyrek altın ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç lira? İşte 18 Ağustos güncel altın fiyatları

Çeyrek altın ne kadar oldu? Çeyrek altın güne düşüşle başladı. Geçen hafta son iki ayın en yüksek değerine ulaşan çeyrek altın 240 lirayı geçmişti. Peki çeyrek altın şu an ne kadar? Çeyrek altın kaç lira? Çeyrek altın fiyatı ne oldu? İşte 18 Ağustos güncel ve anlık altın fiyatları...

Çeyrek altın ne kadar oldu? Çeyrek altın kaç lira?  İşte 18 Ağustos güncel altın fiyatları

Çeyrek altın ne kadar oldu? Çeyrek altın güne yükselişle başladı. Son iki ayın en yüksek değerine ulaşan ve 240 lirayı geçen çeyrek altın, bu hafta başı ile değer kaybına uğradı. Uzmanlar, altın fiyatlarının Kuzey Kore - ABD arasında gerilim nedeniyle yıl sonuna kadar artış göstereceğini iddia ettiler. Peki çeyrek altın ne kadar? Çeyrek altın kaç lira? İşte 18 Ağustos Cuma güncel altın fiyatları...

18 AĞUSTOS 2017 ÇEYREK ALTIN FİYATI

An olarak altın fiyatları;

146,03 liradan alınan gram altın, 146,08 liradan,

233,65 liradan alınan Çeyrek altın 238,84 liradan,

465,84 liradan alınan Yarım altın 477,69 liradan,

964 liradan alınan Cumhuriyet altını ise 974 liradan,

934,60 liradan alınan Tam Ziynet altını, 952,45 liradan satılıyor.

Altın fiyatlarını anlık ve güncel olarak aşağıdaki bağlantıdan 7/24 takip edebilirsiniz.

Altın fiyatları için tıklayın

ÇEYREK ALTIN NEDİR? KAÇ GRAMDIR?

Çeyrek altın 22 ayar ve 1,754 gramdır. Çeyrek altın çapı 18 mm'dır. Cumhuriyet Altını gibi Çeyrek Altın da T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Çeyrek altının ön yüzünde ''Türkiye Cumhuriyeti'' yazısı ve basım tarihi yer almaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ve bu resmin çevresinde kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süslemesi bulunmaktadır.

Çeyrek altın, işçiliğin az olması sebebi ile en çok tercih edilen yatırım altınları arasında yer almaktadır. Yatırım amaçlı altın alımlarında işçiliği en az olan altın türleri tercih edilmelidir. İşçilik ne kadar fazla ise alıcının ödeyeceği işçilik ücreti de o oranda artmaktadır. Bu anlamda en avantajlı altın türü ise Gram Altındır. Gram Altın işçiliği en az olan altın türüdür. İşçiliğin az olması, alış-satış farkının da az olması anlamına gelmektedir. Altın ulaşması oldukça zor olan değerli bir madendir. Ülkemizde ve Dünya' da altın yaygın şekilde neredeyse tüm sektörlerde kullanılmaktadır. Tıp sektöründen endüstriyel alana kadar yaygın olan bu maden saf olarak çok yumuşak bir haldedir bu yüzden farklı metaller eklenebilir.

Piyasa üzerinde en çok el değiştiren çeyrek altın ülkemizde devlet denetiminde Türkiye Cumhuriyeti Darphane’sinde basılmaktadır. Ülkemizde çeyrek altın hediyelik olarak götürülürken yatırım aracı olarak da kullanılır. Fiyatının uygun oluşu her bütçe için alım kolaylığı sağlar. Ayrıca çeyrek altında eski tarihli ve yeni tarihli olmak üzere bir ayrım söz konusudur. Yeni tarihli çeyrek altınlar piyasaya yüksek bir fiyatla giriş yapar ancak eski tarihli çeyrek altınlar vergiden muaf, ikinci el olduğu için yeni tarihli altına göre fiyatı daha düşüktür. Bu yüzden yatırım amaçlı çeyrek altın yani küçük altın almak isteyenler eski tarihli olanları tercih etmelidir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler