HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP, go-kart pistindeki kazayı TBMM'ye taşıdı

Akgöl, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sundu.

ANKARA(ANKA) - CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Tuğba Erdoğan'ın go-kart pistindeki kazada yaşamını yitirmesini Meclis'e taşıyarak, "Pistin TOSFED tarafından verilmiş lisansı ve işletmenin bulunduğu belediyece verilmiş işletme ruhsatı var mıdır?" diye sordu.

Akgöl, önergede, "Sakarya ilinde bir AVM'nin bahçesinde faaliyet yürüten hobi-karting pistinde elim bir kaza meydana gelmiş ve 24 yaşında olan Tuğba Erdoğan kaza sonucu kafası koparak yaşamını yitirmiştir. Bu elim olayın sadece işletmecinin gerekli güvenlik önlemlerini almayarak sebebiyet verdiği bir cinayet mi yoksa buralara kontrolsüz faaliyet izni veren idarelerin mi suçlu olduğu eminim ki ortaya çıkarılacaktır" dedi.

Bu kazanın yaşandığı Sakarya ilindeki AVM'de faaliyet yürüten pistin TOSFED tarafından verilmiş lisansı ve işletmenin bulunduğu belediyece verilmiş işletme ruhsatı olup olmadığını merak eden Akgöl, şu sorulara yanıt aradı:

"Türkiye'de faaliyet yürüten toplam kaç hobi-karting (go kart) pisti bulunmaktadır? Bunlardan kaçı hobi karting yönetmeliğindeki koşulları yerine getirerek lisanslı faaliyet yürütmektedir? Lisans almadan faaliyet yürüten kaç işletme vardır? Ülkemizde hobi karting pist işletmeciliği kaç yıldır yapılmaktadır?

Bu işletmelerin denetim yetkileri hangi kurumdadır? Bu işletmelerin denetimleri yapılmakta mıdır? Şayet yapılmıyor ise bu yasal bir boşluktan mı kaynaklanmaktadır? Şayet yasal boşluktan kaynaklanan bir denetimsiz faaliyet söz konusu ise bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri hazırlamak için bakanlığınızca bir teknik çalışma yapılacak mıdır? Yasal bir boşluk var ise bugüne kadar gerekli düzenlemeleri hayata geçirmeyenlerin bu cinayet gibi kazada ki sorumlulukları nedir?"

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler