CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yine solu eleştirdi!

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. İnce SOLOTÜRK'ün gösterilerinin iptal edilmesine ilişkin olarak, "Duydum ki bugün bir genelge yayımlıyorlarmış, ince belli bardakla çay içmeyi de yasaklayacaklarmış." dedi. İnce CNN Türk yayındaki sol görüşe yönelik sözlerini yineleyerek, "Solun birlikteliği eski bir terminoloji. Bu, işe yaramaz artık. 50+1 lazım. Daha değişik bir terminoloji lazım." ifadelerini kullandı.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yine solu eleştirdi!

İnce, beraberindeki heyetle, sırasıyla Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Mehmet Raşit Tükel ile Türk Mimar ve Mühendisleri Odaları Birliği Başkanı Emin Koramaz’ı makamlarında ziyaret etti.

Muharrem İnce

“İNCE BELLİ BARDAK DA YASAKLANACAKMIŞ”

Ziyaretlerinde 24 Haziran’da cumhurbaşkanı seçimini kazanacağına inancını dile getiren İnce, vaatlerini hatırlattı. Ziyaret ettiği için SOLOTÜRK pilotlarının cezalandırıldığını, Cerrahpaşa’daki dekanın görevden alındığını savunan İnce, “Duydum ki bugün bir genelge yayımlıyorlarmış, ince belli bardakla çay içmeyi de yasaklayacaklarmış.İnce korku böyle bir şey. YÖK Başkanı’nı ziyaret etsem, Genelkurmay Başkanı’nı ziyaret etsem acaba onları da görevden alırlar mı diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin de devlet memurluğu yaptığını hatırlatan İnce, meydanlarda söylediklerinin sıradan bir siyasetçinin sözleri olmadığını belirtti. nce, meydanlarda “Vatandaş asla kemer sıkmayacak, devlet sıkacak.” sözünü verdiklerini anlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin seçim beyannamesinde açıkladığı polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin özlük haklarına yönelik ek gösterge düzenlemesine ilişkin vaadini eleştirdi.

Muharrem İnce

“OHAL KALKACAK”

3600 ek gösterge verilmesini kendilerinin dile getirdiğini ve bu konuda TBMM’de verdikleri önergenin reddedildiğini iddia eden İnce, “Cumhurbaşkanı olur olmaz, yemin eder etmez ilk işimiz OHAL kalkacak. Özgür bir Türkiye olacak, konuşan bir Türkiye olacak. Cumhurbaşkanını eleştiren bir Türkiye olacak.” diye konuştu.

“Türkiye’yi normalleştireceğiz, uzlaştıracağız, barıştıracağız.” diyen İnce, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun asla kaldırılmayacağını, herkesin istediği sendikaya üye olabileceğini de vadetti. Görevde yükselmeler konusunu da önemsediklerini dile getiren İnce, “Bu ülkenin gençlerinin adil bir sistemde kamuda yükselmesini gerçekleştireceğiz. Mülakatı kaldıracağız. Mülakat varsa liyakat yoktur. Bu olmayacak, memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz.” dedi. Kadının iş gücüne katılım oranının yüzde 32’den yüzde 50’ye çıkarılması gerektiğini belirten İnce, bunun için her mahalleye bir kreş yapılması sözünü verdi.

Muharrem İnce

"SOLUN BİRLİKTELİĞİ ESKİ BİR TERMİNOLOJİ, BU İŞE YARAMAZ ARTIK"

İnsanların birbirleriyle barış içinde yaşaması ve Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesini sağlayacaklarını ifade eden İnce, şöyle konuştu:

“Bunu başaracağız, inanıyorum fakat bunun için bir büyük yelpazeye ihtiyacımız var. Solun birlikteliği eski bir terminoloji. Bu, işe yaramaz artık.

50+1 lazım. Daha değişik bir terminoloji lazım. Cumhuriyetçiler bir araya gelecek, bunun içinde sosyalistler, muhafazakarlar, sosyal demokratlar, liberaller olacak. Geniş bir yelpaze olacak. Bu geniş yelpazeyi kuramadıktan sonra hiçbir işe yaramıyor”

TRT AÇIKLAMASI

İnce, bunu da “Yön, Yöntem ve Yönetim (3Y) ” ile gerçekleştireceklerini vurgulayarak, ortak akılla ortak iyiyi bulmanın önemine dikkati çekti. TRT televizyonlarında kendisine ayrılan süreyi de eleştiren İnce, “Ne keser gibi hep bana, ne rende gibi hep sana, testere gibi bir sana, bir bana olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

İnce, özellikle eğitim konusunda dayatma yapmayacağını, tüm tarafları uzlaştıracaklarını dile getirerek, “Yeni bir sınav sistemi kuracağız. Adil, geçerli, güvenli ve herkesin kabul ettiği. Benden sonra birisi cumhurbaşkanı olduğunda değiştirmeye gerek duymayacak. Toplumu uzlaştırarak bunu yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

“ŞEFFAF DEVLET OLACAK”

Kimsenin kılık kıyafetine karışmayacaklarını, bunun artık aşıldığını ve siyasetin gündeminde olmadığını belirten İnce, terör örgütleriyle mücadeleye ilişkin de görüşlerini aktardı. İnce, “Terör nereden gelirse gelsin, amansız bir şekilde mücadele edeceğiz. İster FETÖ, ister IŞİD, ister PKK, ister başka terör örgütleri olsun. İkinci büyük mücadelemiz yolsuzluklarla olacak. Yetimin hakkını yediremeyiz. Hesap veren, şeffaf bir devlet olacak, bunları başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Seçim kazanmak için siyasetçi mantığıyla değil, devleti yönetmek için devlet adamı mantığıyla hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan İnce, 16 yılda 320 milyar lira borç yapıldığını öne sürdü.İnce, 24 Haziran’da cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Merkez Bankasını özgürleştireceğini savunarak, kamuda zorunlu olmayan yatırımları erteleyeceklerini ve tasarruf dönemine gireceklerini söyledi. Bu tasarrufa önce kendisinin başlayacağını belirten İnce, daha sonra eğitim ve Ar-Ge çalışmalarına hız vereceklerini, üretime dayalı ekonomi izleyeceklerini kaydetti. İnce, ziyaretlerde konfederasyon ve birlik yöneticilerinin sorularını da yanıtlayarak, kendisine ilettikleri tüm sorunlara çözüm üretecekleri sözünü verdi. Ziyaretlerde CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Onursal Adıgüzel de hazır bulundu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Öyle uzaktan konuşmayla olacak iş değil devlet yönetiminden bahsediyoruz sayın İnce kabile değil! Biz lafa değil icraate bakarız:)
Sarayı kapatıyoruz. sabredin.. az kaldı...
Sn. İnce, sen kaldıracaksın ya YÖK Başkanını ziyaret onuda istifa ettisinler, İstemediğin kişi veya kurumları ziyaret et onlarda istifa etsin. Hatta Sn. Akar'ı da ziyaret et onuda görevden alsınlar. Millete el salla onlarda istifa etsin.
MUHARREM BAŞKA ÇAREM OLMADIĞI İÇİN OYUMU VERECEĞİM.ANCAK SOLU İNKAR EDENİ AFFETMEYİZ BUNU DA BİL.BİZİM TRAKYA'DA ASLINI ÇİNGENELİK LERİNDEN UTANDIKLARI İÇİN ÇİNGENELER İNKAR EDER.ASLINDA ONLARI HE PSİ BİZİM BİRER PARÇAMIZ VE BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERLERİ VAR.HADDİNİ AŞ IYORSUN DİKKATLİ KABAĞI KIRMAYALIM.SEN İŞİNE BA KONUŞMAN GEREKTİĞİ KONULARDA KONUŞ.BU KONUŞMALARINLA HEM KENDİNE,HEM CHP'YE HEM DE BİZLERE ZARAR VERİR,RTE VE AKP'NİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRERSİN.
sağ da eleştirilebilir sol da eleştirilebilir..gayet normal şeyler bunlar haber bile olamyacak şeyler ..yine abartılı ve tek kutuplu bir haber..
Ne solu.Dünyada sol diye bir kavram yok.Nereden çıktı.Türkiye de solcu geçinenler ile gerici dinciler aynı kafada. Sosyal devlet var.Sol ya da sağ yok.Bu sol-sağ kelimeleri anormal bir oturumda sağda ve solda oturanların bir ülkedeki konumu.Ayıptır.Emekçi diyebilirsiniz,dinci faşist diyebilirsiniz,komünist dikta diyebilirsiniz.Sağ-sol yok,cahillik kardeşim cahillik.
TÜRKİYEYE YANDAŞ YALAKALIK DAYANIŞ YAMASI YAPMAYAN. SOSYAL YAŞANTIYA ZARAR VERMEYEN ADALETLİ VE TOPLUMSAL HOŞGÖRÜ SAHİBİ.HAKCA PAYLAŞIMI ESAS BİLEN VE KURUMLARI GÖREV BİLİNCİYLE YÖNETECEK İNSANLAR GELMESİ.TÜM ARZUMUZDUR.
Diğer Haberler