HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'li Balbay: Kaset işinde bir MİT yeniği var

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP ve MHP'ye yönelik kaset operasyonunda MİT'in yer aldığını iddia etti. Balbay, "Bu işin içinde bir MİT yeniği var" dedi.

CHP'li Balbay: Kaset işinde bir MİT yeniği var

Milletvekili Balbay, CHP Aydın İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, Efeler İlçe Başkanı Bayram İnci ve partililerin katıldığı toplantıda konuşan Mustafa Balbay şunları söyledi:

"Demokrasilerde bir iktidar, kendisini en iyi seçenek olarak sunmak için her şeyi yapabilir. Elbetteki hukukun içerisinde kalma kaydı ve şartıyla. Türkiye'de geçmiş iktidarlar bunu yaptılar. 'Bizden daha iyi bir seçenek yok' dediler, 'Yine biz geliyoruz' dediler. Eğer bir iktidar kendisi dışında seçenek oluşturabilecek bütün partilere saldırıyorsa ve bütün seçenekleri yok etme mücadelesine girdiyse, bunun adı demokrasi olmaz. AKP iktidarı şu anda MİT'i, altını çizerek söylüyorum MİT'i, 'Muhalefeti İmha Teşkilatı' haline getirmiş durumda. Bu kabul edilemez. Genel başkanımız bunu beş altı ay önce, 'Resmen MİT içerisinde bizimle uğraşan bir birim oluşturuldu' dedi ve tatmin edici bir açıklama yapılmadı."

AK Parti yöneticilerinin sürekli karanlık senaryolardan, kumpaslardan söz ettiklerini ama kendilerinin bunu yaptığını iddia eden Balbay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların dik alasını iktidar yapmakta. Bu çok çirkin bir oyundur. Bugün AKP, muhalefeti yok etmeye çalışırken aslında kendi meşruiyetini yok etmeye çalışmaktadır. Bu demokrasinin bir yeri yara alırsa bütün ülke etkilenecektir. Maalesef böyle bir durum, ben bunu böyle değerlendiriyorum. 2011 seçimlerinden önce hem CHP hem de MHP'ye yönelik bir kaset saldırısı yapıldı. Şimdi onun bir başka benzerinin organize edilmekte olduğunu görüyoruz. Bu çok çirkin bir şey. Siyasetin meşruluğu bir yara aldığında, bundan en çok iktidar partisi zarar görür. Toplum, siyasetten umudunu keser. Siyaset dışı başka bir arayış demeyeyim, bir umutsuzluğa sürüklenir. Buna da hakkı yok."

'PAKETİN İÇERİĞİ ANAYASAYA TERS UYGULAMALARLA DOLU'

İl Başkanlığı'ndaki ziyaretin ardından Aydın'da görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Mustafa Balbay, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Balbay, mecliste görüşülmekte olan iç güvenlik paketini değerlendirdi. Paketi eleştiren Balbay şöyle dedi:

"AKP'nin gündeme getirdiği iç güvenlik paketi, vali ve kaymakamlara hakim ve savcıların sahip olduğu yetki ve sorumluluklar veriyor. Polisin sorgusuz sualsiz 48 saat gözaltı ve alıkoyma yetkisi olacak. Maalesef bugüne kadar hakim kararı gerektiren alıkoyma yetkisi ile donatılacaklar. Ne yazık ki bu paketin içeriği anayasaya ters uygulamalarla dolu."

(DHA)

Express


En Çok Aranan Haberler