HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çukurova'da buğday hasadı başladı

Çukurova'da buğday hasadı başladı

ADANA (İHA) - Çukurova'da buğday hasadı başladı. Buğday taban fiyatının açıklanmasını bekleyen üretici Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açılmasını istiyor.

Yüreğir Ziraat Odası (YZO) Başkanı Şahin Tekin, Adana'da, Yumurtalık İlçesi'nin denize yakın, kıraç tarlalarda ekilen alanlarda buğday hasadına başlandığını belirtirken, ovadaki verimli arazilerde de hasat hazırlığı yapıldığını bildirdi. Tekin, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hasat öncesi hazırlıklarını hızlandırmasını ve hasat döneminde de fiyat açıklanmasa bile "avans alımı" yaparak üreticiyi ve piyasayı rahatlatması gerektiğine işaret ederek, "Aksi durum üreticiyi perişan eder. Buğday şu anda piyasada 300 bin liranın altına düştü. Tüccar geçen yıldan zarar ettiği için yeni alımda kararsız davranıyor. Borçlu üretici de ürününü bir an evvel satarak faizden kurtulmak istiyor.

Bu durumda üreticinin tek tutar dalı 'kara gün dostu' TMO olacak. TMO'nun harekete geçmesi için de Ankara'nın talimat vermesi gerekiyor" dedi.

Tekin, Hükümetin buğday üreticisini düşünerek bu yıl alım fiyatını erken açıklamasını, TMO'nun da geçen yıl verilen 352 bin liralık fiyatı baz alarak "avans alımı" yapmasını isterken, alımların gecikmesinin piyasayı kaosa sürükleyeceğini, buna da seyirci kalmayacaklarını ifade ederek, "Gerekirse çiftçiyi sokağa dökeriz. TMO'nun açılması bizim için hayati önem taşıyor. Gecikme durumunda da üretici malını yok pahasına satmasın. Tarlasında, evinde, ambarında bekletsin. Buğdaya kolay kolay bir şey olmaz" diye konuştu.

"GÜBREYE TALEP OLMAMASINA RAĞMEN FİYAT YÜKSELİYOR" Tekin, ayrıca iki ay önce 370 bin lira olan üre gübresinin yarından itibaren Tarım Kredi Kooperatifleri'nde 570 bin liraya satılacağını belirterek, "Biz gübrede tekel var diyoruz, kimse aldırmıyor. Devlet elindeki gübre fabrikalarını bir bir satarsa bunlar olur. Dolar düşüyor, gübre çıkıyor. Üstelik şu günlerde gübreye talep de yok, ama fiyat yükseliyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

Bu arada Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili ve TBMM Tarım ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi de, "Dünya Çiftçiler Günü" nedeniyle Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ni (TZOB) ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a üreticilerin sorunlarının detaylı olarak bildirildiğini söyledi. Kirişçi, "Ziyarette Başbakan ile sektör temsilcileri biraraya geldi ve her şey konuşuldu. Bu ülkenin üreticilerinin beklentilerini biliyoruz. Buğday piyasası da hem içerde, hem de dışarıda yakın takibe alındı. Hükümetimiz her iki durumu da değerlendiriyor. Dünya gerçekleri nedir son bir bakış yapılacak. Herkesin bir maliyet hesabı var. Hükümetimiz, bunu sağlıklı şekilde değerlendirip fiyatları erken açıklamayı düşünüyor"
dedi.

Kirişçi, şu anda TMO silolarının geçen yıl yapılan yoğun mısır alımları nedeniyle dolu olduğunu, boşaltılmasından sonra uygun hale geleceğini de kaydetti.

Express


En Çok Aranan Haberler