Cumhuriyet döneminin en büyük camisi

Cumhuriyet döneminin en büyük camisi olan Çamlıca Camii'nin minaresinden İstanbul manzarası göz kamaştırıyor. Havadan ilk kez görüntülenen caminin minareleri ise gözükmeye başladı.

Cumhuriyet döneminin en büyük camisi

Tarih ve kültür şehri İstanbul'da yapımına 9 ay önce başlanan Çamlıca Camii inşaatının yüzde 50'lik kısmı tamamlandı. Manzarası ile ziyaretçilerini şimdiden büyüleyen cami yaklaşık 50 bin kişilik olarak planlanıyor. Havadan ilk kez görüntülenen cami inşaatından işçiler hız kesmeden çalışıyor. Sabah erken saatlerde mesaiye başlayan işçiler, akşam saatlerinde kadar ter döküyor.

Geleneksel anlamda, külliyenin camiden öte bir yapı olduğuna dikkat çeken İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Cami de bu külliyenin ana parçalarından birisi. Camimiz bir dönem eseri olarak planlanıyor. Tıpkı dünün tarihi eserlerini geçmişe taşımakla yükümlü olduğumuz gibi, bizden sonraki kuşaklarda bu camiyi tarihi eser olarak addederek, daha sonraki kuşaklara taşıyacaklarını ümit ettiğimiz bir eser yapıyoruz. Camimiz Cumhuriyet döneminde yapılmış en büyük cami olacak. Teorik olarak 37 bin 500 kişi ama sert zeminleri de dikkate aldığımız zaman 50-60 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlıyoruz” dedi.

"250 KİŞİ ÇALIŞIYOR”

Cami inşaatının yüzde 50'sinin tamamlandığına dikkat çeken Külünk, "Çok kısa sonra cami bloğumuzun inşaatına başlayacağız. Aynı anda burada 250'nin üzerinde insanla çalışarak bu işi ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 30-40 kişilik bir teknik ekibimiz var” diye konuştu.

MİNARELER GÖZÜKTÜ

Minarelerinden en başından beri gözüktüğünü ifade eden Külünk, "Lakin minareler inşaat bloğumuza bağlı olduğu için sizler fark edemiyordunuz. Fakat şimdi 1 numaralı minaremizin 7-8 kütükten, yuvarlak bölüme geçişi olan kalıbını yaptık. Betonunu dökmek üzereyiz. Ondan sonra çelik kalıplarla minarenin gövdesini yapmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

"1 TEMMUZ 2016 KADİR GECESİ AÇMAYI HEDEFLİYORUZ"

Çamlıca Camii'ni 1 Temmuz 2016 günü açmayı planladıklarını söyleyen Ergin Külünk, "1 Temmuz 2016 Cuma günü Kadir Gecesi'nde kimse bir yere randevu vermesin. Cuma namazından birkaç saat önce Çamlıca Tepesi'ne bekliyoruz. Başbakanımız bizim manevi hamimiz. Kendileri fırsat buldukça bizi ziyaret ediyorlar. Onun dışında da sürekli kendilerine bilgi aktarımı yapıyoruz. Camimizle ilgili tüm bilgileri güncel olarak kendisine arz ediyoruz” dedi.

9 BİN 500 TON DEMİR KULLANILDI

Öte yandan, cami inşaatında bugün kadar 9 bin 500 ton demir kullanıldığı öğrenildi. 72 bin metreküp beton dökülürken, 140 bin metrekare kalıp yapıldı. İnşaat alanından ise 700 bin metreküp hafriyat kaldırıldı. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 135 yorum
cami yapılmasına karşı değilim ama devlet öncelikle vatandaşına eğitim vermeli,sonra sağlık hizmeti vermeli ve ondan sonrada iş imkanı sağlamalı ve ondan sonra zaten ibadet ve din işi kendiliğinden olur.devletin birinci önceliği vatandaşına iyi bir eğitim verip sağlık hizmetlerinden herkesin adil bir şekilde yararlanmasını sağlamak ve belli bir yaşa geldikten sonrada iş imkanı sağlayıp yuva kurmasına yardımcı olmaktır.din ve ibadetin öncelikli oldugunu düşünmüyorum.kimsede demesinki ibadet önemlidir diye,dünyada hac ibadetini en gec ve en yaşlı yapan millet türklerdir.
DEMOGOJİ YAPMAYIN LÜTFEN. CAMİ DE BİR İHTİYAÇTIR. EĞİTİM VE SAĞLIK SORUNU BİTTİKTEN SONRA (KİM BİLİR KAÇ YIL SÜRECEK) KİM ÖLE KİM KALA... İBADET ERTELENEMEZ...
Siz cami yapımına karşı olmaya bilirsiniz ancak hükumet karşıtı olduğunuzu çok belli ediyorsunuz bu hükumet ne yaparsa illaha bir muhalefet olmak sanki hayatınızın bir parçası olmuş. Eğitim,Sağlık,İş imkanı bunları kim ne şekilde bu ülkeye fayda sağlayan gelişmelerde bulunduğunu gayet iyi biliyor ya siz bu yorumu yapan yaşınız 18 in altında olduğu için bilmiyorsunuz yada ileri derecede hafıza eksikliğiniz var. Araştırın elinizin altında klavye komandoluğu yapıncaya kadar açın araştırın 10 yıl öncesi ile şimdiki halleri araştırın bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. vede ne gibi bir çalışmalar devam ediyor araştırın Allah rızası için diyorum araştırın öğrenin.
İNSANIN NE ZAMAN ÖLECEĞİ BELLİ OLMADIĞI İÇİN DİN HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR...YAŞLANINCA DİYORUZ AMA YAŞLANACAĞIMIZA BİR GARANTİMİZ YOK... ÇEVREMİZE BAKTIĞIMIZDA HEMEN HER YAŞTAN İNSANIN ÖLDÜĞÜNÜ GÖRÜYORUZ... DİNİ SONRAYA BIRAKMAK EBEDİ BİR AHİRETİ TEHLİKEYE ATMAKTIR...
@musti_3_1 EVET 10 YIL ÖNCE PKK KÖY BASIP BEBEK ÖLDÜREN KADINLARA TECAVÜZ EDEN BİR ÖRGÜTTÜ BUGÜN SÖZDE BENİM SAVUNUCUM OLMUŞ. 10 YIL ÖNCE KUYRUĞUNU SİNESİNE ÇEKMİŞ BİR ERMENİ Pİ.İ OLAN FAŞİST LENİNİST BİR DEVLET HAYALİ KURAN CUMHURİYETİ YIKMAK İÇİN ISYAN BAŞLATAN APO BUGÜN DEVLETE EMİR VEREBİLİYOR 10 YIL ÖNCE 4-5 TANE İL ALAN TERÖRİST GÜDÜMLÜ PARTİ BUGÜN 10 İL ALABİLİYOR ÖZERKLİK NARALARI ATILABİLİYOR GÜN GEÇMİUOR Kİ BİR TERÖR OLAYI ÇIKMASIN BİRİLERİ İSE MÜDAHALE ETMEK YERİNE ANCA BU BÖYLE OLDU DİYE DURUM RAPORU VERİYOR BİRİLERİDE DİN TÜCCARLIĞI YAPARAK 15-20YIL ÖNCESİNDE İMZALARI ATILAN UÇAK PROJELERİ BİTİNCE BİZ YAPTIK DİYE ÇÖREKLENİP HALKI KANDIRIYOR ABD ABİSİNİN ONAYINI ALAMADIĞI İÇ
İNŞAATI BİTTİĞİNDE DÜNYADAKİ ÜÇÜNCÜ BÜYÜK CAMİİ OLMA ÖZELLİĞİNİ ELİNE ALMIŞ OLACAK
sonra birisi çıkacak başka bir ülkede yenisini yapacak en büyük camı benim ülkemde diyecek , sonra biri, sonra biri. Vatandaş ameliyat olamıyor. Ne çıkar. Arkadaşlar Ey UYUYANLAR, ey dingiller ,EY ÖRÜMCEK KAFALILAR birincisi bu cami öyle denildiği için yapılmıyor . Yandaş mütaahhit kazansın, bir de köylüleri kandırayım diye yapılıyor. ANCAK, düşünün bir be aptallar... vatan toprağında hakkaride şırnakta 100 metre kare karakol yapamayan bir devlet 1 milyon metre kara cami yapsa ne ÇIKAR. Evvela vatan gerek. bunu bir anlasa Şu % 46 aptal kitle
İyi.... ahlaksızlık, din simsarlığı, hırsızlık ortadan kalkacak. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi, üçüncü büyük gücü, ücüncü en mutlu ülkesi olacağız. dünyanın üçüncü büyük eğitimli ülkesi olacağız. ilk ücte dünya çağında üniversitemiz olacak. Camilerimizin Cuma haricinde de dolup taşacak ve üçüncü en büyük ücüncü müslüman ülkesi olacağız. Vaybeee, amma da övüneceğiz. umarım caminin betonundan, çimentosundan, demirinden encok çalan üçüncü ülke olmayız. Allahım, Kuran_ı Kerimi birkez eline alıp okumayan, namazını düzenli kılmayan bu kişilerin, senin ibadethanenin büyüklüğü ile övünmelerini, affet.
Alnı secde görmemiş ne kadar beynamaz çapulcu varsa bu gün Müslümanlara nerede ibadet yapacağını ve günümüzde Camii yapımının ne kadar gereksiz olduğunu hep bir ağızdan haykırıyorlar. Ulan leş kargaları, size soran mı var, siz gidin denizi seyrederek şarabınızı zıkkımlanın. Biz Camimizi istediğimiz yere yapar, istediğimiz şekilde de ibadetimizi yaparız. Olmayan beyninizi böyle şeylere yormayın
Sayın dingil;bu ülkede cami sayısının okul ve hastanelerden fazla olduğunu bilyormusun,tabii bunun paralelinde imam sayılarının öğretmen ve doktor sayılarının toplamına eşit olduğunu.Sayın dingil;diyanet bütçesinin,bilime ayrılan bütçenin 10 katı olduğunu da biliyormusun,tabi buna paralel senin gibi cahil takımının,aydınlardan daha çok olduğunu.İslamiyette gösteriş olmaz.Mahallendeki cami neyine yetmiyor.Beş vakit camiye gidiyorsan ya emeklisin ya da boş gezenin boş kalfası.Yorum yapacağım diye kıçını yırtma sen söyler sen inanırsın.Feto gibi,onun bunun gibi sahte imamlar türedi sayenizde!
Nasıl bir Namüslüman olduğun belli adi adam.
gene konşurken ağzı ve bi tarfını karştran bir zavat...
dünyada en çok cami bu ülkede..ama sahtekarlık yalancılık cinayet vb de dünya sıralamasında da he en önde .. milletin denizine karışıyorsun da plaj kapatan yada denize çarşafıyla girenleri ve evlerinde içen turbanlıları neden görmezsin..tabi onlar şeklen öyle demi.
secde ettiğiniz yere rte yazarsınız tam olur nede olsa allahın tüm sıfatlarını taşıyor sizin için
o caminin inşatının nerde olduğunu biliyormusun ? önce bir araştır sonra insanlara çamur at. sen şimdiye kadar yaptığın ibadet de yermi bulamadın yoksa yermi beğenmedin yakışmıyor bu sözler kimse kimseden daha fazla müslüman değildir. ibandetin gizli olanı sebaptır. kardeşim
istedigin şekilde ibadet edemezsin lkardes ibadetin bir usulu bir erkanı var
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler