HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Defne yaprağı: Faydaları nelerdir?

Defne yaprağı, Laurales (defnegiller) familyasından her mevsim yeşil kalabilen bir bitki türüdür.

Defne yaprağı: Faydaları nelerdir?

Genelde Akdeniz iklimine özgü olan bu güzel kokulu bitki ülkemizde de bol miktarda yetiştirilir ve bunun büyük bir kısmı yurt dışına ihraç edilir. Mitolojik olarak da bir anlama sahip olan Akdeniz defnesi her mevsim yeşil kaldığından ölümsüzlüğün simgesidir ve Apollon'la özdeşleştirilmiştir.

Defne Yaprağının Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 48

Yağ (g): 1.33

Karbonhidrat (g): 7.7

Protein (g): 1.21

Defne Yaprağının Faydaları

Defne yaprağı bol miktarda A, C vitamini, folik asit, demir, magnezyum ve potasyum gibi yararlı vitamin ve mineraller içerir. Doğal bir antioksidandır, antifungal ve antibakteriyel etkilere de sahiptir. Bu sayede hem vücuttaki yaraların iyileşmesini sağlar hem de serbest radikallerle savaşarak hastalıklara karşı vücudu korur. Aynı zamanda anti-inflamatuar özelliği sayesinde romatizma, eklem ve baş ağrılarının dinmesine de yardımcı olur.

1. Sindirim sistemini destekler

plant-leaf-food-green-spice-produce-1343922-pxhere.com

Defne yaprağı sindirim sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Hem iyi bir idrar söktürücüdür ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar hem de zehirli bir besin tüketildiğinde kusmayı uyarır. Ayrıca yapısında bulunan bileşenler çölyak hastalığının semptomlarını hafifletmede de etkilidir. Yapraklar sıcak suyun içine atılarak çay şeklinde tüketildiğinde hazımsızlık ve gaz gibi sindirim problemlerini yatıştırır, bağırsak hareketlerini düzenler.

2. Diyabet tedavisinde etkilidir

diabetes-2424105_640

Defne yaprağı kan şekeri, kolesterol ve trigliserid seviyelerinde azalmaya neden olduğu tip 2 diyabet tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. İçerisinde bulunan antioksidanlar vücudun insülini daha etkin bir şekilde işleyebilmesini sağlar. Şeker hastaları veya insülin direnci olanlar düzenli olarak defne yaprağı tüketerek semptomların hafiflemesini sağlayabilirler.

3. Saç dökülmesini önler

hair-loss-4818761_640

Defne yaprağının saça faydaları olduğu da kabul edilmiş bir gerçek. Saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı oldukça etkili olan defne yaprağı içindeki kimyasallar sayesinde saçların nem kazanmasını da sağlar. Defne yaprağı yağı, saça sürülüp bir süre bekletildikten sonra yıkanarak kullanılabilir. Düzenli olarak uygulandığında saç dökülmelerini önler, saçların daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına katkıda bulunur.

4. Ağrıları hafifletir

leaf-3070153_640

Defne yaprağı yağı artrit ve romatizma ağrısının yanı sıra vücuttaki genel ağrıları da hafifletir. Şakaklara defne yağıyla masaj yapmak migren ve baş ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını artırır ve nefesi açar. Eklem ağrıları için de sıcak suda kaynatılan defne yaprakları eklem yerlerine sarılıp bekletilebilir.

5. Kalp hastalıklarını önler

kalp

Defne yaprağının yapısında bulunan bitkisel bileşenler kalp krizi, felç ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Kafeik asit ve rutin, kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen organik bileşiklerdir. Yaprakların çay şeklinde kaynatılıp düzenli olarak içilmesi kalp fonksiyonlarını geliştirir ve kötü kolesterol olarak bilinen HDL’nin düşmesine yardımcı olur.

6. Cilt sağlığını korur

Closed-Eyes-115987467_1255x837_1

Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin olan defne yaprağının cilde faydaları da oldukça çok. Sarkmaları önleyerek cildin gerginleşmesini sağlar. Akne ve sivilce oluşumunu önler, gözeneklerin sıkılaşmasına yardım eder. Aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal özelliklere de sahip olmasından dolayı uzun yıllardır böcek ısırıkları, kesikler ve morlukları iyileştirmek için topikal (haricen) olarak uygulanır.

7. Böbrek rahatsızlıklarını önler

Defne yaprakları kaynatılıp çay olarak tüketildiğinde böbrek enfeksiyonu ve böbrek taşı gibi rahatsızlıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Günde 2 defa içilebilir. Ayrıca vücudumuzda doğal olarak bulunan purinden ve purinin parçalanması sonucu ürik asit oluşur. Ürik asit yüksekliği ise birçok rahatsızlığa neden olur. Defne yaprağı çayı ürik asit seviyesinin normal aralığa ulaşmasını sağlar.

8. Kansere karşı koruma sağlar

defense-1403072_1280

İçerisinde çeşitli antioksidanlar, kafeik asit, parthenolide ve kateşin gibi organik bileşenler içermesi sayesinde vücudu serbest radikallerin etkilerine karşı korur. Sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesine engel olabilir. Ayrıca parthenolide sayesinde özellikle de servikal kanser (rahim ağzı kanseri) hücrelerinin çoğalmasını engeller.

Defne Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Defne yaprağı çayı idrar söktürücü ve sindirimi kolaylaştırıcı etkileri sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Özellikle de tarçın ile birleştiğinde daha etkili bir çay haline gelir, yağ yakımını hızlandırır ve tokluk hissi verir.

Çayın Hazırlanışı

1. Bir tencere içinde 1 litre su kaynatılır.

2. Kaynamaya başlayan suyun içine 2 adet çubuk tarçın ve 5 adet defne yaprağı atılır.

3. 15 dakika daha birlikte kaynatılır.

4. Ocaktan aldıktan sonra 15-20 dakika daha demlenmesi için bekledikten sonra süzülerek içilir.

Sabah aç karnına ya da yemeklerden sonra bir bardak içilebilir. Ancak her şeyde olduğu gibi bunda da aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Bu kür haftada iki defa uygulanabilir.

Defne Yaprağı Nerelerde Kullanılır?

 • Yemeklerde aroma ve tat vermesi için yaygın olarak kullanıldığını görürüz, özellikle de et yemeklerinde.
 • Soğuk iklime sahip ülkelerde evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.
 • Bunun dışında güzel kokmasından ötürü sabun ve parfüm gibi kozmetik ürünlerin yapımında da kullanılır.
 • Ayrıca bitkinin esansiyel yağı da elde edilir ve romatizma ve eklem ağrıları, böcek sokmaları gibi durumlarda harici olarak bu yağdan yararlanılır.

Defne Yaprağının Zararları

 • Defne yapraklarının fazla tüketilmesi kabızlığa yol açabilir. Ancak bu ilaç maksatlı veya çay olarak tüketildiği zaman görülen bir etkidir. Yemeklerde aroma amaçlı birkaç adet defne yaprağı kullanılması kabızlık problemine neden olmaz.
 • Defne yaprağı genel olarak alerjen bir madde içermez ancak nadiren bazı kişilerde kontakt dermatit ve egzama gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Yalnız eğer Laurales, yani defnegiller ailesinden bir bitkiye alerjiniz varsa defne yaprağına da alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz.
 • Defne yaprağının içerisinde bulunan bazı maddelerin astım hastaları için zararlı olabileceği öne sürülmüştür. Bu nedenle, eğer astım hastasıysanız ve defne yaprağını veya yağını herhangi bir sağlık sorununuz için kullanacaksanız öncelikle doktorunuza danışmanızda yarar var.
 • Hamilelikte defne yaprağı tüketmenin getirileri veya zararları henüz tam anlamıyla bilinmese de hamileler ve emziren annelere defne yaprağı tüketmeleri tavsiye edilmiyor. Uzmanlar tarafından anne karnındaki fetüse zarar verebileceği veya içeriğindeki bazı maddelerin annenin süt kalitesini düşürebileceği düşünülüyor.
 • Defnegillerin bazı türleri zehirlidir. Bu nedenle doğada bulunan, şekil ve görüntü itibariyle defne yaprağına benzeyen her bitki bilinçsizce tüketilmemelidir. Aktarlardan veya büyük marketlerden temin edilmesi en doğrusudur.
  ChefGPT


En Çok Aranan Haberler