HABER

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı! 2017 MTSAS/2 Ehliyet sınav sonucu sorgulama için tıkla!

Ehliyet sınav sonuçları bugün nihayet açıklandı. 1 Haziran itibari ile 2017'nin ikinci ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından ilan edildi. Sıra geldi direksiyon sınavına. İşte MTSAS/2 2017 ehliyet sınav sonucu sorgulama ve direksiyon sınavı ile ilgili detaylar...

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı! 2017 MTSAS/2 Ehliyet sınav sonucu sorgulama için tıkla!

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı ve sürücü adayları sınavdan geçip geçmediklerini yani direksiyon sınavına girmeye hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenmeye başladılar. MEB'in internet sitesinden yayımlanan sınav sonuçları, 20 Mayıs tarihinde yapılan sınavların sonuçlarını gösteriyor. Ehliyet ehliyet sonuçları açıklandıktan sonra adaylar ne yapacağını da merak ediyor. Sonuçları açıklandıktan sonra sırasıyla sürücülük odalarından aldığınız evrak, devlet hastanesinden göz raporu, e-Devlet'ten edindiğiniz adli sicil kaydı ve fotoğraflar ile Emniyet Müdürlük'lerine başvurulması gerekiyor. Hatırlatmak lazım; Emniyet Müdürlükleri, randevu ile başvuru alıyor. İnternet sistemlerinden alacağınız randevu ile müdürlüğe gidilmesi gerekir. Bununla birlikte eğer daha önce herhangi bir parmak izi kayıtı yaptırmadıysanız; başvurudan önce parmak izi taramasından da geçmeniz gerekiyor.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DİREKSİYON SINAVINA KAÇ KERE GİRME HAKKI VAR?

Ehliyet sınavına girmek isteyen sürücü adayları toplamda 4 defa teorik sınava, 4 defa uygulama sınavı (direksiyon sınavı) girme hakkı vardır. Eğer aday sınav döneminde mazeretsiz şekilde sınava girmezse bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. Sınava mazereti nedeniyle giremeyen adayların durumu yönetmelikte belirtilmiştir. Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa, kursu tekrar etmek zorunda kalır. Teorik sınavda başarılı olan adaylar 4 defa direksiyon sınavına girme hakkına sahip. Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olunduğu takdirde kursa, direksiyon eğitim ücretini ödeyerek ve zorunlu direksiyon eğitim saati doldurularak 4 defa daha sınava girme hakkı verilecektir. Tüm bunlar göz önüne alındığında sürücü adayı 4 defa teorik sınava, teorik sınavdan başarılı olduktan sonra, 4+4 toplam 8 defa direksiyon sınavına girebilir.

-

DİĞER EHLİYET SINAVI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Bağlantıdaki "Motorlu Taşıtlar Sınavı" arayüzü, güncel sınav bilgilerini, sınav kılavuzlarını ve sınav sonuçlarını gösterir.
Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı diğer ehliyet sınav sonuçlarının tarihleriyle ilgili de açıklama yaptı. MTSKS 2017-3 Sınavı 29 Temmuz 2017 tarihinde saat 14.00'da yapılacak ve sınav sonuçları 10 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak. MTSKS 2017-4 Sınavı 07 Ekim 2017 tarihinde saat 14.00'da yapılacak ve sınav sonuçları 19 Ekim 2017 tarihinde açıklanacak. MTSKS 2017-5 Sınavı ise 23 Aralık 2017 tarihinde saat 14.00'da yapılacak ve sınav sonuçları 04 Ocak 2018 tarihinde açıklanacağı resmen duyuruldu.

EHLİYET SINAVI BAŞVURUSU ŞARTLARI

Ehliyet sınavına girmek isteyenler için MSTKS bazı şartları arıyor. İşte ehliyet sahibi olmak için adayların yerine getirmesi gereken o şartlar;

- A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.
- B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.
- C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)
- A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak.
- Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporu almış olmak.
- “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.
- Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.
- Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim

etmek.
- Nüfus cüzdanı fotokopisini MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

EHLİYET ALMAK İSTEYEN YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLAR

- Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi,
- Öğrenim vizesinin bulunması veya Türkiye’de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgâh izni veya öğrenim vizesi,
- Öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi,
- Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporu’nu kayıt esnasında
- MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi,
- Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş bir adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmesi, istenmektedir.

EHLİYET ALMAK İÇİN NEYE BAŞVURMAK GEREKİYOR?

Ehliyet almak isteyen adayın, öncelikle bir Motorlu Taşıt Sürücü Kursları (MTSK) müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu teorik ve uygulama derslerinin eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. MTSK’ya kayıt yaptıran, belgelerini süresi içerisinde tamamlayan, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin Özel MTSK Modülünden başvurularını kabul ettiği ve elektronik onaylama işlemi yapılan adaylar MTSAS’a girebilmektedir. Adayların başvuru işlemlerini adayın devam ettiği MEB onaylı ehliyet kursları adayın yerine gerçekleştirmektedir. Bu nedenle sürücü adayları kendi tercih ettiği sürücü kurslarına başvuru yapıp derslere devam ettikleri takdirde sınavlara girmek için başvuru yapabilirler.

2017 EHLİYET SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

2017 yılı 1 yıllık ehliyet harcı 163 lira olurken, B sınıfı ehliyet harcı 402 lira oldu. Harçların da aynı oranda zam görmesiyle 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 154,70 liradan 163,33 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı da yeni yılda 403 lira olacak. Vergi, harç ve cezaların yeniden değerleme oranında artırılması durumunda fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası 211,16 liraya çıkacak.

EHLİYET SINAV SİSTEMİ NASILDIR?

Ehliyet Sınavı yenilenen sistemiyle birlikte, 12 ilk yardım sorusu, 9 motor, 23 trafiksorusu, 6 trafik sorusu olmak üzere 50 soru sorulacak. Adaylar için 50 soruya verilen süre 60 dakika olarak açıklandı. Sınavda doğru yapmanız yeterli olacaktır. Her soru 2 puandır ve 100 puan üzerinden değerlendireceksiniz. En az 35 soruyu doğru yaparak 70 puanı alanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Direksiyon sınavı bilgisi, adayların bağlı oldukları kurs tarafından duyurulacaktır.

Geri Dön