HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Erik: Faydaları nelerdir?

Yaklaşık beş metre uzunluğundaki orta boylu ağaçların üstünde yetişen bir çeşit meyve olan erik, oval şekliyle bilinen ve dünyanın birçok yerinde keyifle tüketilen bir besindir.

Erik: Faydaları nelerdir?

Etli kısmı sert ve sulu bir yapıya sahip olan eriğin tadı çeşitlilik gösterir. Eğer eriğin yeşil renklisini yerseniz ekşi bir tat alabilirsiniz. Fakat sarı, kırmızı ya da mor renk yerseniz genelde şekerli ve tatlı bir lezzet alabilirsiniz. Eriği tercihe göre tuzlayarak ya da farklı şekillerde de tüketebilirsiniz.

Sırasıyla en çok; Çin, Sırbistan ve Romanya'da üretilen bu meyve, Türkiye'de de oldukça geniş bir bölgede yetiştirilir. A vitamini açısından çok zengin ve verimli olan eriğin içerisinde C vitamini, K vitamini, folat, lif, bakır, potasyum, fosfor, demir, kalsiyum, çinko, florit, magnezyum gibi mineraller de bulunur. Zararlı yağ asitlerini içermediği için gayet faydalı bir meyve olan eriğin kalp sağlığından kanserden korunmaya, kan şekerinden kemik sağlığına kadar birçok alanda faydalı bir meyve olduğu bilinir.

Eriğin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: Bir adet orta boy

Kalori (kcal): 9

Yağ (g): 0,04

Karbonhidrat (mg): 2,04

Protein (g): 0,12

Eriğin Faydaları

1. Kolesterole iyi gelir

iStock-1146478485

Eriği kurutulmuş bir şekilde tüketirseniz hiperlipidemi ve hiper kolesterol gibi hastalıklara yönelik ihtimalleri azaltmış olursunuz. Bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma gösterdi ki hem erik hem de suyu, karaciğer kolesterolünün seviyesini sağlıklı bir biçimde ayarlar. Ayrıca eriğin içerisindeki lif, kandaki kötü kolesterol seviyesini de düşürür. Bu sayede eğer kolesterol hastası değilseniz hastalığa yakalanma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. Eğer kolesterol hastasıysanız da hastalığın etkilerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

2. Kardiovaskuler sağlığa olumlu etki yapar

iStock-859833110

Orta büyüklükteki bir eriğin içerisinde yaklaşık olarak 113 mg potasyum bulunur. Bu mineral ise yüksek tansiyonun düşürülmesi ve felç riskinin önlenmesi gibi önemli etkilerin oluşmasına yardımcı olur. Kan akışının daha düzgün sağlanmasına destek olan ve arterler ile damarların sağlığını korumaya yardımcı olan bu meyve kalp krizi başta olmak üzere kalp ile alakalı birçok hastalığa yönelik risklerin de ortadan kalkmasına destek olur.

3. Kanser riskini azaltır

Eriğin içindeki antosiyaninlerin kanser riskini azalttığı ve beden içerisinde yer alan serbest radikaller ile mücadelede vücuda önemli bir katkı sağladığı biliniyor. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalara göre, bu meyve kanser riskini azaltan ve kanser ile tedavide yardımcı olan pek çok besin değerini bünyesinde barındırıyor. Örneğin, epikatesin bileşeni sayesinde zararlı kanser hücrelerinin çoğalmasını önler ve karaciğer kanserine yönelik riskler ciddi bir şekilde düşürülmüş olur. Diğer taraftan sağlıklı hücreler, zararlı kanserojen faktörlerden daha kolay bir şekilde korunabilir. Aynı zamanda klorojen adlı bitkisel bileşeni de bünyesinde barındıran erik meme kanser ile karşılaşma ihtimalini azaltır.

4. Bağırsak sağlığını korur

iStock-1176735683 (1)

Eriğin kurutulmuş halinin faydalarından biri de bağırsak sağlığına olumlu etki göstermesidir. Kurutulmuş erik tüketerek bağırsak ile alakalı problemlerle karşılaşma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Eriğin kurutulmuş halinde yer alan lifler sayesinde bağırsak sağlığı korunur ve bağırsakların dinlenmesi mümkün hale gelir.

5. Kan şekerini düzenleyip diyabet riskini düşürür

iStock-1141160481

Kanada'da çalışan beslenme uzmanları, eriğin bünyesinde düşük oranda glisemik indeksinin yer aldığını belirttiler. Bununla beraber, bu maddenin kan şekerini düzenlediği ve dengelediği de ortaya çıkmış oldu. Eriğin içeriğinde yer alan bu düşük orandaki glisemik indeksi sayesinde kan şekeri düzenlendiği için diyabet 2 riski de azaltılmış olur. Eriğin anti hiperglisemik özelliği sayesinde diyabet ile mücadelede ekstra bir katkı sağlanabilir. Diğer taraftan eriğin insülin direncine karşı koruyucu bir etki gösterdiği de biliniyor.

6. Kemik sağlığına katkı sağlar

Menopoz dönemi sonrasında kemiklerde ortaya çıkması muhtemel sorunların önüne geçilmesi için eriğin içerisindeki kemik yoğunluğunu destekleyen maddelerden faydalanabilirsiniz. Bir çalışmada menopoz sonrası dönemde bir grup kadına günlük on tane erik verilirken bir grup kadına hiç erik verilmedi. Araştırma neticesinde ise günlük on erik tüketen kadınların D vitamini ve kalsiyum açısından ekstra takviye almalarına gerek kalmadığı ortaya çıktı. Tüm bunlara ek olarak düzenli bir şekilde erik yiyen kadınların kemiklerinin çok daha güçlü ve dayanıklı hale geldiği de tespit edildi. Eriğin omurga ile ön kol kemiklerini sağlamlaştırma konusunda ciddi etkileri olduğu da belirtiliyor.

7. Hafızayı güçlendirir

İçeriğindeki antioksidan özellikli bileşenlerin de katkısı ile eriğin hücre hasarlarına neden olan serbest radikalleri nötralize ettiğini biliyoruz. Bununla beraber bu meyve sinir ve beyin hücrelerini yeniliyor. Hafızanın güçlenmesini sağlıyor. Eriğin suyu ise yaş ile alakalı bir şekilde gelişim gösteren bilişsel azalmanın önüne geçme konusunda çok büyük katkılar sağlar. Kısacası bilişsel yetenek ve öğrenme yetisinin gelişimi için eriğin mucizevi özelliklerinden faydalanmalısınız.

8. Bağışıklık sistemini güçlendirir

iStock-1205199983

Bedenin direncini ve bağışıklık sistemini güçlendiren erik çok yüksek miktarda C vitaminini bünyesinde barındırır. Bu sayede birçok enfeksiyon ve iltihap ile mücadele konusunda yanımızda olan erik bedenin nitrik oksit üretmesini teşvikler ve tümör oluşumunu engellemekle beraber bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Tüm bunlar ise hastalıklara karşı bedenimizin daha dirençli olmasını mümkün kılar.

9. Anksiyete ve stresi azaltır

iStock-1162338229

Eriğin içeriğindeki B6 vitamini sayesinde sinirler arasında gerçekleşen iletişimin ve diğer aktivitelerin gelişimi desteklenniş olur. Beyin sağlığı açısından birçok faydası olan erik hormonların salgılanmasına da önemli katkı sağlar. Eriğin bünyesinde yer alan triptofan adlı amino asit sayesinde seratonin hormonu daha sağlıklı bir biçimde salgılanır. Bu hormon sayesinde uyku kalitesi ve konsantrasyon artar ve kişi kendisini daha mutlu hisseder. Eğer düzenli bir şekilde erik tüketirseniz stres ve anksiyete şikayetleriniz azalır. Stresin bedene verdiği zararların seviyesi en aza düşmüş olur.

Eriğin Zararları

  • Eriğin bünyesinde bedende birikip kristalleşme ihtimali olan oksalatlar da yer alır. Eğer aşırı şekilde tüketirseniz böbrek ya da safra kesesiyle alakalı birtakım sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Eriğin içeriğinde yüksek oranda serotonin olduğu öne sürülüyor. Bu yüzden serotonin takviyesi yüzünden tedavisi zarar görecek hastaların erikten biraz uzak durması gerekir.
  • Eriğin etkilerinden biri de kan şekerini düşürmesidir. Eğer cerrahi bir müdahale geçirecekseniz ameliyattan minimum iki hafta evvel bu meyveyi tüketmeyi durdurmalısınız.
  • Tuza batırılarak yendiği durumda ve aşırı tüketildiğinde eriğin yüksek tansiyon hastalarının sağlığını tehlikeye soktuğu biliniyor.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler