Köy Haberleri

Ağrılı besicilerin kar üzerindeki mesaileri erken başladı

Ağrı'nın köylerinde yaşayan besicilerin, erken yağan kar nedeniyle zorlu kış mesaileri önceki yıllara göre erken başladı.

Yurthaber 23-11-23 11:51

Vatandaşlar tedirgin! 'Ayı sürüsü bir anda karşıma çıktı'

Zonguldak'ta aç kalan ayılar köylere inerek vatandaşları tedirgin ediyor. Muhtar, 'Her akşam köyün etrafında tur atıyorum. Bir anda ayı sürüsü karşıma çıktı, vatandaşlar korkudan mantar toplamaya gidemiyorlar' diye konuştu.

Haber 17-11-23 23:07

Uşak'ta kurulan güneş enerjisi santrali, köylerin sokak aydınlatmasını karşılayacak

Uşak'ta kurulan güneş enerjisi santralinden elde edilecek enerjiyle köylerin sokak aydınlatmasının karşılanacağı belirtildi.

Yurthaber 17-10-23 14:57

Kastamonu'daki köy yangını söndürüldü!

Kastamonu’nun Araç ilçesine bağlı bir köyde çıkan yangında 10 ev alevlere teslim oldu. Tavşanlı köyünde çıkan yangın söndürüldü. Yangında 10 ev ve 3 ahır kullanılamaz hale geldi.

Haber 17-09-23 16:17

Köy isimleri nasıl yazılır? Köy isimleri büyük mü yazılır küçük mü yazılır, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Köy kelimesi Farsçadan Türkçeye ödünçlenmiş olan isim sözcükleri arasındadır. İlgili sözcüğün tek başına veya bu yerleşim birimlerine verilen özel adlardan sonra nasıl yazılması gerektiği ise genelde pek çok kişi için kafa karıştırıcı bir durumdur. Bu nedenle köy kelimesi ile bu sözcüğün temsil ettiği yerleşim birimlerinin özel adları hakkında ayrıntılı açıklamalar yapılmalıdır. Böylelikle köy isimlerinin TDK'ye göre nasıl yazıldığı anlaşılır hâle getirilebilir.

Egitim 08-09-23 15:48

Gece tarlayı sulamak için evden ayrılmıştı... Köy muhtarı aracında ölü bulundu

Tokat’tın Sulusaray ilçesinde Beyazıt Köyü Muhtarı İhsan Özbek aracında ölü bulundu.

Haber 10-08-23 16:11

Bilecik'te ahşap evde çıkan yangında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Bilecik'in İnhisar ilçesinde, iki katlı ahşap evde çıkan yangında 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

Yurthaber 20-07-23 11:12

Sivas'ın Ulaş ilçesinde kullanılmayan 11 kamu binası köy yaşam merkezine dönüştürüldü

Sivas'ın Ulaş ilçesinde kaymakamlık, hayırsever iş insanları, dernekler ve muhtarlıkların desteğiyle hayata geçirilen köy yaşam merkezlerinde yöresel kültür canlı tutularak kırsalda yaşayan vatandaşların sosyalleşmesi sağlanıyor.

Yurthaber 19-06-23 12:15

Ardahan'da canlı hayvan pazarı ile 99 köy şap karantinasına alındı

Ardahan'da şap hastalığının önlenmesi amacıyla canlı hayvan pazarı ile 99 köyde karantina uygulaması başlatıldı.

Yurthaber 16-06-23 14:10

Bilecik'te köye inen ayılar vatandaşları tedirgin ediyor

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde son günlerde bir köyün yakınına kadar inerek arı kovanlarına zarar veren ayılar, bölge sakinlerini endişelendiriyor.

Yurthaber 09-06-23 10:56

Köydeki yangında korkunç detaylar! Elektriği kesip ahırları tutuşturmuşlar

Sivas'ta merkeze bağlı Karalar köyünde dün yaşanan ve 15 büyükbaşın öldüğü, ev ve ahırların zarar gördüğü yangında korkunç detaylar ortaya çıktı. Yapılan incelemede, önce köyün elektriklerinin kesildiği, ardından ahırların ateşe verildiği belirlendi. Köyde bazı evlerde bulunan güvenlik kameralarının da bataryalarının olmaması nedeniyle devre dışı kaldığı saptandı. Köy muhtarı Turan Kandil, "Kundaklama var" dedi. İşte detaylar...

Haber 06-06-23 11:20

Uşak'ta yangın çıkan evdeki yaşlı kişi öldü, eşi hastaneye kaldırıldı

Uşak'ın Banaz ilçesinde evde çıkan yangında dumandan etkilenen yaşlı kişi hayatını kaybetti, eşi hastanede tedavi altına alındı.

Yurthaber 06-06-23 10:14

Binlerce çekirge köyü istila etti! 'Kapımızı, penceremizi açamıyoruz'

Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı Çevrepınar köyünün başı çekirge istilası ile dertte. Sayıları binleri aşan çekirgeler, evleri ve tarım arazilerini istila etti. Tarla ve bahçelere zarar veren çekirge türünün ‘yeşil çekirge’ olduğu tespit edildi. Köylüler çekirge istilası nedeniyle kapı ve pencerelerini bile açamdıklarını ifade ederek bu duruma bir çare bulunmasını istedi. Çekirgeler için İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. İşte detaylar...

Haber 05-06-23 13:20

Kılıçdaroğlu'na tek bir oy çıkınca bütün köy seferber oldu: 'O oyu veren kim?' arayışında vardıkları sonuç şaşırttı!

28 Mayıs'ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası Afyonkarahisar'ın Kulak köyünde ilginç bir olay yaşandı. Köyde 121 seçmen oy kullandı, oyların 119'u Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 1 tanesi ise Kemal Kılıçdaroğlu'na gitti. Köylüler Kılıçdaroğlu'na oy veren seçmenin kim olduğunu bulmak için harekete geçti ve neticede tek bir sonuçta karar kıldılar. İşte Kulak köyünde seçim sonrası yaşanan o ilginç hikayenin detayları...

Haber 05-06-23 13:03

Köye gelen nüfus memurunun o sözünden sonra... 'Gelenler hep merak ediyor' Soyadlarında dikkat çeken detay

Kars'ın Cumhuriyet köyünde yaşayan köy imamı ve öğretmenlerin dışındakilerin tamamının soyadı 'S' harfi ile başlıyor. Köy Muhtarı Akın Salik, 'Soyadı' kanunu döneminde nüfus memurunun sözü üzerine bu şekilde bir uygulama yapıldığını söyledi. 'Nüfus memuru olayı seriye bağlamış' diyen Salik, 'Köyümüze gelenler hep merak ediyor, biz de anlatıyoruz' şeklinde konuştu.

Haber 31-05-23 12:16

Deprem nedeniyle tepe çökünce manzarası değişen iki köy görüntülendi

Adıyaman'ın Tut ilçesine bağlı, aralarındaki tepenin bir bölümünün deprem nedeniyle çökmesiyle manzarası değişen komşu köyler Öğütlü ve Boyundere görüntülendi.

Yurthaber 15-05-23 13:11

Şüpheli ölümde o ihtimal... Köylüler gördükleri gibi haber verdiler

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Naldöken köyündeki arazide 1 kişinin cansız bedeni bulundu. Şüpheli ölüm nedeniyle soruşturma başlatılırken şahsın, kendi av tüfeğiyle intihar ettiği üzerinde durulduğu öğrenildi.

Haber 07-05-23 15:12

Diyarbakır'da kız öğrenciler, kick boksta Dünya Kupası'na hazırlanıyor

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinin kırsal mahallesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan ailelerine yardım ederken yetenekleri keşfedilen 3 kız öğrenci, İstanbul'da düzenlenecek 8. Uluslararası Kick Boks Dünya Kupası'na hazırlanıyor.

Yurthaber 26-04-23 13:53

Muş, Bitlis ve Hakkari'nin yüksek kesimlerinde kar etkili oldu

Muş, Bitlis ve Hakkari'nin yüksek kesimleri kar nedeniyle beyaza büründü.

Yurthaber 13-04-23 13:46

Köye kamera sistemi kurdu, sebebi şaşkına çevirdi! 'Telefonlarım susmadı'

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Kışla köyünün muhtarı Rıfat Demirkesen (42), çalışmak için Avrupa’nın çeşitli ülkelerine göç eden yaklaşık 100 gurbetçi ailenin memleket hasretlerini gidermek için köyün farklı noktalarına 3 kamera yerleştirdi. Kamera sayısının 11’e çıkarılacağını belirten muhtar Demirkesen, “Köylümüzün hasretini gidermek için kameraları bağladık. Şu anda gurbetçi köylülerimize verdiğim QR kodları ile köyümüzü izleyebiliyorlar. Sistemi daha da geliştireceğiz” dedi.

Haber 13-04-23 10:40

Aç kalan ayı köye indi! Sonrası korkunç: Çok sayıda küçükbaş telef etti, arı kovanlarını parçaladı

Van'ın Çatak ilçesinde 3 ahıra giren ayı, çok sayıda küçükbaş hayvanı telef etti. Hayvanları telef olan çiftçi "Ayı 25-30 tane arı kovanına zarar vermiş, 27 tane keçi ve 7 oğlağı öldürmüş." ifadelerini kullandı.

Haber 12-04-23 18:43

Gün yüzüne çıktığını duyanlar görmek için oraya koştu! 'Burası bir zamanlar çok güzeldi'

Batman’da Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) su seviyesinin düşmesiyle Oymataş köyü Soğuksu mezrası tekrar ortaya çıktı. Evlerinin gün yüzüne çıktığını duyanlar, köyü ziyaret edip anılarını canlandırdı. Köylülerden Müslüm Turan, “Mayıs 2020'de burası Ilısu Barajı altında kaldı. Biz de köyü terk etmek zorunda kaldık. Su çekildikten sonra görmeye, hatıralarımızı canlandırmaya geldik” dedi. Turan "Burası bir zamanlar çok güzel bir köydü" ifadelerini kullandı.

Haber 10-04-23 11:30

Çalınmasın diye köylüler başında nöbet tutuyor! Cezası araba fiyatında...

Siirt’te köylüler, endemik bir tür olan ve halk arasında 'ağlayan gelin' olarak bilinen ters lalelerin çalınmaması için nöbet tutmaya başladı. Devlet koruması altında olan bitkinin koparılmasının cezası ise araba fiyatında.

Haber 08-04-23 18:13

Kastamonu'da karla kaplanan ormanlar havadan görüntülendi

Kastamonu'nun yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışının ardından ormanlık alanlar beyaz örtüyle kaplandı.

Yurthaber 31-03-23 12:32

Bilecik'in yüksek kesimlerinde kar etkili oldu

Bilecik ve çevresinde yüksek kesimlerdeki köylerde mart ayının son günlerinde kar etkili oldu.

Yurthaber 30-03-23 10:56

Şırnak'ta Yediboru Vadisi dron ile görüntülendi

Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinde bulunan Yediboru Vadisi dron ile görüntülendi.

Yurthaber 24-03-23 15:51

Depremle dağ yerinden oynadı! Şiddetli sarsıntıdan sonra şaşkına çeviren görüntü 'Düz dağdı deprem olunca...

7.7 ve 7.6'lık depremlerin vurduğu Adıyaman'dan depremin büyüklüğünü ortaya koyan şaşkına çeviren görüntüler gelmeye devam ediyor. Deprem felaketinde bölgedeki Çekirge Dağı'nın da yerinden oynadığı ortaya çıktı. Dağda hem derin yarıklar oluşurken hem de dağ, eteklerindeki köye doğru kaydı. Yaşananları anlatan bir vatandaş "Düz dağdı, deprem olunca patlatmış demek ki..." ifadelerini kullandı.

Haber 22-03-23 10:00

Bitlis'te köylüler güneş enerjisi santralleriyle suya kavuşuyor

Bitlis İl Özel İdaresince, su kaynakları kuruyan 41 köyde kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) ve sondaj çalışmalarıyla vatandaşların içme suyu ihtiyacı karşılandı.

Yurthaber 17-03-23 13:44

Depremde zemini kayan ve derin yarıklar oluşan mezra tahliye edildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ağır hasara yol açtığı Adıyaman'a bağlı Uğurlu mezrasının zemini yaklaşık 1,5 metre kaydı.

Yurthaber 14-03-23 12:09

Kastamonu'da köye inen kurt sürüsü güvenlik kamerasıyla görüntülendi

Kastamonu'nun Seydiler ilçesindeki bir köye gece saatlerinde inen kurt sürüsü, güvenlik kamerasıyla kaydedildi.

Yurthaber 01-03-23 14:34

Ceylan Ertem yaşadığı köyden seslendi! Başka şehirlere yayılın...

Ceylan Ertem, 99 depremini Adapazarı'nda yaşamış ünlülerden biri. Kısa süre önce İstanbul'dan taşınan ünlü sanatçı, bir köye yerleştiğini açıklamıştı. 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden sonra, özellikle İstanbul'da vatandaşları deprem korkusu sarmış durumda. Ünlü sanatçı, bu tedirginlik nedeniyle, şehirde yaşayanlara köylere gelin çağrısı yaptı.

Magazin 26-02-23 20:22

Doğu Anadolu'da 172 köy ve mahalle yolu kardan kapandı

Erzurum, Ardahan, Kars ve Ağrı'da olumsuz hava koşulları nedeniyle 172 köy ile mahalle yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Yurthaber 23-02-23 10:44

Fay hattı üzerine kurulu köy, depremde yerle bir oldu! 200 evden sadece 10 ev ayakta kaldı

Gaziantep'in Nurdağı ilçesindeki Başpınar Mahallesi, fay hattı üzerine kurulu olduğu için depremde büyük bir yıkım yaşadı. Mahallede deprem sonrası 200 evden sadece 10'u ayakta kalabildi. Enkaz altında kalan köy sakini Mehmet Gökkaya, "Biz ölümü bekledik. Yaşamamız bir mucize" sözleriyle yaşadıkları dehşeti anlattı.

Haber 21-02-23 11:10

Doğu Anadolu'da 941 köy ve mahalle yolunda ulaşım sağlanamıyor

Erzurum, Ardahan ile Ağrı'da kar dolayısıyla 941 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Yurthaber 21-02-23 10:52

Kahramanmaraş'ın zirvesindeydi! 130 evden sadece 20'si ayakta kaldı

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı en zirvedeki Büyüknacar köyünde depremden sonra 130 evden 20'si ayakta kaldı. Köylüler deprem felaketi sırasında yaşadıkları dehşeti anlattı. Köylülerden Cevdet Şahin, "Millet panik içinde kaldı. Kimi göçük altında bağırıyordu diğer yandan kar yağıyordu. Tipi vardı, çok zordu. Kendi imkanlarımız ile çıkarabildiğimiz kadar çıkardık" dedi. İsmail Karabudak ise "Bir gürültü bir şey, sanki dağ üzerimize geliyordu. Evlerin hepsi uçuyordu" ifadelerini kullandı.

Haber 17-02-23 12:15

'Farkında değiller ama...' Deprem köyü ortadan ikiye böldü! Kilometrelerce uzunlukta dev yarık... 'Büyük bir ses duyduk 3 şekilde oldu'

Depremler sonrasında oluşan yarık Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Çiğli köyünü ortadan ikiye böldü. Tarlaları da ayıran yarık köyün içinden geçerek ilerledi. Yarığın üstündeki evler yerle bir oldu. Öte yandan Nevşehir'den yola çıkan bir grup gönüllü, depremlerden etkilenen Çiğli köyü için yardım faaliyetlerine katıldı. Gönüllüler depremden dolayı günlerce susuz kalan köyde kuyu buldu. 9 gündür su olmayan köyde su akışı sağlandı.

Haber 16-02-23 09:29

Deprem sonrasında dehşete düşüren görüntü! 16 kilometrelik dev yarık köyü ikiye böldü... Evler 2 metre aşağıya indi

Kahramanmaraş merkezinde gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Malatya’nın Doğanşehir ilçesindeki Eskiköy’de havadan çekilen bir görüntü herkesi şaşkına çevirdi. Köyde depremin etkisiyle 16 kilometrelik dev bir yarık oluşurken yerleşim yeri adeta ikiye bölündü. Köyün güneyinde kalan evler 2 metre aşağıya çökerken kuzeyindekiler ise sabit kaldı.

Trend 15-02-23 10:15

Köy camisindeki yüzlerce yıllık el yazması Kur'an cüzleri korumaya alındı

Kastamonu'nun Ağlı ilçesindeki bir köy camisinde saklanan ve yüzlerce yıllık tarihi bulunduğu değerlendirilen Kur'an-ı Kerim cüzleri, koruma altına alındı.

Yurthaber 02-02-23 11:21

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta 205 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle 205 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Yurthaber 01-02-23 11:07

Bingöl'de yolu kapanan köydeki hasta ekiplerce hastaneye ulaştırıldı

Bingöl'de etkili olan kar nedeniyle yolu kapanan köyde rahatsızlanan 90 yaşındaki kadın, sağlık ekiplerince hastaneye ulaştırıldı.

Yurthaber 30-01-23 11:04

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta 877 yerleşim biriminin yolu açıldı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş'ta karla mücadele ekipleri, dünden bu yana olumsuz hava koşulları nedeniyle kapanan 1028 yerleşim biriminden 877'sinin yolunu açtı.

Yurthaber 30-01-23 10:51

Muş'ta huzurun sağlandığı köylere dönüşler sürüyor

Terör olayları nedeniyle 1990'lı yıllarda en çok göçün yaşandığı yerlerden biri olan Şenyayla bölgesindeki 4 köyde geri dönüşlerle hane sayısı 100'ü aştı.

Yurthaber 17-01-23 11:48

Bir kişi ölmüş, 147 kişi zehirlenmişti! Nedeni ortaya çıktı... Kanında bulundu

Bolu'da, Yuva köyünde yaşayan 148 kişinin içme suyundan zehirlendiği olayda yaşamını yitiren Eyüp Ertem'in otopsi raporunda, ölüme "koli basili" enfeksiyonunun neden olduğu belirlendi. Öte yandan Ertem'in kanında sudaki kirlenmeden kaynaklı "arsenik" de görüldü.

Haber 10-01-23 20:46

Ziraat mühendisi çift, Hakkari'de tarımsal üretimin artması için köy köy geziyor

Hakkari Tarım ve Orman Müdürlüğünde görev yaparken tanışıp evlenen çift, kentte tarımsal üretim ve verimin artması için mesai arkadaşlarıyla köy köy gezerek çiftçileri bilgilendiriyor.

Yurthaber 10-01-23 12:22

Kastamonu'da kar nedeniyle 7 köye ulaşım sağlanamıyor

Kastamonu'da kar nedeniyle kapanan 7 köy yolunun açılması için çalışma yapılıyor.

Yurthaber 09-01-23 07:50

Osmaniye'de su sıkıntısı yaşayan köylülere güneş enerji panelleri deva oldu

Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde yaklaşık 1000 rakımda bulunan 6 köy, su naklinde yaşadığı yüksek maliyetten güneş enerji paneliyle kurtuldu.

Yurthaber 05-01-23 12:20

Çocuğu gibi gördüğü 50'den fazla kedi için köyünden ayrılmıyor

Samsun'un Terme ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Sait Çamuroğlu, bakımını üstlendiği 50'den fazla kedi için köyünden uzun süre ayrılamıyor.

Yurthaber 04-01-23 11:11

Tokat'ta 720 nüfuslu köy, mahalle olmak için referanduma gitti

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kuşçu köyünün mahalle statüsüne geçmesi için halk oylaması yapıldı.

Yurthaber 26-12-22 07:48

35 yıl sonra Batman’daki köylerine dönmeye başladı! Yaptıkları evin değeri 1 milyon lira...

Batman’ın Beşiri ilçesi Uğruca köyünden 35 yıl önce Avrupa’ya göç eden Ezidiler, köylerine dönmeye başladı. Ezidiler, eski evlerinin yerine villalar yapmaya başladı. Şu ana kadar 3 kişinin döndüğü köyde 15 kişi de dönüş hazırlığı yapıyor. Ezidiler, sosyal medyadan kurdukları grupla da birbirleriyle iletişime geçerek köylerinin son halini ve 1 milyon liraya mal olan yeni evlerini paylaşıyor.

Haber 25-12-22 17:06